Recenze: Žena na válečné stezce

Žena na válečné stezce je film, který se prostě „musí“ líbit všem a to ať už tématem nebo prostředím, ve kterém se odehrává. Režisér Benedikt Erlingsson odvedl vskutku perfektní práci.

Hlavní představitelka Halla (Halldóra Geirharðsdóttir) je milá, příjemná a všímavá sbormistryně, do které by určitě nikdo neřekl, že to je ta Paní hor, která vyráží vybavena lukem, lanem, gumovými rukavicemi a dalšími proprietami do přírody sabotovat rozvody elektrické energie, aby ochromila zdejší továrnu na hliník.

Žena, která je přesvědčena, že se lidstvo žene do záhuby a více se zaměřuje na ekonomii a průmysl, než na ochranu životní prostředí pro další generace. Proto se rozhodla, že ona se postará o to, aby se to na Islandu změnilo. Jenže jednoho dne dostane dopis, na který již nečekala odpověď. Odeslala jej totiž před čtyřmi lety a od té doby se dost změnilo. Tehdy žádala o adopci. Nyní se musí rozhodnout zda přestat se sabotážemi nebo se vrhnout do nové role, a to matky čtyřleté holčičky Niny z Ukrajiny, která během bojů ztratila nejprve své rodiče a poté také babičku.

Halla se rozhodne, že nejprve musí dotáhnout do konce svůj boj za záchranu životního prostředí a poté se stane matkou. Tehdy vstupuje na pódium její dvojče Asa, která žije ve svém světě plném meditace a rovnováhy a je právě připravena na dva roky vyrazit do Indie…

Celý film provází nejen vážnost situace a aktuálně žhavých témat klimatických změn, ale také všude přítomnými komediální prvky, a to vše je doplněné nádhernou islandskou přírodou, fantastickou hudbou v podání islandské kapely či ukrajinských zpěvaček. Film má dynamiku, vtip a rozhodně stojí za shlédnutí! Je to již dlouho, kdy jsem se u film výborně bavil a zároveň mě dal popud se více zamyslet, jak mohu já přispět pro kvalitnější život příštích generací.

Žena na válečné stezce

V originále Kona fer í stríð (v angličtině Woman at War)
akční tragikomedie
Island / Francie / Ukrajina, 2018, 101 min
Režie: Benedikt Erlingsson
Scénář: Benedikt Erlingsson, Ólafur Egilsson
Hrají: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Juan Camillo Roman Estrada, Jörundur Ragnarsson…

Film do českých kin poprvé přivedla v rámci Přehlídky současných severských filmů SCANDI, filmová distribuční společnost Film Europe Media Company.

Pozn.: Fotografie a video je použito se svolením filmové distribuční společnosti Film Europe.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Recenze: Žena na válečné stezce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *