Recenze: Små citroner gula | Láska a citróny

S příchodem chladného počasí bych všem zamilovaným duším doporučila romantickou komedii s příchutí slunné Itálie – Små citroner gula. Uvelebte se na gauči a seznamte se s Agnes (Rakel Wärmländer) – nejistou a přehlíženou kuchařkou, která touží si jednou otevřít restauraci.

Små citroner gula
Små citroner gula

 

Pozornější divák si všimne známých hereckých ikon jako Josephine Bornebusch ze seriálu Solsidan, Dana Ekborga z vánoční komedie Tomten är far till alla barnen nebo Tomase von Brömssena.

Dalo by se říct, že Agnes má na začátku své kariéry vše – práci, milující rodiče, vždy podporující kamarádku Lussan a přítele Tobiase. Jednoho dne se vše změní – příjde o práci pomocnice ve vyhlášené stokholmské restauraci a zjistí, že její současná láska hudebník Tobias jí je nevěrný.

Agnes se začíná opět stavět na nohy, když si s kamarádem Kallem a jeho manželkou otevřou luxusní restauraci. Náklady na otevření jsou vysoké a tak si Anges půjčí peníze od rodičů, kteří už několik let poctivě spoří na cestu do Itálie, kde sami jako mladí strávili své líbánky.

Každý ví, že úspěchem restaurace jsou dobré recenze jejich zákazníků – jaká náhoda, že známý kritik David Kummel (Sverrir Gudnason) bydlí ve stejném domě jako Agnes.

Jak se může situace zkomplikovat, když se do všeho snaží vstoupit expřítel Tobias? A bude mít noblesní restauce šanci na úspěch? Co vše je člověk ochoten udělat, aby získal dobrou recenzi v novinách? Může Agnes přelstít kritika… a co když se do něj neplánovaně zamiluje?

Víc, už vám prozrazovat nebudu, ale vězte, že vaření není jen o slepém následování receptu, hlavní ingrediencí je vždy – láska!

Autor článku Marta Slepánková

Základní informace

Název v češtině: Láska a citróny, případně festivalový název Sny o vůni citrónů
Název ve švédštině: Små citroner gula
Režie: Teresa Fabik
Scénář: Teresa Fabik
Hrají: Rakel Wärmländer (Agnes), Dan Ekborg (Gérard), Josephine Bornebusch (Lussan), Sverrir Gudnason (David Kummel), Tomas von Brömssen (Sven), Anki Lidén (Maud), Eric Ericson (Kalle), Richard Ulfsäter (Tobias)…
Rok výroby: 2013
Země: Švédsko
Délka: 99 min
Žánr: Komedie

Odkazy

Prezentace filmu na portále Svenska Filminstitutet
Prezentace filmu na portále IMDb
Prezentace filmu na portále CSFD
Prezentace filmu na portále Severský filmový klub

Zpět na Švédská kinematografie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *