Severská tma aneb co s tím…

Zabalit se do deky na gauči, uvařit si teplý čaj nebo kafíčko, koukat na televizi, poslouchat fajn hudbu nebo si číst dobrou knížku. Jo, to zní moc lákavě, když je venku tma. No jo, ale co dělat, když je venku tma od jedné hodiny odpolední do skoro desáté hodiny dopolední druhého dne?

Přiznám se, že jsem vlastně ani nevěděl jak mám příspěvek nazvat. O čem chci vlastně psát je tma. Tma, na kterou se mě hodně z vás ptá. Hodně dotazů je vlastně stejných: Jak jsis zvykl na tu tmu a zimu?

Východ slunce v půl desáté ráno v polovině prosince.
Východ slunce v půl desáté ráno v polovině prosince.

 

Jsem z Ostravy a ti z vás co v Ostravě žijí nebo v jejím okolí, či sledují internet, tak ví že sluníčko nemusíte vidět dokonce i několik týdnů. Tedy v zimě pochopitelně, kvůli inverzi. Člověk by si tedy řekl, že musím být zvyklý. Jak se to vezme. Jet do práce za tmy a za tmy se vracet pro mě nebylo nic divného. Horší je, když je světlo jen 3-4 hodinky denně a když máte malé děti, které nechtějí sedět doma.

Takto to vypadalo dneska v jedenáct hodin dopoledne. Ten "flek" uprostřed je slunce...
Takto to vypadalo dneska v jedenáct hodin dopoledne. Ten „flek“ uprostřed je slunce…

 

Pravda, já žiji v přesné polovině Švédska, takže ti ode mě na sever by mohli o sluníčku v zimě vyprávět své a říkat co si „stěžuji“. Že mám pravdu Umeå a Kiruno 😉

Severu Švédska ovšem můžeme závidět jeho přirozené a kouzelné osvětlení (foto Fredrik Broman, zdroj imagebank.sweden.se)
Severu Švédska ovšem můžeme závidět jeho přirozené a kouzelné osvětlení (foto Fredrik Broman, zdroj imagebank.sweden.se)

 

Na mě ta tma naštěstí moc negativně nepůsobí. Naopak jsem rád, protože jak chcete vysvětlit malému děcku v osm večer, že musí spinkat, když venku peče slunko…? Mi se to nepovedlo, a to ani přes zatažené žaluzie a barevné závěsy. V létě se tedy skoro těším až bude tma už odpoledne a já děcka bez problémů ukecám, že už je večer v šest hodin. To je skvělé!

Určitě je hodně Švédů co s tím mají problém. Je to ostatně i jeden v důvodu, proč ti co se narodí na severu, často míří už v době studií do jížnějších částí Švédska, kde je ta tma přeci jen kratší a naopak dny v létě ne tak dlouhé.

Švédi prostě na půl roku „zalezou domu“. Pokud se podíváte na otevírací dobu naprosté většiny všech muzeí, zábavních parků, skanzenů, tak zjistíte, že jsou otevřeny od června do sprna skoro denně a v měsících duben/květen a září/říjen jen o víkendech, a to ne ještě vždy. Švédi se prostě přizpůsobili.

Ve většině oken svítí lampičky, které v době vánočních svátků vymění za vánoční svícny. Skoro bych se vsadil, že Švédsko bude mít největší spotřebu svíček na osobu za rok, když né na světě, tak v Evropě určitě. Snad jen Islanďané by je mohli trufnout. Ano, i my máme doma plno svícnů, skleniček s čajovými svíčkami. Ne jen, že to je příjemné, ale dokonce to zahřeje…

Skoro takhle vypadá každá domácnost. Světly a svíčkami se zde rozhodně nešetří. (foto Nicho Södling, zdroj imagebank.sweden.se)
Skoro takhle vypadá každá domácnost. Světly a svíčkami se zde rozhodně nešetří. (foto Nicho Södling, zdroj imagebank.sweden.se)

 

Já osobně vlastně trávím díky tmě hodně času přes počítačem a snažím se tvořit něco pro vás 😉

A jak bojujete s tmou vy? Napište mi svoje recepty 😉

Mějte krásný den a užívejte sluníčka! Pavel

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Severská tma aneb co s tím…

 • Profilový obrázek
  2015-01-04 (15:18)
  Permalink

  teta žije mnoho let v Härnösandu,…tam maj fakt tmu, já tam byl naštěstí v létě, kdy je tam naopak hodně světla. mně zase tma tolik nevadí, hodně toho přečtu, dívám se na filmy, prostě to, co musí a může člověk, když je doma. jak je světlo a nota bene slunce, pak to člověka táhne ven. slunce je fajn, ale užívám si i dlouhé zimní večery…;)

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2015-01-06 (9:28)
   Permalink

   Härnösand je asi 30 km severně ode mě, takže teta zažívá to co já 😉

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *