Recenze: Lars Vasa Johansson – Kouzelníkův únik z reality

Pokud někdy půjdete do lesa a malá holka vás poprosí, abyste jí pomohli nasbírat sedmero květin, neodmítněte! Anton, kouzelník, který chtěl uniknout z reality, odmítl a ta malá holka, jinotvorka, ho označila znamením smrti. Lars Vasa Johansson se na dalších stránkách knížky musel pěkně zapotit, aby ho z takové nerozvážnosti vysekal.

Anton je prudič. Nedaří se mu v profesním ani osobním životě. Aby se uživil, musí se svými výstupy jezdit po domovech důchodců, kde staříky nutí zazpívat mu k narozeninám. Ke všemu má připomínky, nic mu není dost dobré. Nemá přítelkyni, žije sám, žárlí na úspěch ostatních (některých zejména). Po jednom nevydařeném vystoupení a trochu nedobrovolném pobytu v hotelu nesplňujícím jeho základní požadavky (špatné oříšky i pití v minibaru) odjíždí v noci domů a uprostřed pustiny narazí do červené pohovky Chesterfield stojící na silnici. Jde hledat pomoc a zabloudí v tivedenském lese. Potká jinotvorku, tu malou holku. Jen tak na okraj, kromě jinotvorů existují i pratvoři. Těch je ve Švédsku sedm až deset a existují, kam až paměť sahá, byli tu vždycky. V Tivedenu žijí i lidé, potomci čarodějnic, které se před staletími odešly do lesa schovat. Žijí podle starých tradic, i když v poněkud okleštěné verzi, drží jinotvory, aby se nedostali z lesa ven a neškodili silničářům (tj. lidem žijícím ve městech). Společně slaví slunovrat, valí se ve Frejině vlhkosti, čarodějnice hrají scrabble nebo pomáhají mravencům stavět mraveniště. Jeden pár starších obyvatelů lesa, Gunnar a Greta, vysvětlí Antonovi, že musí absolvovat tři zkoušky. Když je zvládne, Hnojana (tivedenský pratvor) se za něj přimluví u jinotvorky, aby ho znamení smrti zbavila. Pokud se mu to nepodaří, budou se mu dít samé negativní věci, nehody, úrazy, neštěstí, až ho postupně donutí k sebevraždě.

Jestli jste dočetli recenzi až sem, jste moje krevní skupina. Před lety bych nikdy neřekla, že něco takového budu číst, o něčem takovém napíšu nebo budu někomu doporučovat, ale asi mě nějaká jinotvorka označila švédskofilním znamením.

Kouzelníkův únik z reality je označován jako feel good román. Ano i ne. Ano, určitě feel good v něm bezesporu je, hlavně na začátku. Během čtení jsem si připadala, jako bych byla zalezlá v teple pod peřinou, měla okolo sebe vše, co potřebuji, cítila se fajn, prostě feel good se vším všudy. Když ale Anton procházel Naslouchajícím a Klevetícím lesem a docházelo mu vše, co během let ignoroval, když jsem se dozvěděla více věcí o Jormovi, klukovi, který hledal magické kameny pro svoji přítelkyni, feel good se střídalo s feel sad.

Anton musí jít do sebe, jinak ho jeho sobeckost a znamení smrti doženou. Není ale pozdě?

Bibliografické údaje

  • Název: Kouzelníkův únik z reality (Den stora verklighetsflykten)
  • Autor: Lars Vasa Johansson
  • Nakladatel: Host (2017)
  • Počet stran: 384

Lars Yngve Johansson známý spíše jako Lars Vasa Johansson se narodil ve Stockholmu v roce 1966, jeho bratr je Anders Fager. Pracuje nejen jako scénárista, je také herec, bubeník a hudbu (nejen filmovou) i skládá. Jako bubeník hrál v kapelách Nina Letar UFO, Pontus & Amerikanerna, písně skládal pro duo Big Money. Na kontě má spoustu scénářů, v posledních letech například Glada hälsningar från Missångerträsk. Kozelníkův únik z reality je jeho samostatný román.

Foto Thron Ullberg | Enberg Agency enbergagency.se

Vlaďka žije v Čechách, vystudovala medicínu a psychologii, jako doktor se i živí. Celý život ji to táhne k literatuře a jazykům a čím dál tím víc také do Švédska. Na radikální změnu a odjezd směr sever nesebrala odvahu, tak alespoň švédsky mluví a o čemkoli švédském čte. Má proto přehled o literárních vraždách na 1000+1 způsob, nespokojených nebo ztrácejících se stařících, sobeckých kouzelnících, babičkách, které pozdravují a omlouvají se, trollech nebo o zvířatech, co nechtějí usnout. Švédsko prokládá finským podivnem nebo i něčím úplně jiným, aby se na sever zase mohla vrátit.

O všem co přečte, píše na své blogu jeduvknize.cz.

Knihu Kouzelníkův únik z reality si můžete zakoupit přímo u nakladatelství HOST.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *