Recenze: Jonas Jonasson – Analfabetka, která uměla počítat

Před mým odjezdem se mi do rukou, vlastně do uší, dostala úžasná kniha od audioteka Analfabetka, která uměla počítat. Autorem není nikdo jiný než mistr fantazie a kombinace faktů Jonas Jonasson. Po sérii detektivek, které jsem měl možnost v posledních měsících číst či poslouchat to byla úžasná změna.

Změna nejen tím, že „nemusel“ přemýšlet o vrahovi, ale že jsem se úžasně uvolnil a navíc se něco dozvěděl nejen z moderní švédské historie. Jak je to možné? Jednoduše. Pokud jste četli, viděli nebo poslouchali Stoletého staříka, který vylezl oknem a zmizel, tak už určitě chápete. O čem tedy Analfabetka je?

Analfabetka, tedy vlastně Nombeko je pětiletá dívka, která právě začíná pracovat jako vynašečka latrín na předměstí Johannesburgu. Ano, děj začíná svou pouť v Jihoafrické republice. Zde Nombeko žije v chatrči mezi špínou a těmi nejchudšími na světě. Jaký život, tedy spíše neživot, by ji tady mohl čekat? Přežít a umřít v zapomnění. Jenže, Nombeko je vyjímečná a čeká ji zcela jiná budoucnost. Ona přeci umí počítat.

Ze slamu se během pár let dostane až do objektu nejstřeženějšího v celé zemi. Do objektu, kde se pracuje na atomové bombě. Jenže Nombeko je zde jenom jako uklízečka, která ovšem umí počítat, takže…

Nejenom, že Nombeko umí počítat a číst, ale ona je také ovládá cizí jazyky a to i takové, které byste nečekali.

Osud ji zavane na druhý konec světa, jak jinak než do Švédska a nepřijede sama. Přijede s „balíčkem“, který ji bude dělat společnost několik dalších let. Stejně jako jednovaječná švédská dvojčata, která jsou přitom tak jiná.

Celý příběh je protkán skutečnými osobami a událostmi, včetně švédského krále. Musím říct, že Jonas Jonasson je mistr v kombinaci příběhu a skutečných událostí. Pokud máte jen trošku fantazii a necháte se alespoň trošičku unést, tak uvěříte, že popisuje skutečný děj.

Celý příběh je od začátku do konce plný událostí, zážitků, zvratů a napětí. Ani na chvíli se nebudete nudit a já sám jsem byl zklamaný, když jsem zjistil, že jsem doposlouchal poslední minutu. Osobně si to dám za pár týdnů znovu. Je to úžasný relax plný vtipu.

Apropó… Martin Stránský je bůh a já jeho hlas miluji. Nedokážu si ani omylem představit jiný hlas k této audioknize než jeho.

Základní údaje

Název: Analfabetka, která uměla počítat
Délka: 12 hodin 45 minut
Autor: Jonas Jonasson
Interpret: Martin Stránský
Kategorie: Humor, satira a komedie
Vydavatel: Panteon

Knihu Analfabetka, která uměla počítat si můžete koupit jako audioknihu.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *