Recenze: Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt – Poslední zkouška

Hjorth a Rosenfeldt dokázali téměř nemožné. Jejich prózy dýchají životem a jejich postavy se zabydlí na hezky dlouho ve vašich myslích a srdcích. Hlavního hrdinu si zamilujete navzdory jeho povaze a zápletky jsou zamotané tak, že nevyjdete z údivu. „Poslední zkouška“ je plnokrevná detektivka, ve které vás kromě pátrání po brutálním vrahovi osloví i osudy vyšetřujících policistů.

Michael Hjorth (1963) a Hans Rosenfeldt (1964) mají s psaním bohaté zkušenosti. Oba patří k nejvýznamnějším skandinávským scénáristům a na svém kontě mají desítky filmů a seriálů. Jejich prvním románovým počinem byla detektivka „Temná tajemství“ z roku 2010. Na scénu přivedli svérázného policejního psychologa Sebastiana Bergmana, což se ukázalo jako skvělý tah. Bergman je sebestředný sobec, manipulátor a nebojím se říci, že i sociopat. Jeho chování je odporné, ale navzdory (nebo právě proto?) si ho zamilovali čtenáři na celém světě. Nakladatelství Host vydalo pět Bergmanových dobrodružství a nic nebrání tomu, aby autoři v sérii pokračovali.

Michael Hjorth (vlevo) a Hans Rosenfeldt (vpravo) | foto Appendix Fotografi, zdroj salomonssonagency.com
Michael Hjorth (vlevo) a Hans Rosenfeldt (vpravo) | foto Appendix Fotografi, zdroj salomonssonagency.com

Žánrově jde o krimi romány, kde se všechno točí kolem policejního vyšetřování. Menší autoři by se ztratili v popisech a nicotných detailech, ale to není případ naší dvojice. Hjorth a Rosenfeldt jsou profíci, kteří vědí, co publikum chce. Ačkoliv se tady vyšetřuje opravdu hodně, policejní výslechy jsou součástí živého vyprávění o eskapádách několika velmi rozdílných policistů. „Poslední zkouška“ a její předchůdkyně jsou jedny z mála knih, kde jsou pasáže o policistech snad ještě čtivější než pasáže o vrahovi a jeho obětech. Vzájemné vztahy se vyvíjí velmi nečekaně a v každém díle na vás čeká několik šokujících překvapení.

hjorth-rosenfeldt-posledni-zkouska„Poslední zkouška“ je svébytný příběh, který je možné číst i bez znalosti předchozích dílů. Problém je ale někde jinde. Autoři zde prozradí poměrně dost věcí z minulých knih, takže pokud chcete číst celou sérii, což vám vřele doporučuji, je nejlepší číst knihy chronologicky. Co se týče detektivních zápletek, tak v tomto ohledu jsou autoři poctiví a vy se nemusíte bát otevřených konců nebo nevyřešených případů. Zápletky jsou vpravdě thrillerové a patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo napsáno. V „Poslední zkoušce“ policisté pátrají po vrahovi, který se zaměřuje na hlupáky a druhořadé celebritky z médií.

První obětí je mladík, kterého proslavila účast v pochybné reality show. Vrah ho vylákal na schůzku díky tomu, že mladík uvěřil jeho historce, že jde o novináře, který s ním chce udělat rozhovor. Mladík musí absolvovat test ze základních znalostí, a pokud ho nezvládne, zemře. Obětí přibývá a veřejnost i policisty šokuje, jak vypadají místa činů. Lidé jsou zděšení, policie tápe a k překvapení všech média dostávají dopisy od vraha.

Policistům ztrpčují život novináři a zlou krev nadělají i nevyřízené účty, které mají mezi sebou. Za problémy může Sebastian a největší trápení s ním má jeho dcera Vanja. Tihle policisté jsou vůbec zvláštní sebranka. Kdybyste nevěděli, že mají odznaky, mysleli byste si, že jde o chovance ústavu. Každý je nějakým způsobem narušený, všichni intrikují a ani jeden z nich nežije spořádaným rodinným životem. Vzájemně se nenávidí a nedělá jim potíže se vzájemně vydírat. Hjorth a Rosenfeld si nedělají o ničem a o nikom iluze a jejich knihy jsou drsné a cynické.

„Poslední zkouška“ by mohla fungovat i jako psychologický román, ale autoři nepouští ze zřetele, že se rozhodl pro žánr s danými pravidly. A tak se připravte na řadu falešných stop a radši se smiřte s tím, že nic nevyřešíte. Autoři jsou na vás dva a oba si dali zatraceně záležet na tom, abyste jim neviděli do karet. Nic není, jak to na první pohled vypadá, a málokdo je tím, za koho se vydává. „Poslední zkouška“ je skvělá ukázka toho, jak mají vypadat detektivky.

Autor recenze Veronika Černucká, zdroj Severské detektivky

Koupit knihu Poslední zkouška

severske-detektivky-banner-600px

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *