Relax v trollím lese

V pondělí dopoledne jsem měl volno před noční směnou. Venku bylo celkem příjemně. Začíná podzim a je to znát jak na počasí, tak na přírodě. Využil jsem tedy této krásné souhry a vyrazil jsem do trolího lesa. Ano, čtete správně. Trollí les. To je ten, kde se podíváte na jih a máte před sebou mokřiny. Otočíte se na zápat a vidíte neprostupný les plný kamení a mechu. Na sever to je vyprahlá půda s uschlými lišejníky na stromech a na východ to je místo plné borůvek a brusinek.

Popravdě jsem jel do lesa na lišky. Kolegové z práce vědí, že jsem milovník hřibů a že je sbírám. Oni to nikdy nepochopí. Pro ně to jsou buď lišky nebo žampiony z obchodu. Zbytek se přeci nedá jíst. No co, rozmlouvat jim to nebudu, aspoň zůstane více pro mě.

Posledních pár dní mi posílali provokativní obrázky svých liščích úlovků a tak jsem si říkal, že to zkusím taky. Dostat z nich místo, kde bych měl „zaručený“ úspěch bylo nemožné. Vlastně jsem to ani nečekal, že by mi prozradili svá tajná místa. Musel jsem se tedy smířit jen s lehkým nasměrováním na určitou lokalitu. Rozumněj, okruh cirka 50 kilometrů. Blíž mě nikdo nepustil. Protože se znám, tak jsem si raději vzal sebou i pikslu na borůvky, či podobné dobroty a pochopitelně foťák. Bez něj ani ránu. Fotím všechno, fotím rád. Jelikož píšu s hrubkama a s překlepy, tak raději sděluji své pocity fotkou. Takže teď už končím s plýtvání místa na text a přecházím do fotek… Vždyť příroda, a nejen ta na severu, umí tak krásně kreslit a vyprávět.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0033

Švédsko je známá lokalita pro sběrače lesních plodů všeho druhu. Aby taky ne, vždyť od jihu po sever jsou lesy plné borůvčí a brusinek. Když najdete místo, kde je snad kilo na metr čtvereční, tak nejde přestat sbírat. Krabička byla plná za 3 minuty a já si nadával, že jsem sebou nevzal aspoň kýbl…

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0036

Lesy v přesné polovině Švédska jsou jako z pohádky. Doslova. Stačí se postavit na jedno místo a točit se dokola. Na každou světovou stranu budete mít jiný druh flory. To co převládá ve zdejších lesích je ovšem vlhkost a hlavně všudy přítomný lišejník a mech. Všeho druhu a všech možných barev. Pro mě se stal lišejník snad nejmilejším rozstlinným druhem. Už chápu co muselo inspirovat Astrid Lindgren pro postavičky malých trollů v příběhu Ronji dcery loupežníka.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0039

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0042

Zdejší příroda je plná barev. Jen pár desítek metrů se mění šedé pole mechů na zelenou a o pár metrů dál začne převládat červená a žlutá. Navíc když uděláte krok, tak se propadnete o pár desítek centimetrů, aniž by jste utopili boty.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0047

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0049

Nebo že by tou inspirací byl tento druh mechu? Jako malé trollí postavičky, pěkně seřazené vedle sebe, aby se navzájem chránili.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0057

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0069

A co tyhle strážní věže? Pestrost a rozmanitost opravdu nezná mezí a já se cítím jako v ráji…

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0073

Takto si potom představuji dokonalost. Borůvky, brusinky a hřiby na jednom místě. Prostě se jen klidně usaďte a sbírejte. Užívejte klidu a pohody a relaxujte. Není potřeba sbírat litry a potom se doma potit nad plotnou, ale pár deci pro radost s toho, že máte něco čerstvého z přírody, to přeci jde.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0079

Mimochodem. Tyto borůvky mají v průměru přes jeden centimetr a jsou sladké jako med. Ještě teď mám jazyk od nich fialový.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0085

Pokud si myslíte, že se zde hřiby hledají, tak ne. Tady se hřiby sbírají. Pro ty méně akční se stačí klidně projít po cestě a hřiby sbírat přímo z cesty. Víc uprostřed už to nemůže růst.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0086

Dost bylo sbírání a nastal čas na trochu dobrodružství. Vstupuji tedy trošku hlouběji do lesa. Když před mnoha tisíci a tisíci lety, nebo to byly miliony (?), cestoval ledovec směrem do Evropy a následně zpět na sever, tak sebou vzal většinu půdy ze skandinávského poloostrova. Právě proto je dnes Skandinávie většině z vás známá svými obrovskými kamennými plážemi, pobřežím a lesy plnými obrovských balvanů. Dneska na mnoha místech ani nepoznáte, že máte před sebou právě takové kamenné pole. Příroda se s tím poprala po svém a kameny pokryla mnoha druhy rostlin. Jen na pár metrech můžete pozorovat snad desítky druhů mechů a dalších druhů rostlin. Já osobně snad skoro pokaždé objevím druh, který jsem do té doby neviděl.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0092

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0094

Dokonce jsem se tak kochal, že jsem se najednou ocitl jako ona výše zmiňovaná dcera loupežníka s celou nohou v nějaké díře. Lehce jsem propadl panice a přemýšlel co je pode mnou. Noha mi volně visela ve vzduchu a já prožíval ty nejčernější sny. O to hůře šla noha pochopitelně vytáhnout, ale povedlo se. Naštěstí.

Jen pár metrů vedle jsem si připadal jako u vánočního stromu. Všechny kolem mě měly krásnou výzdobu. Přes všechny jako by někdo přehodil cukrovou vatu. Jen nebyla růžová, ale lehoulince zelenkavá. K ochutnání tedy rozhodně nevybízela.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0096

A potom to přišlo. Omlouvám se za tuto fotografii. Běžně exkrementy nefotím, ale tento stál za to. 30-40 centimetrů velká hromádka, ze které se lehoulince kouřilo (foťák to bohužel nezachytil). Rozmazaná fotka mluví za vše. Ano, spěchal jsem. Kdo to nepoznal, tak méďa béďa tu musel být jen pár minut přede mnou. Tohle byl impuls k rychlému opuštění lesa a směr auto, než mě něco sežere. Medvěd by se spíše bál mě, ale jeden nikdy neví. Zrovna včera jsem si v práci totiž v novinách přečetl, že chlapík zastřelil kousek odsud rekordní 300 kilový kousek. Řeknu vám, na te fotce měl ten medvěd teda pořádně velkou hlavu a o těle a tlapách ani nemluvě. Takže, směr auto a fofre přes veškeré houštiny a vodní překážky. Mám se totiž docelá rád…

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0098

Po cestě stíhám jen jedno rychlé foto pařezu. Jak vidím zdejší přírodní zahrádky, tak nikdy neodolám.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0099

U auta se ještě obracím na druhou stranu cesty, kde je les opět úplně jiný. Zem je úplně vyprahlá a plná mechu. Neuvěřitelné kontrasty.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0105

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0109

Cestou domů ještě párkrát zastavuji u lesních jezer, která jsou obklopena mokřinami, které tvoří jejich přirozenou ochranu. Jsou jich tady jen v okolí pár kilometrů desítky a všechna mají své kouzlo.

svedsko-blogeri-skandinavsky-denicek-relax-v-trolim-lese-IMG_0119

Abych to tedy shrnul. V lese jsem strávil asi šest hodin. Doprovázelo mě modré nebe, ale i lehké mrholení. Nasbíral jsem plno borůvek, brusinek, malin a hřibů, ale lišky jsem prostě nenašel. Budu to muset zkusit ještě jednou a jinde. Trollí les mi je neukázal, ale to neva. Mám aspoň důvod jít znovu.

Hlavní ovšem je, že jsem si neuvěřitelně vyčistil hlavu a že mě nesežral medvěd.

Fotografie byly upraveny pomocí programu Zoner Photo Studio

zoner-photo-studio-banner-600-100

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Relax v trollím lese

 • Profilový obrázek
  2015-09-10 (5:41)
  Permalink

  Ahoj, nádhera, nádhera….I já po přečtení, respektive po prohlédnutí fotek jsem na chvilku prožíval relax.
  Díky

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2015-09-10 (6:38)
   Permalink

   Ahoj, děkuji za shlédnutí a jsem rád, že se líbí. Musím říct, že není snad nic lepšího než trávit čas v přírodě. Divoké přírodě se vším kolem.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *