Skandinávie

Blog Sverige.cz vznikl díky mému přestěhování do Švédska a protože zde žiju, tak jeho hlavní náplní vždy budou věci spojené s ním. Nejde ovšem opomenout jemu tak blízké země, ať už jazykově nebo historicky, jakými jsou:

  • Dánsko
  • Faerské ostrovy (autonomní oblast Dánska)
  • Finsko
  • Grónsko (autonomní oblast Dánska)
  • Island
  • Norsko
  • Ålandy (autonomní oblast Finska)
  • Laponsko (sestávající se z území Norska, Švédska, Finska a Ruska)

Jedná se o severské země, které jsou velmi silně historicky propojeny propojeny. Někdo tomu říká Skandinávie, ale to je velmi nepřesný údaj, protože se jedná jen o Dánsko, Norsko a Švédsko. Správně tedy říkejme Severské země (byť já sám mám v Menu název Skandinávie…). Na těchto stránkách tedy můžete najít i vaše příběhy z cest z těchto zemí a věřím, že těchto příběhů bude přibývat, neboť celý sever Evropy je jedna velká pohádka. Kdo jednou sever navštívil, tak si jej prostě musel zamilovat. Takže pokud jste zde ještě nebyli a zatím jenom sníte, tak neváhejte. Načerpejte inspiraci na těchto stránkách a hlavně: VYRAŽTE!

Pojďme si, ale říct co to tedy ta Skandinávie vlastně ale je? Nebudu vymýšlet vzmyslené a použiji citaci ze serveru Wikipedia.

Skandinávie označuje kulturní, historickou a etno-lingvistickou oblast v severní Evropě, která zahrnuje království dánské, švédské a norské, země vymezené svým společným etno-kulturním dědictvím a jazykem. Novodobé Norsko a Švédsko se rozkládají na Skandinávském poloostrově, zatímco Dánsko je tvořeno Jutským poloostrovem, ostrovy Fyn, Sjælland a stovkami dalších menších ostrovů. Název Skandinávie se obvykle používá coby kulturní termín, občas je však zaměňován s čistě zeměpisným názvem Skandinávský poloostrov. Někdy se za součást Skandinávie považuje také Island, Faerské ostrovy a Finsko, země historicky spjaté se Skandinávskými zeměmi. Takové označení je ale v samotné Skandinávii považováno za nepřesné a namísto něj se používá termín Severské země, který zahrnuje jak Skandinávii, tak ostatní zmíněné země.

Jižní oblasti Skandinávie jsou vzhledem ke svému mírnému podnebí zdaleka nejvíce osídlené. Území Skandinávie zasahuje až k severnímu polárnímu kruhu, díky Golfskému proudu má však relativně mírné podnebí. Většina skandinávských hor má podnebí horské tundry. Nachází se zde množství jezer a morén, které představují pozůstatky poslední doby ledové.

Budete-li se chtít o své zážitky z těchto severských zemí podělit s ostatními fanoušky severu, tak mi napište na mail pavel.stanco@gmail.com.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *