Sedmnáct severských spisovatelů na veletrhu Svět knihy Praha 2016

Severské země (Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Švédsko) budou letos v květnu čestným hostem mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. V prostorách Průmyslového paláce na Výstavišti v Holešovicích jim uprostřed střední haly od 12. do 15. května 2016 bude patřit velký designový stánek, který ponese název #ReadNordic. Na veletrh zavítá celkem sedmnáct severských spisovatelů.

Největšími hvězdami čestného hosta budou Katja Kettu a Jostein Gaarder.

katja-kettuFinská spisovatelka Katja Kettu se nedávno proslavila syrovým románem z druhé světové války Porodní bába, který se i v Česku stal bestsellerem. Kniha dechberoucím způsobem snoubí krásu s ošklivostí, nevinnost se zvrhlostí. Kritika i čtenáři oceňují autorčin originální poetický jazyk čerpající například z laponského dialektu či tradice magického realismu. Na veletrh autorka přijede představit sbírku povídek Sběratel dýmek, která vyjde na jaře.

gaarder-josteinNorský spisovatel Jostein Gaarder je už řadu let celosvětově známý díky svému románu pro mládež o dějinách filozofie Sofiin svět. Tato kniha byla přeložena do 59 jazyků a prodalo se jí na 40 milionů výtisků. Gaarder píše především knihy pro děti a mládež, často s neskrývaným filozofickým poselstvím upozorňujícím na hodnotu života a všudypřítomnost smrti. Za pozornost stojí i jeho knihy pro dospělé, např. Vita brevis či Principálova dcera.

Prahu dále navštíví dva držitelé prestižní Ceny Severské rady za literaturu:

kim-leineDánský spisovatel Kim Leine, který vyrůstal v Norsku, pak se přestěhoval do Dánska a 15 let žil také v Grónsku. Své knihy píše v dánštině a sám je do norštiny překládá. Známým a oceňovaným autorem se stal díky svému obsáhlému historickému románu Proroci z fjordu Věčnosti, který se odehrává v 18. století v Grónsku a jehož hlavním tématem je střet kultur v temném, kolonialistickém období dánských dějin.

sjonSpisovatel s pseudonymem Sjón patří k nejvýraznějším islandským kulturním osobnostem současnosti. Kromě prozaické tvorby se věnuje také psaní básní, libret k operám a písňových textů rozličných interpretů včetně slavné islandské zpěvačky Björk. V roce 2001 byl za text  k písni z filmu Larse von Triera Tanec v temnotách nominovaný na Oscara. Česky mu vyšly krátké prózy Syn stínuMěsíční kámen a před veletrhem vychází Múza z lodi Argó.

frida-nilssonPětici nejvýraznějších hostů uzavírá švédská autorka knih pro děti Frida Nilsson. Přestože se jedná o nejmladší autorku z pozvaných spisovatelů, vydala již jedenáct titulů, které byly přeloženy do řady jazyků. V roce 2014 získala cenu Astrid Lindgren a právě jako o nové Astrid Lindgren se o ní ve Švédsku často hovoří. I v Česku zaujala humorná knížka o vážných věcech Gorila a já, na jejíž úspěch má navázat novinka Piráti z Ledového moře.

Na veletrh dále přijedou tito severští spisovatelé: Majgull Axelsson, Elina Hirvonen, Jørn Lier Horst, Lotta Lundberg, Kaspar Colling Nielsen, Dorthe Nors, Siri Pettersen, Bengt Pohjanen, Yrsa Sigurdardóttir, Johanna Sinisalo, Kirsten Thisted, Antti Tuomainen

Více o všech severských hostech veletrhu si můžete přečíst na stránkách Skandinávského domu.

ReadNordic_logo_vlajky_CMYK_pozitivni

Kampaň #ReadNordic propaguje severskou literaturu. Organizují ji severská velvyslanectví a kulturní institut Skandinávský dům za podpory Severského kulturního fondu, Dánského uměleckého fondu, Švédské kulturní rady a Finského předsednictví v Severské radě ministrů. Vyvrcholí veletrhem Svět knihy Praha 2016, kde budou severské státy čestným hostem.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *