Spolehlivost a Švéd

Třetího srpna končí dovolená. Nekončí jen té rodině odvedle, co se před 4 týdny sbalila a prostě zmizela. Ne, končí všem. Všem Švédům. Buch. Je třetího srpna a všichni se vrátí. Nádraží je najednou plné lidí, město je plné lidí, ty předtím prázdné ulice se zaplní, na mailu mám asi deset odpovědí na zprávy, které jsem naivně psala na úřady během dovolené. Odpovědi přišly všechny naráz, prostě proto, že dovolená skončila.

Vítejte zpět třetího srpna
Vítejte zpět třetího srpna

 

Tohle mě nepřestane fascinovat. Nejen to, že Švédi poroučejí počasí a slaví pokaždé stejně, co Švédsko Švédskem je, ale jsou i naprosto spolehliví. Nebo předvídatelní? Samozřejmě, jedná se trochu o nadsázku, je mi jasné, že zrovna vy znáte někoho, kdo se z dovolené nevrací 3. srpna, ale jedná se o nadsázku malou, převelice malou.

Protože když kráčím svojí čtvrtí během letních prázdnin, potkávám jen kočky, uklízečky, polské dělníky a po zemi se kutálící víry prachu zhruba jako z americké kovbojky. Všechny domy zejí prázdnotou. A já mám určitou moc. Vím, kdy se vrátí. Do té doby patří město mně.

Mohla bych vytvořit kalendář švédské spolehlivosti. Odjezdy a příjezdy, opít se, dva týdny na Kánárech. Na facebooku z nějakého důvodu mí švédští známí z různých švédských končin odjíždí na týden do San Franciska ve stejný den. Proč? Začínám pojímat podezření, že tak se pozná Švéd a přistěhovalec. Nejsou spojení tou neviditelnou a tajemnou nití. Tím něčím, co způsobuje, že Švédi vědí něco, co my ostatní ne. Zatímco já hledám na internetu a v programech, Švédi se ráno probudí s nutkavou myšlenkou, která může znít například: „Dneska budu grilovat.“

Ten článek o stockholmských kavárnách jsem slíbila napsat už tak před měsícem a konečně mám trochu času vyrazit do mnou vybraných kaváren, abych vyfotila nějaké pěkné fotky. Mám velkou radost, že se našel volný a slunečný den a já a Katka vyrážíme do ulic. První kavárna je zavřená do 3. srpna z důvodů letní dovolené. Druhá kavárna se přestavuje do 3. srpna. My si proto podáváme ruce a uzavíráme sázku. Já říkám, že ta čtvrtá bude otevřená, ale Katka je spíše realista. Otevřená nebude žádná.

Opravdu. Všechny kavárny jsou zavřené. A nejen ty, které jsem si vybrala, ale i další dvě, na které narazíme náhodou cestou.

U poslední kavárny potkáváme Jonatana. Oslovuje nás, protože nechápe, proč fotím zavřenou kavárnu. Vysvětluju mu svůj problém. Švédi jsou prostě na dovolené. On se diví. „Vážně? Toho jsem si nikdy nevšiml!“ a protože nás chce přesvědčit, vede nás do své určitě otevřené oblíbené kavárny. Ale ani tam neuspějeme. Zavřeno je do… no do 3. srpna, zhruba.

Někdy si přeju být součástí toho přísně tajného švédského kalendáře, podle kterého se řídí. Ale jelikož jako ne-Švédovi k němu zřejmě nedostanu přístup, vytvářím si vlastní a 3. srpen si zapisuju jako den, kdy sranda končí, všichni se vrátí a já už nebudu moct beztrestně nakukovat do oken svým sousedům v ulici.

veronica-opatrilova-vickyVicky pochází z Opavy. Dlouhá léta studovala španělské filologie v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

banner-vyuka-svedstiny-skype

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *