Starý kostel v Trönö

Tento příspěvěk vlastně ani neměl vzniknout, tedy minimálně ne teď. Těch věcí, míst, staveb a přírodních krás je tolik, že nevím co vám dříve ukázat. Ovšem někdy se to tak semele, že narazím na něco co prostě musím ukázat bez ohledu na pořadí. Právě starý kostel v Trönö je toho důkazem.

Jak jsem tedy k tomuto nádhernému a starému kostelu dospěl? Jednoduše. Jednu zářiovou sobotu jsme jeli na rodinný výlet. Mé ego teď musí stranou a přiznám se, že jsem zabloudil. Ano. Veřejně se přiznám. Na ženu to svádět nebudu. Cílem našeho výletu bylo Järvzoo. Doma jsem si prostudoval mapu a věděl, že musím sjet z dálnice v Hudiksvallu směrem na Ljusdal a potom na Järvsö. Popravdě mi přišlo divné, že ani po 20 minutách za Hudiksvallem jedu stále po dálnici směr Stockholm… Napřed mi ego nedovolilo přiznat před ženou chybu, takže jsem prostě a jednoduše odbočil na prvním sjezdu z dálnice a nasměroval jsem auto severo-západním směrem, kde měl náš skutečný cíl cesty být. Vše probíhalo krásně. Nádherná klikatá cesta, která protínala údolí plné starých usedlostí s mnoha nádhernými starými domy. Modré nebe s obláčky. Vánek ve vzduchu. Najednou mě upoutal starý kostel na pravé straně nad silnicí. Děti tou dobou už byly velmi netrpělivé, kdy budeme v cíli, zvyšovaly intenzitu svých protestů a tak jsem využil situace a zastavil. Můj Nikon byl a je stále v pohotovostním režimu a tak jsem již za 10 vteřin po zatažení ruční brzdy skřepčil kolem kostelu.

Procházím starou kamennou bránou, která vyčnívá nad nízkou zdí. Klasická dřevěná zvonice mě zaujala ihned. Miluji tento styl. Staré kostely ve Švédsku jsou v drtivé většině bez kostelních věží, které většinou stojí samostatně vedle kostela. Zatím jsem viděl vždy jen dřevěné. Nádherná ruční práce.

Kostel jsem si obešel i z druhé strany, abych se utvrdil, že mi nic důležitého neunikne. Dveře jak jinak než otevřené. Nejsem tu sám. Uvnitř kostela již nějaký fanoušek svým fotoaparátem drtí každou skulinku, každou sošku, lavici, prostě vše co v kostele je. A že tedy byl pečlivý. Až jsem si říkal, zda mě vůbec k něčemu pustí. Prostor v kostele je totiž opravdu malinký. Trönö je malá vesnice, která v době vzniku kostela snad mohla mít jen pár desítek obyvatel.

Nějakých 20 minut v kostele a kolem něj uteklo jako voda a já musel zamířit zpět k autu, kde jsem čekal rozzuřenou ženu a plačící děti. Naopak. Žena usměvavá a děti spokojené, páč nasycené, napojené a rozveselené. Ještě rychle vyfotit kostel z dálky a vzhůru do Järvzoo.

Historie starého kostela v Trönö

Starý kostel v Trönö je považován za nejlépe zachovalý středověký kostel na severní polovině Švédska. Jeho aktuální stav je z 16. století, ale jeho skutečná historie sahá až do 13. století. Na rozdíl od stejně starých kostelů se mu vyhly všechny pokusy o přestavbu. Právě proto je považován za původně nejzachovalejší.

Zdi kostela z žuly ukazují celou historii kostela. Každá spára, zlom zanechaly své stopy. Nejstarší části pocházejí z 13. století a jsou v severo-západní části kostelní lodi. V 16. století došlo k nejzásadnější přestavbě, která se zachovala dosud. V 18. století se postavila nová sakristie a přibyly další příslušenství interiéru nebo třeba nové lavice.

Kolem celého kostela je zděná kamenná zeď, která se datuje také do středověku, ale část byla postavena i později.

Věk dřevěné zvonice je neznámý. Připomíná ovšem svou architekturou staré norské roubené kostely se šindelovou střechou a šindelemi pokryté sloupy. Ve zvonici jsou umístěny pamětní hodiny z roku 1936, které dvakrát ročně připomínají narození a úmrtí místního faráře Nathana Söderbloma.

V roce 1895 v Trönö dostavěli nový kostel. Ze starého kostela tedy bylo mnoho itineráře přesunuto právě tam. Mimo jiné i smaltovaný relikviář od Thomase Becketa, který byl vyroben ve 13. století ve francouzském městě Limoges. V roce 1998 ovšem nový kostel vyhořel a mnoho pomátek bylo nenávratně zničeno. Mnoho se, ale podařilo památkářům opravit a dnes jsou zpět v kostele. Nový kostel byl po požáru pečlivě opraven do stavu z let 1914-1915.

Kde kostel najdete

Starý kostel v Trönö najdete v kraji Gävleborg mezi městy Söderhamn a Hudiksvall. Pokud byste se tam chtěli podívat, tak musíte opustit dálnici E4 asi 2 kilometry severně od Söderhamnu a vydat se západně směr Ringa a Trönö. Pokud jste fanoušek historie nebo si jen chcete odpočinout na příjemném místě, tak určitě litovat nebudete.

Zdroj

Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7000 a upraveny v programu Zoner Photo Studio

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Starý kostel v Trönö

 • Profilový obrázek
  2019-02-17 (14:28)
  Permalink

  Ahoj Pavle,
  možná volím špatnou formu, ale nějak jsem tu nenašel Tvůj e-mail (nejsem příliš zdatný IT), tak to zkouším touhle cestou. Sháním nějaké informace o jednom komiksu, který dřív vycházel i v Československu a byl nakreslen ve Švédsku. Myslíš, že bys mi mohl se svou znalostí švédštiny nějak pomoct?
  Pokud ano, předem moc děkuji.
  Doktor

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *