Recenze: Alexander Söderberg – Druhý syn

Druhý syn (v originále Den andre sonen) je strhující thriller z prostředí organizovaného zločinu. Děj románu se odehrává v několika zemích a vy můžete sledovat osudy lidí, kteří se snaží o jediné – přežít. Mottem knihy je touha po odplatě a pomsta. Příběh vás vtáhne hned na prvních stránkách a asi byste měli vědět, že vám na něm hrozí závislost.

recenze-alexander-soderberg-druhy-syn

Což o to. To, že knihu přečtete jedním dechem, není rozhodně na závadu. Problémem může být ale to, že Druhý syn je druhým dílem trilogie. V nakladatelství Host již vyšel Andaluský přítel (v originále Den andalusiske vännen) (2013), ale na třetí díl si budou muset čeští čtenáři ještě počkat. Druhého syna můžete číst samostatně a rozhodně nebudete ochuzeni o potřebné informace, ale i tak si myslím, že si (stejně jako já) začnete shánět předchozí část.

Alexander Söderberg (foto Malin Lauterbach, zdroj bloggar.expressen.se)
Alexander Söderberg (foto Malin Lauterbach, zdroj bloggar.expressen.se)

Čím to je? Söderberg je mistr řemesla a píše tak, že ve vás vyvolává touhu pokračovat ve čtení. Má schopnost psát barvitě a neuvěřitelně lidsky, proto byste ho hltali i v případě, kdyby si vybral o poznání nudnější žánr. Umím si představit, že bych si s chutí přečetla i nějaký jeho experimentální román bez pevného děje. Druhý syn má silný příběh, promyšlené zápletky a spoustu akce. Autor píše o morálce, o spravedlnosti a o zákonech, ale to vše je hojně pokropené krví mafiánů, policistů i civilistů. Navíc všechna etika je tu jaksi mimochodem. Vy zhltnete příběh, ale otázky na téma mravnosti vám uvíznou v hlavě.

Ačkoliv se v anotaci píše o jedné hlavní hrdince, významných postav je tady několik a všechny dostaly víceméně stejný prostor. Žádná z postav není hotová ani černo-bílá. Všichni se tady vyvíjejí a někteří dost překvapivě. V této knize není nic nemožné a vy budete překvapení tím, co kdo udělal a proč. Nenajdete tady jen kladné nebo záporné hrdiny, všichni v sobě mají od každého kousek a je jen na vás, komu dáte své sympatie a komu budete fandit. A raději se smiřte s tím, že ne všechny postavy se dožijí konce příběhu. V tomto ohledu je autor poněkud nemilosrdný a vám se bude chtít občas vykřiknout: To snad ne!

Hlavní ženskou hrdinkou je Sophie, která se stará o svého invalidního syna Alberta. Sophii kdysi miloval mafiánský boss Héctor Guzmán, který je na počátku tohoto příběhu v kómatu. Sophie je povoláním zdravotní sestra, proto se jí nelíbí představa, že by se měla zapojit do kšeftů Héctorovy organizace. Přesto to udělá a ocitne se ve světě intrik a podrazů. Její blízcí ji zradí a ona neví, komu může věřit. Všechny její jistoty se zhroutí a na vině nejsou jen její nepřátelé. Ublížit mohou i ti nejbližší a někdy se to prostě semele tak, že kvůli nedorozumění umírají lidé.

V knize je několik mafiánských organizací, které se vzájemně nenávidí. A aby toho nebylo málo, setkáte se s hrstkou policistů, z nichž někteří se chovají ještě hůř než mafie. Jeden policista zavraždil své kolegy a v knize se z něj stává masový vrah. Jeho počínání je odsouzeníhodné, ale vás překvapí, že motiv jeho prvních vražd je do jisté míry pochopitelný a omluvitelný. A tak je to tady se vším. Všechno má svůj rub a líc a je pouze na čtenáři, aby se rozhodl, co je pro něj „dobro“ a co „zlo“. Ani jedna z postav vás nebude přesvědčovat o své pravdě a nebude to dělat ani autor.

Připravte se tedy na to, že se spolu s postavami ocitnete v absurdním světě plném zla a nikdo vám nedá návod, jak se v něm pohybovat a jak mu porozumět. Druhý syn je skvělá kniha, která svým thrillerovým kolegům nasadila laťku hodně vysoko.

Autor recenze Veronika Černucká, zdroj Severské detektivky

severske-detektivky-banner-600px

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *