Recyklace odpadků

Skandinavie, resp. skandinávské země jsou známé svým přístupem a úctou k přírodě. Není tedy divu, že naprostá většina domácností recykluje odpad. Uvědomují si naštěstí jaké mají bohatství v přírodě a jak se jim ta může za to odvděčit. Je to paradox v porovnání třeba s Českou republikou. Tak malinkatá země, se skoro stejným počtem obyvatel jako Švédsko a většinu území zabírají města, vesnice a obdělávaná půda, a tak si ničí odpadky a nelegálními skládkami svou zem. Ne že tady ve Švédsku bych na nepořádek nenarazil, to zase ne. Všude se najdou lidi, kterým je pořádek cizí. Bohužel… ale zpět k tématu.

Automat na odběr plechovek a PET láhví, který najdete v každém obchodě. (foto Fredrik Nyman, zdroj imagebank.sweden.se)

 

Tak jako ve většině kultivovaných zemích, tak samozřejmě i zde se odpad třídí a zde opravdu poctivě. V každém obchodě najdete automaty na plastové láhve, i na některé skleněné, kde je můžete postupně vkládat a následně si vybrat zda chcete účet, který Vám proplatí u pokladny nebo jak je to u Švédů již zvykem, můžete daný obnos věnovat Červenému kříži. Jste-li „chrt“, tak pozor na tlačítko. Musíte zmáčknout zelené… Malé plechovky a PET láhve jsou za 0,5 SEK, větší za 1,0 SEK a velké dvoulitrové PET láhve jsou za 2,0 SEK.

U většiny benzínových pump, větších obchodů či na „sídlištích“ bývají poté velké kontejnery, které slouží na bílé a barevné sklo, kovové plechovky, plastové nádoby, jako jsou kanystry od šťávy, kečupové láhve apod., dále tiskoviny a ostatní papír a kartony. Na některých místech jsou potom speciální kontejnery, které jsou určeny pro oblečení. Tyto kontejnery jsou vybírány a oblečení je vypráno, přetříděno a slouží jako humanitární pomoc převážně pro Afriku. Jak se říká, nic nepřijde na zmar.

Recyklovat se už učí děti ve školkách a od rodičů. Proto jsou v kontejnerech i otvory na úrovni malých dětí. (foto Cecilia  Larsson, zdroj imagebank.sweden.se)

 

PS 1: Mě osobně několikrát kolegové z práce upozornili po vyhození obyčejného papírku do koše, že jsem jej vyhodil do nesprávného. Použil jsem odpadkový koš určený pro noviny… Styděl jsem se… Už jsem to znovu neudělal.

PS 2: Pokud jste čuňátka a je Vám jedno co za Vámi zůstane, tak sem raději nejezděte! Jeďte na jih Evropy, kde to nebude nikoho zajímat a trápit… Bohužel…

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 komentáře: „Recyklace odpadků

 • Profilový obrázek
  2012-09-27 (21:14)
  Permalink

  k tomu bych dodal „srandovni“ historku. Sedim na vlakovem nadrazi a jdu se pripravit na cestu do Stockholmu a koupim si samozrejne 1,5l Ramlösa a nejakou tu oblozenou bagetu. Jdu ven a opet se posadim na lavicku a kourim zatimco cekam na muj vlak. Po chvilce se objevi banda malych deti (5-7let) a ti se me snazi vyrvat moji vlasku bublinkove vody z ruky 🙂 raubiri se totiz snazili nasetrit par drobaku na nejaky ten pamlsek 🙂

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2012-09-27 (21:08)
  Permalink

  k tomu bych pridal ze informace jiz neplati. Za plechovky je to 1sek. Za male pet flasky a velke petflasky ktere nemaji tvrzeny plast je to taktez 1sek a za velke plastove flasky a tvrzene petflasky jsou to 2sek

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *