Severský literární večer

Skandinávský dům ve spolupráci s velvyslanectvími Norska, Švédska a Dánska, nakladatelstvími Kniha Zlín, Host a Argo a Literární kavárnou Řetězová pořádá, u příležitosti veletrhu Svět knihy, další ročník divácky úspěšného Severského literárního večera.

 

seversky-literarni-vecer-skandinavsky-dum-sverige

 

Pozvání na besedu letos přijali norská spisovatelka Kjersti Skomsvold, švédský autor hororových příběhů Stefan Spjut a dánská autorka Pia Juul. Všem třem spisovatelům vyšla v nedávné době kniha v českém překladu. Moderovanou besedu obohatí také scénické čtení a autogramiáda spisovatelů. Akce bude tlumočena do češtiny.

Kde: Literární kavárna Řetězová (Řetězová 10, Praha 1)
Kdy: 16. 5. 2014 – 19:00 – 21:00

  • Než se začala Kjersti Skomsvold věnovat psaní, studovala matematiku. Jejímu románovému debutu Čím jdu rychleji, tím jsem menší (Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg) se dostalo nadšeného přijetí ze strany kritiků i čtenářů. Kniha byla přeložena do více než 20 jazyků a v norském Národním divadle se uvádí její divadelní adaptace.
  • Stefan Spjut debutoval v roce 2008 románem Rybářské sítě (Fiskarens garn). Román Stallo, který nyní vychází česky, bývá srovnáván s díly Stephena Kinga: Tam venku jsou trollové. A kradou naše děti…
  • Pia Juul píše prózu i poezii, v níž rytmizovaným jazykem útočí na naše smysly. Její texty jsou zneklidňující, ale čtenář se nad nimi královsky baví, protože dopředu nikdy neví, kdy jej autorka vyvede z míry nebo rozesměje. V češtině se poprvé představuje svým detektivním románem Vražda na Hallandovi (Mordet på Halland).

Více informací a konkrétní program najdete na stránkách Skandinávského domu.

Skandinávský dům působí jako kulturně vzdělávací centrum, jehož hlavním cílem je prezentace kultury zemí evropského Severu (Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Lotyšsko, Norsko, Švédsko) v České republice. Za tímto účelem pořádá rozmanité kulturní akce (přednášky, literární besedy, filmová promítání, výstavy, hudební akce), provozuje informační webové stránky a knihovnu severské literatury.

Skandinávský dům

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *