Recenze: Jonas Karlsson – Faktura

Připadá vám život ve Švédsku nákladný? A teď si představte, že byste museli ještě platit za všechno prožité štěstí. Kolik myslíte, že by vás to stálo? Kdyby to bylo reálné, jednoho dne by vám mohla přijít faktura jako ve stejnojmenné knize Jonase Karlssona.

Hlavní hrdina/vypravěč Faktury o něčem takovém nepřemýšlel. Vždyť proč by měl. Pak mu ale přišla faktura na 5,700.150 švédských korun. Myslel si, že je to omyl, fakturu ignoroval, jenže dorazila upomínka. Začal tedy zjišťovat, čím se organizace Rozdělování světových zdrojů, která fakturu vystavila, zabývá. Pohledávku mu obratem vysvětlili, život přeci není zadarmo, je potřeba zaplatit. Byl vymyšlen složitý algoritmus, podle něj se každému vypočítá součet Prožitého štěstí. Zohledňuje například věk, místo pobytu, mimořádné zážitky, úspěchy, kvalitu bydlení, prožité neštěstí, chudobu, citové vztahy, důvěru, privilegium života v blahobytu, bezproblémový spánek nebo třeba přizpůsobení se podmínkách pracoviště. On musí zaplatit hodně, protože nasbíral velké množství záporných (nebo kladných?) bodů. Nevyrůstal v chudém prostředí, měl láskyplnou výchovu, neprožil traumatickou pubertu, nebyl ve škole šikanován nebo jakkoli týrán. Nic v životě nedokázal, necestoval, nestudoval, vyhýbal se konfliktům. Jen se nechal unášet, nevyužil svůj potenciál, protože neměl tu potřebu. Byl spokojený, zbytečně nesnil. Nesnáze, které ho potkaly, přijímal možná až příliš bezstarostně a bez námitek akceptoval vše, co ho v životě potkalo. Spokojil se s málem, ale/právě proto byl šťastný.

Děj se odehrává jen v několika málo dnech po obdržení faktury. Vypravěč nejdříve vše řeší po telefonu s Maud, která má jeho případ na starosti. Ve snaze částku snížit vzpomíná na neúspěchy nebo na vztah, jenž nevyšel (ani nemohl vyjít). Během následujících osobních konzultací dochází k přepočtům a vše se stává ještě absurdnější. Konec knížky je výborný, skvělá pointa. Pomyslná třešnička na dortu.

Během čtení mě logicky napadlo, kolik bych zaplatila já. A co vy? Udělali jste si rychlý propočet? Jak byste vychovávali své děti? Byli byste na ně hnusní, drželi je zkrátka, aby byly co možná nejvíce nešťastné a v budoucnu nemusely platit za prožité štěstí? Nebo byste se chovali jako milující rodiče, o děti pečovali, pomáhali jim a umožnili co nejlepší start do života i s vědomím toho, že za to pak zaplatí třeba 5,700.150 (švédských) korun?

Bibliografické údaje

  • Název: Faktura (Fakturan)
  • Autor: Jonas Karlsson
  • Nakladatel: Kniha Zlín (2015)
  • Počet stran: 114

Jonas Karlsson se narodil v roce 1971 v Salemu. Jeho celé jméno zní Sven Bert Jonas Karlsson. Jak to tak vypadá, jde mu vše, na co sáhne. Hraje ve filmech, seriálech i na prknech divadelních. Jako dramatik debutoval divadelní hrou Noční procházka na scéně Stockholms Stadsteater. A také píše. Jako první vydal sbírku povídek Det andra målet (Druhý gól), následovaly Den perfekte vännen, Spår i Snön, Spelreglerna nebo God jul. Do češtiny byla přeložena nejen Faktura (Fakturan), ale také Místnost (Rummet).

Fotografie www.salomonssonagency.se, fotograf Appendix Fotografi.

Vlaďka žije v Čechách, vystudovala medicínu a psychologii, jako doktor se i živí. Celý život ji to táhne k literatuře a jazykům a čím dál tím víc také do Švédska. Na radikální změnu a odjezd směr sever nesebrala odvahu, tak alespoň švédsky mluví a o čemkoli švédském čte. Má proto přehled o literárních vraždách na 1000+1 způsob, nespokojených nebo ztrácejících se stařících, sobeckých kouzelnících, babičkách, které pozdravují a omlouvají se, trollech nebo o zvířatech, co nechtějí usnout. Švédsko prokládá finským podivnem nebo i něčím úplně jiným, aby se na sever zase mohla vrátit.

O všem co přečte, píše na své blogu jeduvknize.cz.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *