Recenze: Pojkarna | Kluci

Dětský svět. Krásný, radostný, svobodný, nezávazný, ale také hrozně krutý. To vše, ale hlavně tu krutost prožívají tři nejlepší kamarádky. Kim, Momo a Bella jsou jako jedna duše, jedno tělo. Vše prožívají spolu, o vše se dělí. Nejen o to dobré, ale i zlé.

Každý den ve škole zažívají šikanu a ponižování. Ne strany dalších dívek, ale ze strany kluků. Ze strany těch, kteří by měli ochraňovat a ne plivat. Nevynechají jedinou příležitost, aby je ponížili nebo jakkoliv urazili. Srazit na kolena a ještě níže, protože vždy to jde níže. Vše vyvrcholí, když jedné z nich, se kluci v průchodu školního dvoru pokusí sundat tričko. V tu chvíli všechny tři dívky zatouží být kluky. Ano, být kluky. Těmi, kteří mají ten svět jednodušší. Nikdo by je neurážel, nešikanoval, neponižoval.

Bella je vášnivá zahranice a pěstuje ve svém skleníků na zahradě domu mnoho květin. Tou dobou si objednala krabici se semínky. Když ovšem krabici otevřely, tak v ní byla také lahvička se záhadným semínkem, které se rozhodly dívky zasadit. Již během první noci z něj vyrostla zvláštní květina černé barvy, kolem které poletovali černí motýli.

Momo pro všechny ušila tmavé obleky a nakraslila tajuplné masky. Dívky se ten večer rozhodly pro magickou noc, při které se napily tekutiny, která z oné tajemné květiny vytékala. Tu noc se to stalo… Z dívek se stali kluci. Jak se s tím dívky popraly? Objevily v sobě ukryté tajemství? Opravdu ten život v klučičím tělě je jednodušší?

Švédsko-finské drama podle knižní předlohy nám přibližuje, jak se mohou cítí něktěří z nás, kteří mají pocit, že žijí v cizím těle. Dívky poznávají sebe samy a zjišťují co v životě jsou a co chtějí být. Jsou si, ale všichni tak jistí…?

„Pokud jste slepí k tomu, když je někdo jiný, tak tento příběh není pro vás. Pokud máte ovšem oči otevřené, měli byste jej vidět.“ (román Pojkarna, Jessica Schiefauer)

Základní informace

Název ve švédštině: Pojkarna
Název v češtině: Kluci
Mezinárodní název: Girls Lost
Režie: Alexandra-Therese Keining
Podle předlohy: Pojkarna (Ungdorsroman, 2011) od Jessica Schiefauer
Hrají: Tuva Jagell, Emrik Öhlander (Kim), Louise Nyvall, Alexander Gustavsson (Momo), Wilma Holmén, Vilgot Ostwald Vesterlund (Bella), Mandus Berg (Tony)
Rok výroby: 2016
Země: Švédsko, Finsko
Délka: 106 min
Žánr: Drama

Odkazy

Prezentace filmu na portále Svenska Filminstitutet
Prezentace filmu na portále IMDb
Prezentace filmu na portále CSFD

Můj osobní pohled

Osobně jsem si již na švédské filmy a dramata zvykl. Dokáží být surová, krutá, melancholická, ale také hodně otevřít oči. Tradičně je ve filmu jen málo postav, ale hodně dějě. Byť je film možná určen mladší generaci, tak i já jsem u něj poctivě čekal skoro hodninu a třičtvrtě co se stane a jak to dopadne. Ten kdo má rád onu melancholii a zkoumání lidské duše, ten určitě neprohloupí. Já osobně film mohu doporučit.

Drama Kluci můžete ve dnech 19.-31. 1. 2017 shlédnout na Přehlídce současného severského filmu SCANDI.

 

Zpět na Švédská kinematografie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *