Södermalm

Druhý největší ostrov z oněch čtrnácti ostrovů, které utváří Stockholm, býval chudinskou čtvrtí. Ti, co pracovali ve Stockholmském přístavu, dnešním Stadsgården, se šplhali denně na granitový kopec nad městem, na Södermalm, aby tam pak žili své životy v prostých červených domech ze dřeva.

Původní stará zástavba ve stockholmské čtvri Södermalm
Původní stará zástavba ve stockholmské čtvri Södermalm

 

Södermalm byl domovem Stockholmské chudiny. Těch, kteří tvrdě pracovali na svoji denní porci chleba. Těch, kteří se tísnili v miniaturních pokojících svých studených domů. Častokrát žily v jednom pokoji celé rodiny.

Většina oněch dřevěných chudinských domů shořela nebo byla nahrazena kamennými stavbami. Ale i tak, pokud se vydáte ulicí Folkungagatan z přístavu Stadsgården, narazíte na dva červeně natřené domky vtěsnané mezi své velké a silné kamenné bratry. Podívejte se na ně a zkuste si představit, že takový byl kdysi celý Stockholm.

Ulice Folkungagatan ve čtvrti Södermalm
Ulice Folkungagatan ve čtvrti Södermalm

 

Södermalm se během 20. století rychle přetvořil z chudinské čtvrti na bohatou a vyhledávanou čtvrť takzvaných hipsterů, mladých a bohatých Švédů. Čtvrť se zaplnila luxusními kavárnami a retro obchůdky, hudebními kluby a útulnými náměstími.

Na Södermalm se brzo vrátíme a podíváme se na to nejzajímavější z tohoto „jižního ostrova“.

instagram-pruvodce-stockholmem-stockholmbyvicky

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *