Rozhovor s Janou Stránskou | Severská filmová zima 2014

Již za měsíc začíná další z počinů Severského filmového klubu (dále jen SFK), a to Severská filmová zima 2014. Pojďme se tedy zeptat PR manažerky SFK Jany Stránské jaké zajímavé filmy můžete vidět.

Jana Stránská, Norsko  (archiv Jany Stránské)
Jana Stránská, Norsko (archiv Jany Stránské)

 

Každý z 11 promítaných filmů je něčím zajímavý. Pro milovníky severské přírody, bych určitě doporučila koprodukční film Vzpoura v Kautokeinu, který je plný nádherných přírodních scenérií a krásné hudby. Tento působivý snímek přiblíží divákům život sámského etnika, na pozadí skutečné události z roku 1852, kdy se jinak mírumilovní Sámové vzbouřili proti norské správě. Jeho režisér Nils Gaup pochází přímo z Kautokeina a je potomkem jednoho z popravených rebelů. Hlavní ženskou roli ztvárnila Anni-Kristiina Juuso, kterou si čeští diváci jistě dobře pamatují z filmu Kukuška. Ve vedlejší roli se mihne i oblíbený švédský herec Michael Nyqvist, známý z filmů Tak jako v nebi nebo Muži, kteří nenávidějí ženy. Film získal 4 národní filmová ocenění Amanda.

Vzpoura v Kautokeinu (archiv SFKlub)
Vzpoura v Kautokeinu (archiv SFKlub)

 

Smích racků (archiv SFKlub)
Smích racků (archiv SFKlub)

 

Dalším velice povedeným snímkem je islandské drama Smích racků, které se odehrává na počátku padesátých let. Krásná mladá vdova Freya (Margrét Vilhjálmsdóttir) se v něm vrací domů ze Spojených států a její příjezd obrátí poklidnou rybářskou vesnici poblíž Reykjavíku vzhůru nohama – hlavně teda s mužskou populací to hodně zamává. Freyino počínání sledujeme očima jedenáctileté sestřenice Aggy, za jejíž roli získala Ugla Egilsdóttir ocenění za nejlepší ženský herecký výkon na MFF Karlovy Vary 2002.

Spi, děťátko, spi (archiv SFKlub)
Spi, děťátko, spi (archiv SFKlub)

 

Dánsko bude zastoupeno snímkem Spi, děťátko, spi, režisérky dánsko-gambijského původu Helly Joofové. Jedná se o road-movie o čtyřech dívkách s drogovou minulostí na útěku z odvykacího zařízení. V ukradeném volvu se vydávají vyřídit si své účty se životem. Za roli jedné z dívek byla Malou Reymann nominována na dánskou filmovou cenu Robert Awards.

Uvedeny budou i dvě filmové novinky – Islandská duchařská komedie Strašidla a duchové a norská romantická komedie Tak už mě sakra polib, pitomče.

Více informací o jednotlivých filmech a programy ve všech městech najdete na stránkách Severského filmového klubu.

Podle čeho vlastně vybíráte filmy pro projekci?

Snažíme se především, aby nabídka filmů byla pestrá – aby si každý divák našel svůj oblíbený žánr i svou oblíbenou zemi. Uvádíme většinou méně známé snímky, které se nedostaly do české distribuce. Čeští distributoři si totiž většinou vybírají filmy známých umělců nebo filmy natočené podle populárních knih. Mimo distribuci tak zůstává mnoho kvalitních titulů.

V jakých městech se tentokrát mohou diváci těšit na porci skvělých filmů?

Severská filmová zima 2014 bude probíhat paralelně v 11 českých městech – jsou to: Praha, Brno, Havířov, Jeseník, Jičín, Ostrava, Teplice, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín, Železný Brod.

Vím, že každý ze snímků je něčím zajímavý a výjimečný, proto se přeci budou promítat, ale máte Vy osobně nějakého favorita?

Mým letošním favoritem je již zmíněný film Spi, děťátko spi. A pak samozřejmě Adamova jablka, ale ten už jsme promítali vloni, takže ho tak úplně nepočítám. Opakování tohoto filmu si vyžádali sami diváci a fanoušci severské kinematografie.

Je těžké se domluvit s distribučními společnostmi na daných filmech?

To je různé. Někdo je rád, že chceme jeho film promítat, a s někým se prostě na rozumných podmínkách dohodnout nelze…

Tak asi jako každý projekt spojený s kulturou, tak se určitě setkáváte i vy s problémy zajištění financí. Předpokládám tuhý boj s byrokracií v oblasti grantů apod. Jak vám, resp. SFK, mohou pomoci případní fanoušci severské kinematografie? Jak se říká, korunka ke korunce…

Jak s oblibou říká Lenka Bazinková, koordinátorka festivalu, udělat festival, když jsou peníze, umí každý. Loni nás například nepodpořilo Ministerstvo kultury a Severský filmový podzim 2013 se uskutečnil jen díky fanouškům, kteří ve veřejné internetové sbírce přispěli přes 80 tisíc korun. Navíc konkurence různých filmových festivalů je obrovská, takže boj je to každý rok.

Pokud tedy mohu touto cestou oslovit Vaše čtenáře a fanoušky, kdokoliv má chuť a možnost nás podpořit ať už finančně nebo jakoukoliv užitečnou službou, budeme rádi, pokud se nám ozvete. Jednotlivcům se odvděčíme volnými vstupenkami, firmám můžeme na oplátku nabídnout možnost vlastní propagace na festivalových materiálech nebo v prostorech kin. A jak už jsem zmínila, pomoc nemusí být vždy finanční – pomůže nám i nabídka levného tisku, darování potravin pro případný raut, jakákoliv propagace festivalu v tisku nebo na internetu, roznos plakátů po jednotlivých městech atd.

Rád bych se zeptal ještě zpětně, jak jste byli spokojeni s akcí, kterou jste pořádali před pár měsíci, tedy Severským filmovým podzimem 2013.

Já jsem na posledním festivalu byla ještě v roli fanouška/sponzora. A byla jsem tak nadšená, že jsem se začala na festivalu aktivně podílet.

Jana Stránská | PR manažerka | Severský filmový klub (autor Jakub Palán, archiv Jana Stránská)
Jana Stránská | PR manažerka | Severský filmový klub (autor Jakub Palán, foto archiv Jana Stránská)

 

Děkuji moc za rozhovor a přeji mnoho spokojených diváků.

Pavel Stančo | O Švédsku.cz

Bylo mi potěšením.

Jana Stránská, Severský filmový klub, pr@sfklub.cz

sfklub-sfzima-2014

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Rozhovor s Janou Stránskou | Severská filmová zima 2014

  • Profilový obrázek
    2014-01-20 (19:01)
    Permalink

    Já se už nemůžu dočkat … tendle festival máme moc rádi a snažíme se chodit pravidelně … takže už mám poznačeno 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *