Slavit

Nejdřív je to svátek skořicových šneků, který poprvé slavím ještě na jihu Švédska, v malém studentském městě jménem Lund. Potom je to svátek semlí, marcipánových dortíků se šlehačkou. Ten už slavím ve Stockholmu tak, že si semlí koupím asi šest a všechny je sním naráz…

I ta kulata dobrůtka za tím marcipánovým koláčkem slaví ve Švédsku svůj vlastní svátek.
I ta kulata dobrůtka za tím marcipánovým koláčkem slaví ve Švédsku svůj vlastní svátek.

 

Potom je to ten zběsilý způsob slavení konce střední školy. Nákladní auta plná rozvášněných maturantů projíždí městem s nahlas puštěnou taneční hudbou a zpívají a tančí a křičí a všeobecně se radují ze života. Na ten se jenom dívám, protože střední školu jsem ukončila v Česku a žádná velká sláva to nebyla. Rozhodně jsem neměla tu krásnou námořnickou čepici a obrovský plakát s mými fotkami, když jsem byla malá a to mě trochu mrzí. Potom je to samozřejmě Midsommar, to v červnu, když přichází to pravé léto a dny jsou dlouhé a slunečné a začínají prázdniny a Švédi odjedou z města na venkov, opijí se, jedí nové brambory s koprem a jahody se smetanou a tancují kolem májky. Ten slavím ve Stockholmu a trochu se bojím. Je to jako pravidla soboty večer, Švédi jsou utržení ze řetězu a v parku druhý den po hlavní oslavě to vypadá jako by apokalypsa už dávno přišla. Město se vylidní, všichni zmizí, obchody se zavřou a nic nefunguje. Ani Systémbolaget už nemá otevřeno, což je informace, která se může stát osudnou, pokud si ji nepamatujete a vy pak skončíte na Midsommar úplně bez pití. Tragédie. No a taky je to příchod jara, málem bych zapomněla. Valborg. Prvního května se zapalují pochodně a ohně a je volno a další důvod k oslavě, další důvod k tomu se opít. A Švédi jedou na venkov a Stockholm je už zase prázdný a vylidněný a obchody zase zavřené a Systém taky. A Den matek a Den otců a Velikonoce a Vánoce, ale to je celkem běžné i u nás, a pak taky Národní den 6. června, kdy je volno a všechno je zavřené (i Systém). Švédi svoji posedlost slavit vyhánějí do extrému, protože když už není žádný dort nebo šnek, který by se oslavil a už není ani konec školy, ani začátek léta nebo prázdnin a ani ve Švédsku neproběhlo nikdy žádné osvobození, co by stálo za zmínku, tak se prostě bude slavit to, že je pátek a že práce pro většinu lidí na dva dny končí a tenhle svátek se jmenuje Fredagsmys a je třeba jíst chipsy (nejlépe ty s nápisem Fredagsmys) a pít pivo a nebo tacos a v létě se griluje, to je jasný.

A pokud by si někdo dovolil nedat si například skořicový šnek, když je den skořicových šneků, možná by mohl být podroben zkoumavému a velice zděšenému pohledu Švédů, a proto se už vůbec nedivím, že moje učitelka Marie si kupuje semli na den semlí, i když je nesnáší a já se pak na ni dívám, jak ji se znechucením konzumuje.

Na švédské schopnosti slavit mě zaujalo právě to. Ta spolehlivost. Že každý Midsommar nebo Valborg bude úplně stejný jako ten před rokem a před deseti lety a ten za dva roky a všichni si to i přesto pořádně užijí a nikdo neprotestuje a kdo se odlišuje, není s největší pravděpodobností skutečný Švéd.

veronica-opatrilova-vickyVicky pochází z Opavy. Dlouhá léta studovala španělské filologie v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

banner-vyuka-svedstiny-skype

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

1 komentář: „Slavit

  • Profilový obrázek
    2015-08-20 (12:47)
    Permalink

    Ti pěkně děkuju, teď mám chuť na koblihu, kterou u nás v městečku nemají a nejbližší kavárnička, kde si jí můžu dát je hodinu a půl cesty daleko..

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *