Skenbart – en film om tåg | Iluze – film o vlaku

Pro všechny, kteří se nutně potřebují zasmát a pro jednou se uvolnit u televizní obrazovky, přináším tip na osvědčenou švédskou komedii – Skenbart – en film om tåg.

Ukázka z filmu Skenbart – en film om tåg (zdroj Severský filmový klub)
Ukázka z filmu Skenbart – en film om tåg (zdroj Severský filmový klub)

 

U tohoto filmu se rozhodně nemusíte obávat, že vám z filmu zůstane těžká hlava, právě naopak – bolet bude maximálně vaše bránice. Nezalekněte se ani toho, že je film černo-bílý! Nejedná se o nijak starý kousek a sami se přesvědčíte, že filmu dodá na originalitě. A pokud si stále myslíte, že správný skandinávský film prostě nemůže být vtipný, tenhle kousek vás o tom určitě přesvědčí.

Ukázka z filmu Skenbart – en film om tåg (zdroj Severský filmový klub)
Ukázka z filmu Skenbart – en film om tåg (zdroj Severský filmový klub)

 

Představ se si, že cestujete nočním vlakem. V případě tohoto filmu ze Stockholmu do Berlína. Píše se rok 1945 a je den před Vánoci. Ve vlaku s vámi cestuje různorodá směsice postaviček – od jeptišek starajících se o pobaltské uprchlíky přes homosexuální pár. Nechybí ani repatriovaného vojáka nabitý optimismem a jeden manželský trojúhelník. K těm všem si do vlaku do Berlína sedá hlavní postava filmu – věčný nešika, literární kritik Gunnar.

Příběh se ale od začátku točí kolem závažnější věci – a to ničeho menšího, než připravované vraždy! Zmiňovaný manželský trojúhelník už moc nevyhovuje lékaři Henrymu a rád by se své manželky zbavil navždy. Úkolem však pověří svou milenku Marii. Zvládne to Marie? Jak tahle bláznivá noční cesta může dopadnout? A kdo nakonec tuhle spanilou jízdu zasněženou krajinou nepřežije?

Skenbart – en film om tåg
Skenbart – en film om tåg

 

Pokud máte rádi filmy jako je Vražda v Orient expressu, je pro vás tahle komedie jasnou volbou. Tady nebude jen jedna a stoprocentně porušíte pravidlo, že cizímu neštěstí, by se smát nemělo. Gunnar vás o tom rád přesvědčí.

Tak hezkou podívanou a nezapomeňte, že Ingenting är av nödvändighet vad det synes vara | Nic nemusí být nutně takové, jaké se zdá být…

Autor článku Marta Slepánková

Ukázka filmu s titulky Severského filmového klubu

…a kousek filmu v originále

Základní informace

  • Název: Skenbart – en film om tåg
  • Režie: Peter Dalle
  • Scénář:  Peter Dalle
  • Hrají: Gustaf Hammarsten (Gunnar), Magnus Roosmann (Henry), Anna Björk (Marie), Kristina Törnqvist (Karin), Robert Gustafsson (The Soldier), Peter Dalle (The Conductor), Lena Nyman (Märit), Gösta Ekman (Pompe), Lars Amble (Sixten)
  • Rok výroby: 2003
  • Země: Švédsko
  • Délka: 100 min
  • Žánr: Komedie, Triller

Odkazy

Zpět na Švédská kinematografie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *