Runde alias ptačí ostrov v Norsku
Ostrov Runde v Norsku, konečně jsme tady. Po více než třiceti hodnách strávených v autě jsme na místě. Únava… zapomenuta. Asi jsem se ocitl v ráji. Takových a daleko krásnějších míst jsou po světě tisíce, ale mě to dostalo.

Už když jsem se na fotoexpedici přihlašoval, tak jsem trávil většinu volného času nad internetem a zkoumáním všeho, co se tohoto ptačího ostrova týkalo. Michal nám poskytl seznam ptačích druhů, které bychom měli fotit, a tak také jako správný fotograf jsem si o všech druzích hledal informace na webu, abych věděl, v jakém prostředí tyto ptačí druhy mohu najít, jak se chovají, jaké mají návyky, protože jak se říká „kdo je připraven, není překvapen…“.
Musím říct, že ostrov mi nabídl přesně to, co jsem od něj očekával. Pohádka! Jak by řekl klasik, kdo se sem jednou podívá, už nechce jinak…


Samotný ostrov není ani moc velký. Zato jeho pobřeží je pořádně skalnaté a strmé. Jeho nejvyšší bod dosahuje 300 m n.m. a jsou z něj neuvěřitelné pohledy na otevřené moře, další ostrovy a ostrůvky. Počasí ovlivněné Atlantským oceánem umí vytvořit neuvěřitelná představení. Kdo miluje přírodu, hory, moře, trávu, tak ten tady najde ráj.

Ostrov je přes léto hojně navštěvován právě kvůli jeho obyvateli a tím je papuchalk bělobradý, který tady v desetitisících hnízdí a přivádí na svět mláďata. Kolem sedmé hodiny večerní nastává neuvěřitelné představení tisíců přilétajících papuchalků. Je to vážně klaun. Obrovská rychlost a obrovský problém přistát, takže se vám muže stát, že vám klidně přistane v klíně, tak jako mně. Ale nebojte, papuchalk nasadí kamenný výraz a dělá, jako že nic, a v poklidu odpochoduje do své nory.





Konkrétněji o ptačí říši ostrova Runde v Norsku ale příště…
Související články
[wpgmza id=“59″]