Severská filmová zima 2019

Severská filmová zima bude letos určitě mrazivá. Myslím, že Severský filmový klub pro vás letos připravil opravdu lahůdkové severské filmy.

Filmový festival Severská filmová zima bude letos ochlazovat česká kina od 14. únoru do 17. března 2019. Budou se promítat nejen filmy švédské, ale také norské, dánské, islandské, finský, estonský či litevský. Vybere si určitě každý milovník severu.

Na jaké filmy se můžete letos těšit

Bezva lidi
Filip and Fredrik presenterar Trevligt folk, SE, 2015, dokument, 96 min
Jako první africký stát se Somálsko přihlásilo na mistrovství světa v bandy. Mladí hráči nebydlí v Somálsku, ale v Borlänge v Dalarně. Nikdo z nich ještě nestál na bruslích a mistrovství začíná za šest měsíců. Někdo si myslí, že je to naprosto šílený nápad, ale trenéři týmu to vidí jinak.

Big Time
Big Time, DK, 2017, dokument, 93 min
Bjarke Ingels je dánský architekt, který se snaží bojovat proti konvencím, čímž se odlišuje od řady svých vrstevníků. Je zakladatelem ateliéru BIG a během několika let se dostal mezi nejprogresivnější architekty střední generace. Dokument jej ale představuje i jako obyčejného člověka, který zažívá vzestupy a pády a prožívá lásku i obavu z nemoci.

Co tomu řeknou lidi
Hva vil folk si, NO/SE, 2017, drama, 106 min
Šestnáctiletá Nisha vede dvojí život. Přes den je pokornou a svědomitou dcerou pakistánského imigranta a v noci si tajně užívá s kamarády noční život v Oslu. Jednoho dne otec odhalí Nishinu přetvářku a rozhodne se pro drastickou ochranu dcery před nástrahami západního světa.

Darling
Darling, DK, 2017, drama, 103 min
Baletka Darling se vrací spolu s manželem Fransem do Královského baletu v Kodani. Během zkoušek má Darling bolesti. Prognóza je jasná, nikdy nebude tančit jako dřív. Rozhodla se, že vycvičí svou náhradnici, mladou balerínu Polly. Postupně na Polly zaměří pozornost veřejnost i Frans a emoční stabilita Darling se začíná rozplývat.

Dlouhý příběh ve zkratce
Lang historie kort, DK, 2015, komedie/drama, 90 min
Film sleduje skupinu kamarádů během tří let a osmi oslav. Třicátníci a čtyřicátníci se pokouší naplnit své představy o dokonalém životě. Ve středu toho všeho je lehce zmatená Ellen.

Dokud jsme naživu
Mens vi lever, DK, 2017, drama, 98 min
Debut režiséra Mehdiho Avaze si vysloužil několik nominací na dánskou filmovou cenu Bodil i na cenu Robert, což je dánská obdoba amerických Oscarů. Snímek sleduje příběhy čtyř lidí v severním Dánsku a proměny jejich životů po tragické nehodě, která navždy spojí jejich osudy. Drama bylo inspirováno skutečnou událostí.

Heavy Trip
Hevi reissu, FI, 2018, komedie/hudební, 92 min
Jen stěží byste hledali partu větších lůzrů než je heavy metalová kapela Impaled Rektum z vesnice na severu Finska, která už 12 let zkouší a zatím neodehrála ani jeden koncert. Po nečekané tragické události se frontman Turo rozhodne dovést kapelu na jeden z nejbrutálnějších metalových festivalů v Norsku.

Jsem tvá
Jeg er din, NO, 2013, drama, 98 min
Mina žije sama se svým synkem. Svůj život rozděluje mezi konkurzy na vysněnou roli a hledání ideálního partnera. S každým dalším zkaženým konkurzem a nefunkčním vztahem se její naděje začínají rozplývat. Jednoho dne potká švédského režiséra Jespera a možná, že právě on bude ten pravý. Nebo to bude jen další zklamání, jak jí to předpovídala její matka…

Kráčej se mnou
De Standhaftige, DK/SE, drama, 105 min
Thomas byl v Afganistánu, kde šlápl na minu a těžce se zranil. Začal pilně cvičit a doufá, že se bude moci brzy vrátit do služby. Rehabilitace podle něj nepostupuje dostatečně rychle. Proto využije nabídku baletky Sofie, která je ochotná mu pomoci s rychlejším uzdravováním.

Kyselé Vánoce
En underbar jävla jul, SE, 2016, komedie, 109 min
Simon a Oscar jsou už tři roky spolu. Koupili dům se svou společnou přítelkyní, která čeká s jedním z nich dítě. Chtějí to oznámit svým rodinám. A kdy je na to ten nejlepší čas? No přece o Vánocích.

Léto ´92
Sommeren ´92, DK, 2015, sportovní/drama/komedie, 93 min
Roku 1992 se dánskému fotbalovému týmu nepodařilo kvalifikovat na Mistrovství Evropy ve Švédsku. Hráči již byli na dovolené, když k nim dorazila šokující zpráva: Jugoslávie je diskvalifikována kvůli válce a Dánové je mají nahradit. Zbytek je historie. Dánsko překvapilo všechny sportovní znalce a chopilo se šance na výhru v šampionátu.

Limbo
Limbo, NO/SE, 2010, drama, 105 min
V sedmdesátých letech přijíždí Soňa se svými dětmi z chladného Norska na Trinidad, aby následovala svého manžela. Je uvedena do společnosti lidí bez domova, do společnosti mužů pracujících po celém světě a jejich žen, které následují své manžely, kamkoli je jejich smlouvy zavanou.

Mihkel
Mihkel, IS/EST, 2018, thriller, 105 min
V touze zajistit si lepší život, přijímá Mihkel nabídku svého přítele z dětství propašovat ve svém těle zásilku heroinu ze Estonska na Island. Vážné komplikace nastanou, když jeho zažívací systém nefunguje tak, jak předpokládal.

Mongoland
Mongoland, NO, 2001, komedie, 84 min
Po půlročním pobytu v Anglii se Pia na Vánoce vrací domů do Stavangeru. Chce se setkat se svým přítelem Kristofferem. Když se dostane do jeho bytu, čeká ji nepříjemné překvapení: Kristoffer zmizel, a nikdo neví, kde je.

Na západ
Rett vest, NO, 2018, drama/komedie, 83 min
Učitel Kasper přijde o svou práci ve stejný den, kdy se jeho otec Georg nervově zhroutí kvůli úmrtí své manželky. Aby překonali smutek, vydají se na západní pobřeží na ostrov Ona, aby zastoupili právě zesnulou Kasperovu matku na mistrovství Norska v patchworku.

Neklid
Uro, DK, 2018, thriller, 87 min
Robin se probudí v tajemném lese, nahá a zmatená. Bez hmatatelných důkazů dospěje k přesvědčení, že byla svědkem vraždy. Ruku v ruce se stoupajícím vnitřním napětím roste i její izolovanost a vyděšenost. Obává se, že vrah teď přijde pro ni.

Now It´s Dark
Now It´s Dark, NO, 2018, drama, 125 min
Lene přistihne manžela doma v posteli s jinou ženou. V šoku uteče pryč do noci a vydá se na novou životní cestu, na které ji čekají snová setkání, ale i velmi temné okamžiky. Na své cestě se dozvídá o tragických událostech, které vedly ke krizi jejího manželství.

Povídky ze Stockholmu
Stockholm Stories, SE, 2013, drama, 97 min
Životní osudy pěti lidí se zkříží během několika deštivých dní ve stockholmské metropoli… Jejich životy navždy změní náhlý výpadek proudu.

Příšerný čtvrtek
Monstertorsdag, NO, 2004, drama/romantický, 103 min
Dva staří přátelé, Even a Tord, mají společnou vášeň: surfování. Tord se ožení s Karen, kterou Even platonicky miluje. Krátce po svatbě musí Tord odjet na služební cestu a požádá Evena, aby se v jeho nepřítomnosti o těhotnou Karen postaral. Tordova cesta se protahuje, protože v Pacifiku jsou trochu jiné vlny, než v rodném Norsku…

Ptáci nad průlivem
Fuglene over sundet, DK, 2016, drama/historický, 95 min
Dánsko, rok 1943. Zemí se šíří zvěsti, že se německá okupační správa chystá deportovat všechny dánské Židy. Arne Itkin, jeho manželka a syn si rychle uvědomují, že jedinou záchranou před hrůzami koncentračního tábora je útěk do neutrálního Švédska. Mohou ještě vůbec někomu věřit, když jsou jim na stopě příslušníci Gestapa a dánští kolaboranti?

Rosita
Rosita, DK, 2015, drama/romantický, 88 min
Johannes žije společně se svým otcem Ulrikem, vdovcem ve středním věku. Ulrik postrádá lásku a něhu ženy, a proto zařídí mladé krásné Filipínce Rositě pobyt v Dánsku. Johannes je do celé záležitosti neochotně zatažen jako překladatel. Jenže v průběhu následujících týdnů to k sobě Johannese s Rositou přitahuje stále víc…

Soví Hora
Peledu kalnas, LT, 2018, válečný/drama, 128 min
Drama vypráví o politických a sociálních otázkách Litvy v letech 1947-1952. Student jedné střední školy se snaží shromažďovat různé důkazy, prokazující zločiny Kremlu. Jeho spolužák ne naopak snažil situace využít a zbohatnout obchodováním na černém trhu…

Staying Alive
Staying Alive, NO, komedie, 2014, 83 min
Marianne zjistí, že ji její přítel Håkon podvádí s kolegyní Fridou. Díky tipům na pomstu od své nejlepší kamarádky klopýtá Marianne do svého nového života a zjišťuje, že pohodlí se přeceňuje a nejdůležitější je užít si život.

Útěk do budoucnosti
Flykten till framtiden, SE, 2016, drama, 99 min
Svante žije ve Stockholmu v roce 1973. Má neléčitelnou srdeční chorobu. Jedné noci se objeví podivný vlak a odveze jej do roku 2016. Zde se setkává s Elsou, společně řeší jeho zdravotní problém a přemýšlí, jak by mohli spolu žít, když pocházejí ze dvou různých období.

V říši divů
Eventyrland, NO, 2013, drama, 93 min
Jenny je těhotná, Frank si ji chce vzít. Při nevydařené krádeži dojde k přestřelce, při které Jenny zastřelí dva lidi, jedním z nich je Frank. Merete se narodí ve vězení a vyrůstá v náhradní rodině, s matkou je ale jaksi vnitřně propojena. Po 10 letech mají konečně šanci být spolu, nejdříve je ale potřeba vyrovnat se s minulostí.

Místa a termíny projekcí

Praha 14.–19. 2., Kino Lucerna, Vodičkova 36
Brno 16.–20. 2., Kinokavárna, Černá Pole, Nám. SNP 33
Ostrava 14.–17. 2., Minikino, Kostelní 3
České Budějovice 17. 2.–17. 3., Horká vana, Česká 222/7
Hodonín 26.–27. 2., Kino Svět, Velkomoravská 1535/9
Hostivice 8.–9. 3., Sokolovna, Husovo nám. 59
Hradec Králové 12.–14. 3., Bio Central, Karla IV. 774
Jeseník 19. 2.–7. 3., Ennea caffé & shop, nám. Svobody 832/25
Kutná Hora 20. 2.–6. 3., Bar 22, Palackého nám. 156/2
Libčice nad Vltavou 7.–9. 3., Kino Kotelna, Areál Šroubáren 859
Liberec 19.–21. 2., Kino Varšava, Frýdlantská 285/16
Polička 17. 2.–17. 3., Divadelní spolek Tyl, Divadelní klub, Vrchlického 53
Teplice 12.–13. 3., Kino KVĚTEN, Dům kultury Teplice, Mírové náměstí 2950
Třebušín 16. 2., Kino Kalich, Třebušín 33
Ústí nad Labem 14.–28. 2., Bárka kafe, kavárna, galerie, Filmový klub F. 20, Prokopa Diviše 5
Ústí nad Orlicí 19. 2.–6. 3., Malá scéna, Havlíčkova 621
Veselí nad Moravou 2.–17. 3., Kino Morava, Nám. Míru 666
Vrchlabí 6. 3., KD Střelnice, Vrchlabí, Vančurova 378
Zlín 21.–24. 2., Golden Apple Cinema, Nám. Míru 174

Další informace o filmech, termínech a místech promítání najdete na stránkách Severského filmového klubu.

Sverige.cz je tradiční mediální partner Severské filmové zimy.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Severská filmová zima 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *