Recenze: Roslund a Hellström – Tři vteřiny

Tři vteřiny, v originále Tre sekunder, je švédský akční thriller, který může směle konkurovat i těm nejlepším americkým románům či filmům tohoto žánru. Celá kniha působí neuvěřitelně realisticky a vy hlavním hrdinům věříte každé slovo a emoci. V tomto příběhu vás čeká řada překvapení a vy nevíte, kdo je padouch a kdo klaďas.

Roslund a Hellström: Tři sekundy
Roslund a Hellström: Tři sekundy

 

V tomto příběhu si na své přijdou i milovníci krimi románů založených na skutečných policejních postupech. Tato krimi linie je tady zastoupená komisařem Ewertem Grensem, poměrně originální personou, která nemá ve světě detektivek obdoby. My se s komisařem setkáváme ve chvíli, kdy truchlí po své ženě, která byla policistkou a zemřela kvůli své práci. Ale nelekejte se, Grens není žádný ufňukanec ani chudinka, který by si pomáhal alkoholem nebo drogami. Grens spíš připomíná buldoka, který se zakousne do případu a nepustí, dokud jej nevyřeší. Jde mu o pravdu a razí teorii, že zločinci musí skončit za mřížemi. Svým kolegům a podřízeným možná pije krev, ale čtenáři si jej zamilují pro jeho svérázné metody. Grens je v podstatě anti-policista, který si nedělá sebemenší iluze o své práci. Pokud by vám vadily pasáže o mrtvé manželce, pak vězte, že nejsou samoúčelné, ale souvisí s případem.

Druhým hlavním hrdinou je Piet Hoffman vystupující pod přezdívkou Paula. Piet alias Paula je hodně rozporuplná postava. Jde o bývalého zločince, který se dal do služeb policie. Jako tajný agent má za úkol proniknout do zločineckých organizací a zlikvidovat je. Paula není, jak velmi brzy zjistíte, žádný superhrdina, který vraždí bez mrknutí oka. V civilním životě má ženu a dva malé chlapce, a jestli něco nesnáší, pak je to násilí. Pokud máte rádi psychologické romány, pak postava Paula vás plně uspokojí. Autorská dvojice vám umožnila sledovat myšlenky obou hlavních postav a je úžasné sledovat, co prožívá a co cítí právě Paula. Hodně dobré jsou i kratičké vnitřní monology plné otázek. Díky nim máte pocit, že s vámi postavy komunikují a vy jste součástí příběhu.

Švédský originál: Tre sekunder
Švédský originál: Tre sekunder

 

Celý příběh působí reálně, a to i navzdory tomu, že jsem si neustále kladla otázku, zda některé epizody týkající se policistů nejsou spíše parodií na krimi romány, v nichž jsou policisté líčeni jako hrdinové bez bázně a hany. Pokud milujete seriály, v nichž mají vyšetřovatelé k dispozici nejnovější technické vymoženosti a všichni je ovládají, pak vám komisař Grens připraví studenou sprchu. Pokud tyto seriály berete s nadsázkou, pobavíte se a zasmějete.

Ačkoliv je celý příběh o Grensovi a Paulovi, oni dva se ani jednou nesetkají. Paula se má infiltrovat do polské mafie, která dováží do Švédska amfetamin. Na prvních stránkách dojde k vraždě, které je Paula svědkem. Komisař Grens vede vyšetřování, jehož cílem je vypátrat vraha. Jeho nadřízení mu však hází klacky pod nohy, protože Paula potřebují pro své záměry a nemůžou si dovolit, aby někdo odhalil jeho identitu. Děj je plný zvratů a je nemožné odhadnout, jak se bude vyvíjet. Tady rozhodně nejsou žádná klišé a rádoby objevné informace, které zná každý čtenář detektivek. Naopak. „Tři vteřiny“ by mohly s nadsázkou řečeno fungovat jako příručka pro policisty i zločince.

Děj se odehrává na policii a ve vězení, kam se Paulovi podaří proniknout díky rafinovanému plánu. Autoři používají úsporný úderný styl, který připomíná reportáž. Neplýtvají slovy a sdělí vám jen to nejdůležitější. Tři vteřiny jsou jejich třetím detektivním románem. V Knižním klubu vyšly předchozí Box 21 a Odplata. Všechny tři romány byly oceněné a přeložené do mnoha jazyků, ale to vlastně není nijak překvapivé.

Autor Veronika Černucká, Severské detektivky

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *