Recenze: David Lagercrantz – Dívka v pavoučí síti

Je sakra dobrá. A přesto nesedne každému. Dívka v pavoučí síti vzala svojí kvalitou vítr z plachet škarohlídům i zlým jazykům. Proč bylo kolem této knihy takové haló ještě předtím, než vůbec vyšla? (Pokud znáte odpověď a na danou aféru jste experti, můžete přejít na další odstavec.) Držitelé práv na dílo zesnulého Stiega Larssona si v podstatě najali Davida Lagercrantze, aby napsal pokračování trilogie Milénium (ach, nemůžu si pomoct, nikdy jsem jí tak neříkala, pro mě to jsou Muži, kteří nenávidí ženy a poněkud nepřesně tím myslím všechny tří díly). Čili aby vzal hlavní postavy a vymyslel nový příběh dle vlastní fantazie. „To zní… jak vlastně? Absurdně.“ (str. 379) Tak se to jistě může jevit, nicméně vzhledem k „pravděpodobnosti“, že si od Stiega Larssona ještě něco přečteme, skočily miliony lidí po celém světě po příležitosti znovu se setkat s Mikaelem Blomkvistem a Lisbeth Salander. Někteří s iracionální nadějí, že zažijí stejné pocity, jako když o nich četli poprvé. Někteří s pochybami, ale nepřekonatelnou zvědavostí. Já s kombinací obojího.

divka-v-pavouci-siti-david-lagercrantz

 

Zatímco původní trilogie se zabývala spíše případy obrácenými do minulosti (vysvětlení dávného zmizení, rozkrytí starého spiknutí), Dívka v pavoučí síti dlí v žhavé současnosti, ba i pokukuje po budoucnosti vzhledem k prvku science fiction (cožééé?!).

Zabývá se totiž kybernetickými zločiny, tj. kradením informací a prodáváním firemních tajemství, odposlechy a všeobecným špiclováním, kdy už neexistuje soukromí při telefonování nebo použití počítače. „Ten, kdo šmíruje lidi, musí počítat s tím, že lidi budou šmírovat jeho.“ (str. 176) (V knize to je myšleno jinak, ale nepřipomíná vám to náhodou Facebook? Aneb vím co jsi dělal minulé léto a mnohem víc.) Krom toho se probírá výzkum umělé inteligence a filozofuje se o možnosti, že bude chytřejší než my sami.

Kdyby vám to nestačilo, autor přidal navrch násobení prvočísel a černou díru. Opravdu se nedá říct, že by podcenil přípravu a román napsal na koleni, intenzitu práce na něm si radši nechci představovat. Když v rozhovoru prohlásil, že líp by to nikdo nenapsal, znělo to sice dost sebevědomě, ale musela jsem mu dát za pravdu. Další věcí, kterou mě ohromil, byla dokonalá návaznost. Nejlépe je to vidět na vyplnění mezery v životě Lisbeth Salander.

Vyprávění Holgera Palmgrena o Lisbethině dětství je pro mě nejlepší pasáží z celé knihy, u té jsem opravdu skoro nedýchala. Davidu Lagercrantzovi se také povedlo zachovat charaktery postav. Mikael Blomkvist by si radši nechal uříznout ruku, než by prozradil svůj zdroj, zuby nehty se drží svých ideálů o investigativní novinařině a vzdoruje investorům. Image Mirka Dušína kazí jen kruhy po očima, mluva dlaždiče a poněkud neortodoxní přístup k partnerským vztahům.

Nejpopulárnější hackerka světa stále řádí jako anděl s plamenným mečem, trestá zlo a násilí na ženách obzvlášť. Ani box nezabalila, je to prostě stále ona. Její repliky jsou rozsypány jako zrnka zlata, nad každým dalším jsem zajásala, párkrát se i spokojeně uchechtla nahlas. Prostě mi přišlo, že autor zachází s výtvory Stiega Larssona s velkou úctou. K tomu dál rozvinul témata pohrdání ženami a zpochybnění fungování ústavů.

A dějová linka? Spoilery považuju za smrtelný hřích a vyhýbám se jim, jak můžu (i když se jednoho dopustil i sám autor, o tom později), proto ji nastíním jen zlehka. Velkou roli má NSA, americká bezpečnostní agentura, která si přisvojuje čím dál tím větší pravomoci a ani v řadách jejích zaměstnanců nepanuje shoda názorů. Má dokonalý přehled o tom, kde se co šustne, dokonce i ve Švédsku. Hádejte, komu ale některé její praktiky nevoní…

Nových postav se vyrojí poměrně hodně, já jsem se svou špatnou pamětí na jména občas trochu zatápala. Obětí vraždy se bohužel stane právě ta, u které by mě nejvíc zajímal její další vývoj. Když se rozjede akce ohledně ochrany klíčového svědka (u které se začínají sbíhat linie naší ústřední dvojice), paradoxně se něco trochu zadrhne. Popis dramatických momentů je prostý klopotnosti, ale nějak se u mě míjel účinkem. Nakonec mi bylo celkem jedno, kdo si objednal vraždu a kdo komu co prodal a vyzradil. Detektivní aspekt zde tedy nepovažuju za hlavní přednost. Jedno možné větší překvapení navíc autor zmínil v rozhovoru a díky tomu jsem ho uhodla dopředu. Holt čmuchání po informacích se někdy nevyplácí!

Ke konci začne spravedlnost vítězit trochu vehementně a dobro nabyde téměř pohádkových rozměrů, až jsem se s těžkým srdcem rozloučila s pěti procenty hodnocení. Protože… celou dobu jsem měla neodbytný pocit, že přestože se jedná o autorovu první detektivku (či thriller, nebo jak tomu chcete říkat), strčí s přehledem do kapsy díla mnohých mezinárodně známých individuí, kterým jich vyšlo už několik.

Je asi jasné, že knížka by neobstála samostatně, cenu má opravdu jen jako nástavba. Pokud jste tedy právě přiletěli z jiné planety a trilogii nečetli, víte, co máte za úkol. Detektivky čtu zásadně jen jednou, ale tady jsem poprvé zauvažovala nad tím, že se k původním dilům vrátím. Dokonce i nad tím, že se poohlídnu po marvelovských komiksech, které mě opravdu, ale opravdu nikdy nezajímaly.

Bez Googlu bych nevěděla, jestli darknet a blackphone existují, nad pojmem faktorizace se mi také vraštilo čelo. Autor mi rozšířil obzory bez zdlouhavého vysvětlování. Splnil úkol, přidal hodnotu. Co ale nelze opomenout, je silný citový vztah, který mnoho čtenářů k Larssonovým knihám má. Umím si představit, že někoho může vytočit způsob, jakým mu David Lagercrantz sáhnul na „jeho“ Larssona. Jednu známou například rozčílila zmínka o kávovaru, u vás to třeba bude jiný detail, který u mě prošel hladce. Stejně tak vás může jiný rozzářit, u mě to např. bylo pár slov o soše ve Stockholmu, u které jsem se kdysi fotila. Dávám 90% (i když jsem v první půlce knihy plánovala 95 až 100) a připouštím možnost, že jich pod vlivem: a) individuálních frustrací pár ještě odkrojíte, b) osobních radostí přidáte.

Ne, nepíše jako Larsson. Nepíše ani jako nikdo jiný. Poddejte se své zvědavosti a uvidíte.

Autor recenze Lucie Ferrante, zdroj Severské detektivky

severske-detektivky-banner-600px

Knihu můžete zakoupit u nakladateltví HOST.

David Lagercrantz

David Lagercrantz (foto Magnus Liam Karlsson)
David Lagercrantz (foto Magnus Liam Karlsson)

David Lagercrantz, celým jménem David Gunnar Fransiscus Lagercrantz, se narodil 4. září 1962 ve městě Solna, které leží severně od Stockholmu a je součástí kraje Stockholm. David je švédský novinář a spisovatel, který mimochodem napsal knihu Já jsem Zlatan Ibrahimović (Jag är Zlatan Ibrahimović).

David vyrůstal v Solně a na zámku Drottningholm. Studoval novinařinu a náboženství na žurnalistice v Göteborgu. Pracoval až do roku 1993 v levicových novinách Expressen. O čtyři roky později debutoval jako spisovatel.

Je ženatý a má 3 děti. 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *