Stockholm, město světel

Málokdy je Stockholm tak kouzelně krásný jako na Vánoce. Málokdy je procházka Starým městem (Gamla Stan) tak romantická jako když nasněží. A málokdy se toho děje tolik, že ani nevíte kam dřív skočit. Stockholm před Vánoci je místo, kde bychom všichni měli být.

Přináším vám pár soukromých tipů na to nejlepší, co Stockholm nabízí ještě před Štědrým dnem.

Vánoce ve Skansenu

Klasika. Skansen je místem, kde byste měli být před Vánoci. Skansen nabízí desítky aktivit (ty si užijou obzvlášť rodiny s malými dětmi, nebo lidé s dětskou duší, jako já). Vánoční hudba (prý i krávy budou letos zpívat koledy), vánoční trhy se vším možným, vánoční hry, bruslení a kdo ví co ještě.
Trhy najdete na Skansenu do 18. prosince, takže sebou pohněte. Až do 21. prosince můžete dokonce ochutnat pravý švédský julbord neboli vánoční tabuli. Samé dobroty zaručeny.

Gamla stan

Ett måste neboli povinnost každého z vás ve Stockholmu v prosinci je vánoční trh na Starém městě. Ten je otevřený denně do 23. prosince. Ve stáncích vás čeká mimo jiné glögg, perníčky a jiné dobrůtky ale taky suvenýry a dárečky. Můj nejoblíbenější je stánek s laponskými předměty. Koupit tam třeba můžete otvírač na pivo ze sobích paroží (tak jako já, bohužel se můj otec, pro kterého byl dárek určen, vracel z vánoc letecky a tak rohy nesklidily při bezpečností kontrole moc nadšení).

Výloha obchoďáku Nordiska Kompaniet

Tak trochu osobní vánoční tip. Já jsem se na tu výlohu chodila před lety dívat skoro denně. Byli v ní medvídci, kteří balili dárky. Naprosto boží. Každý rok si NK připraví něco nového, co to bude letos? Zajděte se podívat a nezapomeňte si pokecat s Vánočním skřítkem neboli Santa Clausem. Chodí do obchoďáku pravidelně (skoro jako královská rodina).

Město ve světle

Vrchol letošních vánoc a můj poslední tip se týká zahájení projektu Stockholm ve světle. Ten začíná 19. prosince na Nybroplanu. Hlavní myšlenkou projektu je přilákat ještě víc turistů do Stockholmu než dosud (přesně tak, pojďte, pojďte…) a stát se hlavním městem Vánoc celé Skandinávie. Město se prostě zahalí do nádherných světýlek a světelných ozdob a bude to radost se jen tak procházet a užívat si atmosféry. Je třeba podotknout, že všechno osvětlení bude vysoce ekologické, LED žárovky a podobně, ostatně Švédi myslí na všechno.

veronica-opatrilova-vickyVicky pochází z Opavy. Dlouhá léta studovala španělské filologie v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *