Stockholmské metro

Silueta švédské metropole je většině lidí dobře známá. Staré město, přístav a nespočet muzeí a galerií. Pod městem, v podzemí, se však ukrývá další klenot – galerie zcela unikátního druhu.

Snad každý, kdo někdy navštívil Stockholm, se alespoň jednou svezl metrem. Stockholmské metro, švédsky tunnelbana, sestává při délce kolem 110 km ze tří hlavních linek a více než 100 zastávek. První stanice byly otevřeny ve 30. letech 20. století a výstavba nových úseků stále pokračuje – a pokračovat ještě bude.

Proč vůbec zdobit zastávky metra? Je to přece jen městská hromadná doprava. Údajně však běžný člověk stráví v městské hromadné až čtvrtinu života a ve Stockholmu si řekli, že by stálo za to si ten čas zpříjemnit. V 50. letech tedy vyzdobili první zastávku, byla jí T-centralen. Od té doby bylo umělecky zkrášleno více než 90 dalších stanic.

Umělecká výzdoba na zastávkách neslouží jen pro okrasu, témata uměleckých děl často odkazují na důležité společenské záležitosti a problémy. Příkladem budiž Solna centrum, zastávka na modré lince T11, jejíž umělecké vyvedení zobrazuje znečištění životního prostředí a vliv člověka na přírodu.

Dekorace na některých zastávkách jsou zase oslavou švédské historie a kultury, třeba Stadion na červené lince T14. Stanice odkazuje na Olympijské hry, které se ve Stockholmu konaly roku 1912.

Při návštěvě metra ve Stockholmu se rozhodně vyplatí pozorně si zastávky prohlédnout. Na každé stanici se nachází deska s popiskem výzdoby.

Výzdobu na třiceti stockholmských zastávkách si i s popisky můžete prohlédnout zde:

Průvodce metrem o něco zábavnější formou si můžete prohlédnout na blogu Kiwi åker tunnelbana.

Blog je psán švédsky, ale velmi jednoduše, je tedy vhodný pro děti či švédštináře – začátečníky.

Autor článku a fotografí Eva Zörnerová

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *