Recenze: Neklid | Uro

Temný a hustý les, ponuré barvy a nahá dívka. Zmatená, vystrašená. Přesně takto začíná dánský psychologický triller Uro, v Česku uváděn pod názvem Neklid.

Pod taktovkou švédského režiséra a autora scénáře v jedné osobě, Antonio Tubléna, vznikl působivý psychologický snímek, který do českých kin přinesl filmový festival Severská filmová zima.

Robin je mladá spisovatelka, která žije v krásném domě se svým manželem Jonasem. Jednoho dne se ovšem probudí nahá v lese. Netuší jak a kdy se tam dostala nebo se stalo. Jen má utkvělou představu, že byla znásilněna a že muže, který jí ublížil zabila. Ovšem nikdo ji nevěří. Není ani divu, když police nenašla na jejím oblečení stopy krve či cizí DNA. Jenže Robin se nechce vzdát a tak se rozhodne zjistit sama co se vlastně stalo.

Jejími neoddělitelnými pomůckami se stávají černé lodičky a nůž. Někdy se probudí s nožem v ruce, jindy s lodičkami na nohou. Se svou sestrou Emmou, která se jí snaží uklidnit a rozptýlit se nejednou očastují slovy „jdi se bodnout“. Mají snad tyto věci nějaké symbolické významy…?

Robin nepomáhá ani setkání s psycholožkou Gerdou a tak dokonce navštíví jasnovidce. Pomůže ji tento muž nebo je vše vlastně jinak…?

Celý film je natočen pro sever tak typickými šedivými barvami, které navozují mysteriózno a pomáhají vytvářet atmosféru. Film má devadesát minut a jeho děj je více méně příjemně rozložen do celé délky a já se u něj nenudil, ani jsem jej nechtěl posouvat dále, což se mi často u filmů stává. Tenhle jsem si chtěl vychutnat pěkně až do konce.

Pokud máte rádi sever, thriller, drama či psychologické filmy, tak určitě nemusíte litovat. Pro některé může být možná zklamáním závěr filmu, který pravděpodobně rozdělí diváka na dva tábory.

Neklid (festivalový název) | Uro

Mysteriózní / Thriller / Drama
Dánsko, 2018, 90 min
Režie: Antonio Tublén
Scénář: Antonio Tublén
Hrají: Rosalinde Mynster (Robin), Jesper Christensen (jasnovidec), Anders Heinrichsen (Jonas), Julie Grundtvig Wester (Emma), Kirsten Olesen (Gerda), Maibritt Saerens (policejní inspektorka)…

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Recenze: Neklid | Uro

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *