Recenze: Zahradní ulice

Severské státy jsou známé svým postojem vůči dětem, resp. rodičům, kteří se nechovají řekněme „korektně“. Švédské drama Zahradní ulice ovšem odkrývá pokličku skutečného života. Ne toho zidealizovaného, ale reálného.

Hlavními hrdiny jsou Eric a Elin. Jejich osud a dětství nebyly rozhodně lehké a ideální. Jejich život se na nějakou dobu střetl, každý má ovšem na toto období jiné vzpomínky a jiné zážitky jinak prožité.

Eric a Elin se setkávají po více než deseti letech, na pohřbu Lindy, Elininy matky.

Elinina matka Linda byla závislá na heroinu, lécích a za peníze nabízela sex. Ericův otec Peter byl také závislý na heroinu, lécích a Lindu vozil za jejími kumpány a také ji u toho chránil. Jejich život se točil kolem drog, sexu a alkoholu. Tak nějak se v tom nevinně vezly i jejich děti, Elin a Eric. Elin nevnímala co se kolem ní děje, vše si svýma dětskýma očima idealizovala, kdežto o něco málo starší Eric viděl věci tak, jak byly.

Elin svého otce nikdy nepoznala a žila se svou matkou v autě. Eric sice býval u své matky, ale nevycházel se svým otčímem, který byl silně věřící. I přes všechno to, co se dělo kolem jeho otce a Lindy, tak i přesto mu bylo lépe právě u něj a z domu doslova utíkal.

Celý příběh se přirozeně odehrává jak v současnosti, tak v době dětství Erica a Elin. Ukazuje onu severskou surovost, ale romantický pohled dítěte.

Švédské drama Zahradní ulice můžete vidět v českých kinech v rámci filmového festivalu Severský filmový podzim, který pořádá Severský filmový klub.

Přemýšlím, jak celý film uchopit a správně popsat, ale zatím nevím jak. Převládaly u mě pocity mrzutosti, lítosti, vzpomínek, dětských radostí a do toho se mi vkrádaly moje zážitky ze Švédska. To, jak se staví dnešní společnosti k takovým lidem, jako byli rodiče Erica a Elin.

Nevím, zda je švédské drama Zahradní ulice film do kina, ale vím jistě, že rozhodně stojí za shlédnutí a zamyšlení se nad tím, jak na povrchu může vypadat všechno krásně, růžově, pozitivně, ale ve skutečnosti to může být úplně jiné.

Bylo, ale všechno takové, jak si to Eric a Elin z dětství pamatují, nebo jejich rodiče byli uvnitř jiní…? To už budete muset posoudit sami.

Zahradní ulice

Originální název: Trädgårdsgatan
Anglický název: Garden Lane
Festivalový název: Zahradní ulice
Režie: Olof Spaak
Scénář: Gunnar Järvstad
Hrají: Karin Franz Körlof (Lindka), Simon J. Berger (Peter), Nike Ringqvist (Elin – dítě), Linda Molin (Elin – dospělá), Emil Algpeus (Eric – dítě), Lukas Monikoff (Eric – dospělý), Eva Fritjofson (Lena – matka Lindy)
Délka: 110 min
Žánr: drama, romantický
Švédsko/2018
Ocenění: California Independent Film Festival – Cena za režii, Baltic Debuts Film Festival: Special Jury Prize, Giffoni Film Festival: Best Film – Gryphon Award
Festivaly: Västerås Filmfestival 2018, California Independent Film Festival 2018, Filmkunstfest MV 2018, BUFF International Film Festival, Malmö 2018, Göteborg Film Festival 2018, Scanorama European Film Forum 2017, The Noordelijk Film Festival 2017, Braunschweig International Film Festival 2017, The Norwegian International Film Festival in Haugesund 2017

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *