Se psím spřežením na sever

Jsme národ pejskařů. Pro většinu z nás a vás pejskařů se však postupem času stává nový druh pejskařů, a to takový, který už si nepořizuje psa pouze jako hlídače majetku, ale jako parťáka, sourozence či dítě. Dovolená bez chlupatého stvoření, tak nepřipadá v úvahu. Dodnes si pamatuji, když jsme v roce 2001 chtěli na první cestu do Švédska vzít našeho labradora. Po zjištění, že by na nás náš nejchlupatější člen rodiny čekal 6 týdnů ve švédské karanténě, odpustili jsme od tohoto řešení. Jak je to, ale dnes, v době kdy hranice už téměř neexistují (prozatím) a pejskaři se starají o psy s náramnou péčí?

IMG_0232_1

Veškeré uvedené informace byly poskytnuty ambasádami jednotlivých zemí, jejich informačními portály nebo veterinární správou dané země. Informace se týkají krátkodobého pobytu se psem v dané zemi pro občany EU (mnohá nařízení se týkají i trvalého pobytu). V případě odčervení je doporučováno nebo vyžadováno zejména podání tablet s účinkem na Echinococcus neboli tasemnici. Protilátky na tohoto parazita jsou v dnešní době téměř ve všech tabletách. Pro jistotu se však informujte u svého veterináře.

Švédsko

Pokud máte v plánu navštívit s vaším mazlíčkem Švédsko, nečekají vás žádné velké překážky.

Potřebujete samozřejmě Evropský cestovní pas zvířete, pes musí být čipován (nebo tetován před rokem 2011). Musí mít platnou vakcinaci proti vzteklině (nejméně 21 dní před příjezdem do země) a doporučené je také odčervení. Další povinností je nahlásit psa při vstupu na území státu celní kontrole, aby provedla kontrolu dokumentů.

Švédsko nemá v momentální době žádné omezení týkajících se určitých plemen psů. Povinností je ale, aby byl pes při přepravě automobilem zabezpečen proti volnému pohybu (pásy, kotec atd.) Náhubky nejsou povinné, ale je vyžadováno, aby byl pes na vodítku z bezpečnostních důvodů. Zejména u přírodních parků a rezervací se téměř vždy setkáte s cedulí zakazující volný pohyb psů.

Zde platí omezení pro cestování s maximálně pěti psy. Pokud máte v plánu cestovat s více zvířaty, informujte se na stránkách zemědělského odboru.

Norsko

Norsko patří k poměrně otevřené zemi, pokud nejste majitelem psa ze zakázaného seznamu. Pokud nejste tedy majitelem psa následujícího plemene:

 • Pittbullteriér
 • Tosa Inu
 • Americký stafordširský teriér
 • Brazilská doga
 • Argentinská doga
 • Československý vlčák

Toto omezení neplatí pro psy daných plemen, narozených před rokem 2004, kdy zákon vstoupil v platnost. Dále je zakázáno převážet psy, kteří jsou směsicí těchto plemen nebo mají „ve své krvi“ vlka. Pokud by si nebyl někdo z Norské autority jistý původem psa a vy jste nebyli vybaveni doklady o původu psa, mohou psa zabavit a provést testy DNA nebo vás jen i se psem vyhostit. Další omezení je v případě psa obranáře. Pokud je váš pes cvičen na obrany a tedy je značně ochranitelský vůči svému majiteli, je považován za psa agresivního a může být odebrán nebo vyhoštěn.

Pokud není váš pes na seznamu, stačí vám k příjemné dovolené v Norsku pouze Europas psa, platné očkování proti vzteklině, odčervení psa a při příjezdu musíte nahlásit mazlíčka celní správě.

Pravidla pro pohyb psů povolují pohyb psa bez vodítka, pokud nad ním má majitel kontrolu. Obecně se ale doporučuje mít psa na vodítku. Zvláštní pozor je třeba dávat v přírodě, kde se vyskytuje divoká zvěř a od 1. dubna do 20. srpna musí být psi v přírodě na vodítku povinně (na Svalbardu 15. května až 15. srpna). Ve vozidle je povinné, aby byl pes zabezpečen proti volnému pohybu.

Další informace můžete najít na tomto odkazu.

Finsko

Při cestě do Finska platí téměř stejná pravidla jako při cestování do Švédska, pouze s tou výjimkou, že není povinné nahlásit psa celní kontrole. Zde tak platí povinnost, aby byl pes čipován, vybaven Euro pasem, měl platnou vakcinaci proti vzteklině a byl odčerven.

Stejně jako ve Švédsku je vyžadováno z bezpečnostních důvodů mít psa na vodítku a povinnost náhubku se vztahuje na cestování prostředky městské hromadné dopravy. Volný pohyb psa je umožněn pouze na místech označených.

Další informace můžete najít na tomto odkazu.

Dánsko

(Zde bych ráda poděkovala Anně Koláčkové, pracovnici dánského konzulátu za milou komunikaci a nejrychlejší odpověď.)

Při cestě se psem do Dánska je povinnost mít Evropský cestovní psa zvířete, pes musí být čipován (případně tetován) a od poslední vakcinace proti vzteklině nesmí uběhnout méně jak 21 dní. V případě, že pes cestuje do Dánska s jinou osobou, než je majitel, je potřeba, aby byla přepravující osoba vybavena dokladem, který ji opravňuje k dočasnému držení psa.

Pokud cestujete se psem mladším 12 týdnů bez vakcinace proti vzteklině nebo se psem ve věku 12 až 16 měsíců, jehož vakcinace zatím nesplňuje lhůtu minimálně 21 dní, musíte být vybavení prohlášením o převozu štěněte. Do Dánska je zakázáno převážet psa mladšího 8 týdnů! Pokud se tedy nejedná o štěně doprovázené matkou/fenou. V tomto případě není nutné mít prohlášení o převozu štěněte, ale je nutné, aby měla matka ve svém pasu vyznačenou platnou vakcinaci proti vzteklině.

Pokud plánujete cestovat do Dánska na dobu delší jak 4 týdny, máte povinnost registrovat Vašeho psa v národním registru, a to už od věku 8 týdnů.

Do Dánska je zakázáno dovážet psy níže uvedených plemen. Právní legislativa však uvádí, že tato plemena lze převážet územím Dánska a to pouze v případě přejezdu do jiné země, bez zbytečných zastávek (pouze k nezbytně nutnému vyvenčení psa) a pes musí být po celou dobu převážen v autě. Tento zákaz se také nevztahuje na psy těchto plemen, prokazatelně pořízených před 17.3 2010, kdy nebyl zákaz ještě uzákoněn.

 • Pittbullteriér
 • Tosa Inu
 • Americký stafordširský teriér
 • Brazilská doga
 • Argentinská doga
 • Americký bulldog
 • Búrský buldok
 • Pastevecký pes – Kangal, středoasijský, kavkazský, anatolský, šarplaninský
 • Jihoruský pes
 • Tornjak

Zákaz pobytu se vztahuje na veškeré křížence těchto psů a křížence divokých psů.

Do Dánska je také možné převážet maximálně 5 psů.

V roce 2014 došlo k úpravě legislativy vztahujících se k útokům psů. Do této doby byly psi, kteří napadli člověka nebo jiné zvíře bez milosti utraceni. Tento zákon v Dánsku stále platí, ale dle vyjádření konzulátu jsou psi, jenž napadli jiné zvíře či člověka odebráni a je posuzováno, zda k napadení došlo vlivem agrese psa nebo nastalou situací. Byla jsem tedy ubezpečena, že nedochází k plošnému uspávání psů, zejména pak ve vlastnictví zahraničních turistů.

Podrobnější informace naleznete na stránkách Dánské veterinární a potravinové inspekce. Zde za pomoci doplnitelného formuláře získáte hlavní potřebné informace. Pokud ani zde nedohledáte, co potřebujete, neváhejte je kontaktovat. Na můj dotaz odpověděli do hodiny.

IMG_0178

Grónsko

Cestování se psem do Grónska je poněkud složitější. Abyste mohli do této země vzít svého mazlíčka, potřebujete potvrzení nejen Grónského zastoupení v Kodani, ale také povolení krajského úřadu daného kraje, do kterého máte v úmyslu cestovat. Některé kraje na severu a východě země však možnost dovozu psa zcela zakazují.

Pokud Vám grónské úřady povolí cestu, musí být váš pes očkován na psinku, parvoviry a vzteklinu. Je zde požadován certifikát, vystavený veterinářem. V případě vztekliny postačí vyznačení tohoto očkování v evropském pasu zvířete. Dále si musíte od veterináře vyžádat osvědčení o zdravotním stavu zvířete, které nesmí být starší 14 dnů a také musí dojít k odčervení zvířete. Od vydání tohoto osvědčení musí být pes v karanténě. Pokud by grónské úřady shledali, že pes nevypadá zcela zdravě, mohou zamítnout zvířeti vstup.

Grónsko neuvádí seznam zakázaných plemen, ačkoli se odkazuje na plemena zakázána v Dánsku. Nicméně vzhledem k množství potřebných dokumentů uvádí, že může být zamítnut vstup i jiným plemenům.

Zásadní informací je také to, že pokud máte v plánu cestovat do Grónska na dobu delší jak 3 měsíce, nesmíte s sebou vzít fenu, která není kastrována. Pokud jedete na dobu kratší, musíte kontaktovat Veterinární správu Grónska a dojednat si povolení cestovat s nekastrovanou fenou.

Island

Zde se jedná také o poměrně „nepřátelskou“ zemi vůči cestovatelům se zvířaty. Při své cestě na Island musíte počítat s 4 týdenní karanténou pro svého mazlíčka. Dále musí být zvíře čipováno, podrobeno krevnímu testu (minimálně 30 dní po očkování na vzteklinu), očkováno na vzteklinu. Je požadován i certifikát o tom, že zvíře nemá žádné parazity (vystaveno v lhůtě 10 dní před příjezdem) a hlavně potřebujete speciální povolení od Ministerstva zemědělství Islandu.

Jelikož je Česká republika vedena jako země s výskytem vztekliny, není povoleno převážet do této země psy a kočky mladší 7 měsíců. Zde také platí zákaz vstupu psům plemen vyznačených u Dánska.

tabulka

Přeji tímto všem pejskařům bezproblémový pobyt na severu a děkuji Kristýně Čermákové za poskytnutí informací k článku a nádherné fotky. Pokud byste měli i vy zájem o profesionální fotky svého mazlíčka, podívejte se na stránky cefoto.cz.

Podobná témata


Kristýna
bydlí na půl cestZrzkay mezi Plzní a Prahou. Žije na samotě u lesa s přítelem Vikingem, kočkou, štěnětem československého vlčáka a užovkou červenou. Považuje se za renesanční ženu, čte, píše, fotí a i kolo vymění. Procestovala většinu Evropy, ale největším zážitkem byla cesta do Afghánistánu. Ve Švédsku byla již sedmkrát a rozhodně ne naposledy. Velkým snem je napsat a vydat knihu o severských mýtech.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Se psím spřežením na sever

 • Profilový obrázek
  2016-04-28 (16:55)
  Permalink

  Dobrý den, my jsme si pejska do Švédska přivezli před měsícem. Nepochopila jsem, když jsem hledala informace na internetu, co je to ten red point (tam je celní kontrola na hranicích), tak jsme to jaksi popletli a jeli jsme rovnou na tullverket do Malmö. Tam si jenom okopírovali psí pas a zkontrolovali číslo internetové registrace, pejska ani neviděli a čip nekontrolovali.
  Policista na hranicích taky nevěděl, jestli vlastně s tím psem někam musíme, protože on viděl, že má očkování v pořádku, tak nám řekl, že je to asi všechno v pohodě. My jsme nicméně na ten tullverket jeli, protože jsme ho a jeho příjezd už registrovali na internetu, tak aby nebyl nějaký průšvih 🙂

  Tady je odkaz na registraci psa či kočky přes internet: http://essext.tullverket.se/animal/#/start Myslím, že to urychlí vyřizování na hranicích.

  Mějte se hezky,
  Peťa

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *