Sámské výrobky duodji

Duodji je souhrnný název pro sámské umění rukodělné výroby. Pro Sámy samotné je duodji silně spojeno s otázkou národnostní identity, nejde tudíž o pouhý proces výroby výrobků, ale i o postupy a ornamenty, které se dědí z generace na generaci, jsou velmi staré a tradiční. Je to samotný znak sámské identity.

Duodji vychází historicky z prosté potřeby nového oblečení a praktických výrobků. Od tohoto se posléze odvíjí jak druh výrobků, který tímto způsobem začal vznikat (oblečení, misky, nože, sáčky), tak materiály, které byly při výrobě používány (dřevo, paroží, kůže, kůra či kov, nejčastěji stříbro). Jako všechny formy umění se však i duodji s časem proměňuje. Spousta Sámů se již nechce či nemůže tuto techniku naučit, důležitou roli v uchování znalostí a dovedností proto hrají jednotliví výrobci či např. Samernas Utbildningscentrum (Sámské vzdělávací centrum).

Náhppi je dřevěná nádoba používaná při dojení sobů. Tomuto účelu je přizpůsoben i její kulatý tvar s rukojetí, který zabraňuje tomu, aby se drahocenné mléko vylilo. Vyrábí se z vydlabaného březového dřeva. Dnes se k původnímu účelu nevyužívají, jejich hlavní funkcí je funkce estetická.

Sámský výrobek náhppi
Sámský výrobek náhppi

 

Kåsa je dřevěný hrníček používaný k pití. Rukojeť je podlouhlá a má v sobě jeden či dva otvory na prsty, které sloužily k lepšímu uchopení. Stejně jako náhpii je vyrobený z březového dřeva, které zvládne vodu i horkou kávu.

Påsar (sáčku) bylo nespočetné množství druhů: na kávu, mouku, cukr atd. Vyráběly se z vyčiněné sobí kůže a také ve větší velikosti jako batohy.

Pytlíky na kávu (zdroj Wikipedia | autor Diodjiinfo | licence CC BY-SA 3.0)
Pytlíky na kávu (zdroj Wikipedia | autor Diodjiinfo | licence CC BY-SA 3.0)

 

Knivar (nože) a zejména jejich rukojeti jsou krásnou ukázkou dovednosti Sámů. Ve Švédsku byly na sever od Jokkmokku rukojeti hlavně dřevěné, v jižním Norrbottenu a od Västerbotten po Jämtland se využívaly hlavně parohy. Do rukojetí se většinou vyrývaly ornamentální vzory, díky kterým rukojeť méně klouzala.

Sámský nůž (zdroj Wikipedia | autor Diodjiinfo | licence CC BY-SA 3.0)
Sámský nůž (zdroj Wikipedia | autor Diodjiinfo | licence CC BY-SA 3.0)

 

Seznam použitých zdrojů

lucie.podhornaLucka studuje v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Překládá, tlumočí, zkoumá světovou historii, chtěla by ochutnat spettekaka, napsat úspěšně diplomku a stát se odbornicí na Švédsko.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *