Recenze: Fénix

Norsko-švédské drama Fénix vám poodhalí příběh jedné neúplné rodiny. Jill je náctiletá slečna, která byla nucena se díky okolnostem stát hlavou rodiny dříve, než by si většina z nás dokázala představit. Pečuje nejen o svého mladšího brášku Bo, ale také o svou matku Astrid.

Astrid je duší umělkyní, které se ovšem nedaří jak v profesním, tak osobním životě. Své neúspěchy prožívá zavřená v ložnici s prášky a alkoholem. Jill se, ale nechce s takovou situací v rodině spokojit, a tak když zjistí od máminy kamarádky Ellen, že má jít na domluvený pohovor, věří, že se vše změní. Pohovor je domluvený a v podstatě na něj jen stačí přijít, vždyť oním vybírajícím je ředitel galerie, který její matku v mládí miloval.

Jill se navíc dozví, že na její narozeniny dorazí otec Nils, který hraje po světě na trubku, ale na Jilliny narozeniny chce přijet. Má pro ni přeci její vysněný dárek. Jenže bude to všechno, tak jednoduché? Bohužel rodinná tragédie v rodině Jill a Bo všechno změní. Jill bude vše tajit a doufat, že otec je z jejich osudu vyvede, ale nečeká na Jill s bratrem Bo ještě další zklamání?

Norsko-švédské drama Fénix je ten správný snímek pro festivalovou produkci představující severskou filmografii.

Název: Føniks (v originále), Fénix (festivalový název)
Země: Norsko, Švédsko, 2018, 86 minut
Režie: Camilla Strøm Henriksen
Herecké obsazení: Ylva Bjørkaas Thedin (Jill), Maria Bonnevie (Astrid), Sverrir Gudnason (Nils), Casper Falck-Løvås (Bo), Kjersti Sandal (Ellen)…

Norsko-švédský snímek Fénix do českých kin přináší Severský filmový klub v rámci filmového festivalu Severská filmová zima.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *