Recenze: Zabijáci z maloměsta

Zabijáci z maloměsta je prudce nekorektní dánská komedie o tom, že najmout si ruského vraha vás vyjde levněji než se rozvést. Tak zní začátek skoro každé recenze, kterou na netu najdete. Nebudu tedy vybočovat.

Ib a Edward jsou obyčejní maloměšťáci. Podnikají společně jako stavební firma. Zase tak hloupí nejsou a tak si umí poradit s výdělky i s prací a dostatek peněz si našetřit a zákazníky si udržet. Přitom na venek vypadají, že byste jim dali korunu. Jenže v osobním životě je to už jiné a pro ně výrazně smutnější.

Jejich maželky Gritt a Ingrid si zvykly na příjemný život ve velkých domech s mercedesem v garáži a nic nedělání. Jejich zájem se teď obrátil na učitele tance, gaye ze Švédska, který je v místním kostele učí tančit salsu. Oproti jejich mužům on totiž na sebe alespoň dbá a navíc umí o ženách krásně mluvit. Kdežto ti jejich burani doma myslí jen na sex.

Ib a Edward se cítí odstrkování a nešťastní, proto se rozhodnou, že se rozvedou. Aby to vyšlo levněji, tak jsou k právníkovi společně, že se rozdělí o náklady. Kdo by nechtěl ušetřit. Od právníka ovšem odcházejí zničeni, protože zjistili, že prostě na rozvod nemají.

Gritt a Ingrid na rozvod také dobrovolně nepřistoupí, protože ví o jejich ulitých penězích a nechtějí se vzdát pohodlného života. Ib s Edwardem to jdou zapít do místního hostince. Alkohol dělá své a tak v již ve velmi podroušeném stavu nabadne Edwarda myšlenka na nájemného vraha. Nájemného vraha z Ruska. V dnešní době internetu není problém. Ještě z hospody jej Edward objednává. Prostor černočernou komedii je tu. Je tu také prostor pro klasický skandinávský film, plný surovosti, upřímnosti, nevyřčených pravd a otevřenosti. Je vám všem samozřejmě jasné, že i manželky musí přijít na to jak se nájemného vraha a manželů také zbavit. Když oni na východ, tak ony na západ.

Nečekejte Oscara nebo Zlatý glóbus za námět, ale čekejte skandinávskou klasiku, u které se určitě většina z vás upřímně zasměje nebo si uvědomí, že to má možná doma podobné…

Film můžete aktuálně shlédnout v rámci Přehlídky současných severských filmů SCANDI.

Zabijáci z maloměsta

  • Žánr: Komedie, Krimi, Drama
  • Dánsko, 2017, 90 minut
  • Režie: Ole Bornedal
  • Hrají: Nicolas Bro (Ib), Ulrich Thomsen (Edward), Mia Lyhne (Gritt), Lena Maria Christensen (Ingrid), Marcin Dorociński (nájemný vrah z Ruska), Søren Malling (místní Policista), Gwen Taylor (nájemná vražetkyně z Británie)…
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *