Různorodost švédské přírody

Ten, kdo Švédsko navštívil a nestrávil celou dobu jen na jednom místě, tak si určitě všiml, jeho různorodosti. Nikomu nemůže uniknout kolik prostoru třeba zabírají takové vodní plochy.

Ano, ve Švédsku najdete listnaté lesy, byť v minimálním množství, ale hlavně zde jsou lesy jehličnaté, ale také velký podíl na celkové ploše mají mokřady, bažiny a pochopitelně hory s klasickou tundrou. Švédské národní parky nabízejí vše. Od moře a jeho pobřeží, po husté lesy, hory a otevřené močály. Nechejte se vtáhnout jejich kouzlem a poznejte poslední kusy nedotčené evropské přírody.

Národní parky jsou odrazem švédské přírody a kultury. Společně vytvářejí celek, který poskytuje ochranu šesti typům krajiny, které jsou tak charakteristické a jedinečné pro Švédsko.

Jezera a vodní toky

Švédsko je zemí s jedním z největších počtů jezer na světě. Téměř jedna desetina povrchu Švédska je tvořena jezery. Blištivé prostředí sladké vody se nachází téměř ve většině švédských národních parků.

Ve Švédsku jsou také některé řeky, které jsou zcela nebo téměř bez vodních elektráren. Řeky Vindel, Torne, Kalix a Pite jsou chráněny jako národní řeky, a proto se v budoucnu nesmí nijak rozšiřovat či upravovat, natož na nich něco budovat.

Národní park Djurö při pohledu z východní strany. Vzadu na fotografii je vidět Brommö. Autor: Hans Kongbäck/IBL Bildbyrå, Zdroj: Naturvårdsverket

Krásné sladkovidní prostředí je třeba v národních parcích Djurö v jezeře Vänern a Färnebofjärden vedle Nedre Dalälvenu.

Hory

Asi devadesát procent celkových ploch národních parků se nachází v horských oblastech. Tato území stojí za ochranu díky svým geologickým a biologickým hodnotám. Můžete putovat horskými březovými lesy nebo prastarými jehličnatými lesy, přes větrná rašeliniště či třpytivé ledovce.

Národní park Abisko získává na podzim úžasná zbarvení, Autor: Jan-Erik Nilsson/Länsstyrelsen Norrbotten, Zdroj: Naturvårdsverket

Rozmanitosti a možnosti jsou skvělé, největší horské skandinávské jezero Torneträsk, leží v národním parku Abisko a mnoho na květy bohatých luk v horách najdete třeba v národním parku Padjelanta. Divoký a surový národní park Sarek, možná nejdramatičtější a největší pohoří Evropy, již od roku 1996 jako část světového dědictví Laponska.

Pobřeží a moře

Národní parky podél pobřeží nabízejí velké kontrasty. Některými takovými příklady mohou být třeba národní park Skuleskogen, který je součástí tzv. Vysokého pobřeží (Höga Kusten) nebo nízké písečné břehy souostroví národního parku Haparanda Skärgårds či národního parku Kosterhavet se svými slanými útesy a vzácným životem pod vodou.

Letecký pohled na národní park Blå Jungfrun, Autor: Malcolm Hanes/Johner, rf, Zdroj: Naturvårdsverket

Dalším příkladem kontrastů národních parků jsou žlutozelené útesy národního parku Blå Jungfrun proti pěstitelům květin a svěžím lesům v autentické a dobře zachované zemědělské krajině národního parku Ängsö.

Listnaté lesy

Buk, jasan, dub a jilm tvoří vzácné listnaté lesy, které pokrývají méně než jedno procento švédského území. Listnaté lesy jsou velmi starým typem přírody, který vznikl v období teplejších klimatických podmínek zhruba před 6000 lety. Porosty listnatých lesů mají rušný život s mnoha vzácnými zvířaty a rostlinami, které najdete jen v nich.

Národní park Söderåsens, Autor: Peter Johnsen / Skånska bilder, Zdroj: Naturvårdsverket

Dnes najdete listnaté lesy jižně od Dalälvenu, například v národních parcích Söderåsen, Dalby Söderskog, Stenshuvud a Ängsö.

Mokřady

Asi pětina Švédska je pokryta mokřinami, jako jsou močály, mechy a bažiny. Mnoho rostlin a zvířat je zvláště přizpůsobeno těmto mokrým místům a ty jsou také důležité pro mnoho brodivých ptáků, třeba takovou kolihu velkou (storspoven).

Návštěvníci v národním parku Store Mosse, Autor: Martin Fransson, Zdroj: Naturvårdsverket

Mokřady, které určitě stojí za návštěvu najdete například v národních parcích Muddus a Store Mosse.

Jehličnaté lesy

Tmavě zelená přikrývka jehličnatého lesa ovládá švédskou přírodu a také velké národní parky mimo hory.

Na severu mají hory neúrodné a starobylé druhy, v národním parku Muddus jsou lesy se stovkami sto let starými borovicemi. Na jihu, třeba v národním parku Norr Kvill je les vyšší a hustší.

Starý borovicový les v národním parku Tyresta, Autor: Nicklas Wijkmark, Zdroj: Naturvårdsverket

Také třeba v pralesních oblastech národního parku Tyresta je mnoho staletých borovic a vysokých stromů. V národních parcích Tyresta a Muddus jsou dodnes vidět stopy lesních požárů, které v dávných dobách charakterizovaly jehličnaté lesy.

Zdroj

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *