Rok sedmý a poslední ve Švédsku…

…ano, je to tak. Bohužel a je to realita. Ona sedmička, kterou jsem celý život nenáviděl se mi stala osudnou. Smrt mého dědy (děda byl můj superman, můj hrdina) mám a budu mít navždy spojenou se sedmičkami. Odchod ze Švédska bohužel také.

Stali jsme se štvanou zvěří a osobním bojem „člověka“ za odebrání dětí. Volba byla tedy jednoduchá. Bez dětí, ale ve Švédsku nebo s dětmi doma, doma v Česku. Ne, domov pro mě a mou rodinu byl již ve Švédsku a nikdo z nás neplánoval, že by se vrátil. Jenže otázka s dětmi nebo bez dětí byla bezpředmětná. Den před Vánocemi jsme tedy s ženou a dětmi zaklepali na dveře rodičů a tím se na pár let uzavřela naše švédská kapitola. Tím se také mění trochu obsah a směr webu Sverige.cz.

Asi jste pochopili, že aktuální fotografie či nové příběhy a zážitky ze švédské přírody budeme muset všichni oželet. Tedy alespoň ty mnou prožité. Sice jich mám ještě spoustu v rukávu, ale nové již přibývat nebudou. Na Švédsko jsem nezanevřel a nezanevřu jen kvůli jednomu „zmetkovi“, který se rozhodl, že zničí naší rodinu. Ba naopak. Chci a budu se mu věnovat ještě více. Také švédštině se chci začít věnovat naplno a tím doufám, že vám budu moci přinášet nejen aktuální informace ze Švédska, ale představit blíže švédskou historii, turistické cíle a švédskou přírodu, která je nejen díky své rozloze unikátní. Rve mi srdce, když vím, že si od ní budu muset dát já osobně pár let pauzu…

Tentokrát nebudu dělat žádné shrnutí roku, tak jako roky předcházející.

Zatlačuji slzu a potlačuji zlost…

Slibuji, že vám budu i přesto všechno přibližovat krásy a kouzla švédské přírody a švédskou historii. Snad mi i nadále zachováte věrnost a přízeň. Sverige.cz dělám pro Vás!

Pavel

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

13 komentářů: „Rok sedmý a poslední ve Švédsku…

 • Profilový obrázek
  2018-01-31 (8:55)
  Permalink

  Zdravim Pavle,
  po prestehovani do Svedska jsi byl ma studnice zazitku. Takovy blog tu dlouho chybel a hodne nam to se zenou pomohlo. Dokonce i clanky o porodnici a dagis byly vhod s nasim malym, ktery se tu narodil.
  Taktez se pripojujeme k zastupu lidi, ktere to MOC mrzi, co se prihodilo. Nicmene pozitivni je, ze se mate stale kam vratit. A verime tomu, ze ta druha polovina srdce, ktera netloukla tak casto pro CR se nyni roztluce naplno. Samozrejme chapeme, ze to bude velka zmena pro vsechny, ale snad se rychle zadaptujete. Prejeme Vam klidnou a pohodovou stehovaci cestu do CR, a kdo vi, trebas zase jednou tu, s lepsimi podminkami navidenou.
  P.S. verime, ze nas budes stale zasobovovat nejakymi clanky i z CR.

  Diky za vse.
  Tomas s rodinou

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2018-01-31 (13:12)
   Permalink

   Hej Tome,
   tak teď mě zahřálo u srdce. Jsem opravdu šťastný, že se dennodenně utvrzuji v tom, že mám pro koho blog Sverige.cz dělat. To, že někomu může pomoci v rozhodování či problémech nebo naopak při plánech na dovolenou. To, že jsme narazili na osoby, které patří pro mě k odpadu, neznamená, že bych zanevřel na Švédsko. Naopak! Čím déle jsem v ČR a čím více se střetávám s realitou, tím více mi Švédsko chybí… tedy až na ty teploty 🙂 Léto je léto 🙂
   Byť nebudu moci již přidávat nové a nové zážitky, tak jich mám ještě spoustu v rukávu a teď vlastně objevuji nová témata. Přibývat tedy budou. Navíc v představení Švédska, jeho přírodních krás, mi nebude nic bránit ani odsud. Jen to již nebudou moje fotografie. Navíc mě to bude nutit více a více makat na švédštině a angličtině.

   Zdravím na jih a přeji pro celou Tvou rodinu jen to dobré!
   Ha det bra, Pavel

   Reagovat
 • Profilový obrázek
  2018-01-30 (15:42)
  Permalink

  Zdravím Pavle….to jsou nešťastné i stastne zprávy zaroven – budete spolu jako rodina. Vsak do psi nohy toto…:/…copak se přihodilo, zda-li mohu se zeptat. my uz skoro balime z Norska do Švédska bo tady to barnevernetem zapáchá a i kdyz tady tvrdí, ze deti jsou na prvním místě, vychovává je vice stát, nez-li rodiče. at se Vam u nas v Cr libi, neni to tam k zahození, kdyz se clovek kouká kolem :)…a přiroda krasne voní všude:)…hodne štěstí a co se tyče prázdnin, přijedte klidne k nam dolu do Skane:)

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2018-02-07 (18:53)
   Permalink

   Zdravím Jano, Skåne mě vždy lákalo. My hold ten sever 🙂 Je to dlouhá historie, ale nechci ji tady pitvat… Každopádně máme svědomí naprosto čisté a pro naše děti bychom udělali cokoliv… lidi jsou prostě „jen“ někdy zlí a to neovlivníte.

   Reagovat
  • Profilový obrázek
   2018-02-25 (8:38)
   Permalink

   Ajajaj….to je s tím zasahováním státu do výchovy dětí opravdu tak špatný. Jestli ano, tak mě to dost mrzí. A nevýhýbá se to alepsoň těm tradičnejším venkovským oblastem, nebo jak to tam je? Docela by mě to zajímalo.

   Reagovat
   • Sverige.cz
    2018-02-25 (9:02)
    Permalink

    Ahoj, no zasahuje, ale myslím, že podobně jak kdekoliv jinde na světě, tedy té kultivované části. Ovšem v našem případě v tom hrálo roli osobní selhání oné pracovnice a bohužel i původní rodina mé ženy… Více se o tom nechci rozepisovat. Nehodí se to. Každopádně my máme s ženou svědomí rozhodně čisté a naše děti jsou pro nás nadevše.

    Reagovat
    • Profilový obrázek
     2018-02-25 (10:10)
     Permalink

     Chápu, děkuju za odpověď a věřím, že vše dopadne dobře.

     Reagovat
 • Profilový obrázek
  2018-01-28 (18:46)
  Permalink

  Pavle to mě teda moc mrzí .Objevila jsem vaše stránky a FB teprve letos a měla jsem radost protože jezdíme do hor do Švédska a Norska a Finska už cca 20 let ach jo

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2018-01-28 (18:54)
   Permalink

   Tak to mě mrzí také. Měl jsem stovky plánů a tras, kde jsem chtěl podniknout turistické orgie. Bohužel si budu muset počkat a doufat, že aspoň jednou za rok se tam podívám aspoň na to hory.
   Mám ovšem ještě spoustu zážitků v rukávech, tak snad potěším oko a duši i tak.

   Reagovat
 • Profilový obrázek
  2018-01-28 (17:48)
  Permalink

  Tak to teda pevné nervy. Občas se najdou takoví lidé, kteří nám nahážou pod nohy co se dá… Good luck!

  Reagovat
   • Profilový obrázek
    2018-02-06 (21:50)
    Permalink

    Bohužel… jen jsem netušil, že i my je potkáme…my taky, ovsem v nasem pripade slo o Cechy ve Svedsku…paradox, kdyz se emigrant vyhyba nekdy Cechum a pak ho to dostihne, kdyz se uz nemuze branit a nikdy uz neuvidi jake hady mel kolem sebe a je to na nas….jeho rodine, je to narocne, Skatteverket rozhodnul ok, ale vec nekonci a pachut zustava…a zustane, ani kdyby si clovek odplivnul, tak to nepomuze….jake zmije…tak snad ta karma a bozi mlyny…za to vsechno, co zpusobili…asi zavist, vztek, komplexy…. a tak se aspon takto realizovat…aby sousedovi chcipla koza…fuj….a snad druhy domov udrzime jak to bylo v planu a jak to melo byt

    Reagovat
    • Sverige.cz
     2018-02-07 (18:54)
     Permalink

     Boží mlýny a karma musí fungovat, protože jinak by bylo na světě něco špatně 🙁

     Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *