Severské kraťasy 2013 – Provokativní Švédsko

Dnes je poslední den kdy máte možnost navštívit festival severských krátkometrážních filmů – Severské kraťasy, který pořádá Skandinávský dům v komorním kině Evald v Praze. Právě poslední den je věnován norskému a švédskému filmu.

Ilustrační foto z filmu Pravda, nebo smrt / Sanning eller Död (zdroj vimeo.com)
Ilustrační foto z filmu Pravda, nebo smrt / Sanning eller död (zdroj vimeo.com)

 

Provokativní Švédsko je název tohoto bloku

Švédskou tkometrážní tvorbu reprezentuje pestrá šestice filmů, v nichž se zrcadlí aktuální témata homosexuality, multikulturalismu, krize generace X, ale i černý severský humor a novátorské postupy. Sympatickou ukázkou absurdního švédského humoru je film Pozdní sběr o postarším manželském páru obývajícím křivý dům. Výjimečný queer zážitek nabídne tragikomický film Nerd a láska o vztahu dvou vášnivých hráčů RPG her, kteří představují podobné nepraktické nerdy, jaké známe ze seriálu The Big Bang Theory. Na vážnější notu zahraje film Pravda, nebo smrt, v němž se potkají dva mladí sebevrazi, plavovlasá Švédka a chlapec tmavé pleti. Skočí ze skály společně? Hororově laděný je animovaný kraťas Zrcadlo o holčičce, sledující o samotě televizi. Šestici snímků uzavírají dva osobité autorské počiny herečky a režisérky Marii Tornberg s názvem Nikdy můj o frustracích neúspěšné herečky na prahu třicítky. Jednu z rolí v tomto filmu ztvárnil krasavec Alexander Skarsgård, známý z Melancholie Larse von Triera a seriálu True Blood. Ženskou hrdinku v komplikované situaci zachycuje i nejnovější počin režisérky nazvaný Uprostřed prázdno.

Pořadí filmů

  • Pravda, nebo smrt (Sanning Eller Död; T. Grejs, 2010, 11 min)
  • Pozdní sběr (Slitage; P. Eklund, 2009, 18 min)
  • Nerd a láska (Nörden och kärleken; M. Ljunggren, M. Tellving, 2012, 14 min)
  • Nikdy můj (Never Be Mine; M. Tornberg, 2006, 24 min)
  • Uprostřed prázdno (Empty Space in Between; M. Tornberg, 2009, 16 min)
  • Zrcadlo (Spegelbarn; E. Rosenlund, 2007, 4,5 min)

Anotace ke švédským filmům

Pravda, nebo smrt (Sanning Eller Död, 2010, režie Tom Grejs)

Plavovlasá Martina a chlapec tmavé pleti jménem Viktor se na vrcholku skály ocitnou před osudovým rozhodnutím. Martina chce skočit, Viktor je lehce na pochybách. Proto přesvědčí Martinu, aby si zahráli hru Pravda, nebo úkol, avšak s poněkud jinými pravidly…

Pozdní sběr (Slitage, 2009, režie Patrik Eklund)

Ze vztahu Rolfa a Evy, manželského páru ve středních letech, vyprchala veškerá vášeň. Navzájem si otravují život. Eva se jednoho dne rozhodne Rolfa svést. Ten jí odmítne, ale záhy se stane něco, co jejich vztah navždy změní. Snímek plný švédského absurdního humoru.

Nerd a láska (Nörden och kärleken, 2012, režie Marcus Ljunggren, Max Tellving)

Daniel ví o strategické hře Warhammer 40k všechno. O lásce neví nic. Vtom se do jeho života přiřítí láska s velkým L. Je to láska, která dokáže přivést k varu vodu v moři, vyvolat bouřku a způsobit sluneční explozi. Jmenuje se Måns. Ale jak se má Daniel chovat? Co říct? A může být vůbec člověk zároveň gay i nerd?

Nikdy můj (Never be mine, 2006, režie Maria Tornberg)

Dramatický film o jednom dni ze života Liv – frustrované neúspěšné herečky na prahu středního věku. Den jejích třicátých narozenin připomíná zlý sen, jeden malér stíhá druhý. Jednu z hlavních rolí ve filmu ztvárnil Alexander Skarsgård, známý z filmu Melancholie (Lars von Trier) a seriálu True Blood.

Uprostřed prázdno (Empty Space in Between, 2009, režie Maria Tornberg)

Když se Cassandra, žijící v bezchybném, leč poněkud vyprázdněném manželství, ocitne jednoho dne sama doma, ozve se kdesi v hloubi luxusního sídla tajemné zvonění. Na zapomenutý, starý mobilní telefon jí volá muž jejího života a vábí Cassandru zpátky do minulosti. Vizuálně působivý snímek s hororovou atmosférou.

Zrcadlo (Spegelbarn, 2007, režie Erik Rosenlund)

Je temná noc. Venku zuří bouřka. Děvčátko je samo doma a dívá se na televizi. Najednou se na obrazovce objeví její podobizna, která se ale pohybuje bez ohledu na její vůli. Horor začíná…

Další informace o celém festivalu Severské kraťasy můžete najít na webu Skandinávského domu.

Zdroj TZ, Skandinávský dům

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *