Recence: Jørn Lier Horst – Honicí psi

Dosud jsem byl v podstatě věrný švédské krimi, ale nedalo mi a nakoukl jsem přes kopečky k norským sousedům. Doneslo se mi totiž, že Nor Jørn Lier Horst, bývalý vrchní vyšetřovatel vestfoldského policejního obvodu je hvězdou ve svém oboru. Tím myslím nejen tu, kdy byl profesionálním policistou, ale i tou, kdy se už živí jako spisovatel.

Do rukou, tedy spíše uší (audiokniha od audioteka.cz), se mi dostala jeho kniha Honicí psi. Hned ze startu musím říct, že takovou detektivku jsem ještě ani nečetl, ani neslyšel. Místy jsem si skoro říkal, že to skoro vypadá jako přepsaná vyšetřovací dokumentace. Nic ve zlém, naopak! Poslední dobou mám totiž pocit, že by většina knih mohla být klidně poloviční a my mohli šetřit naše lesy, protože si neustále čtu o zapadajícím slunci, vánku ve vlasech, šepotu lesa, žbluňkání vody, skřehotání ze křoví… a najedno zjistím, že jsem se úplně ztratil v příběhu a musím se častokrát vracet. Tady se mi to nestalo, opravdu ani jednou. Jørn totiž mistrně využívá svých bohatých zkušeností policejního vyšetřovatele a vy tak máte možnost sledovat celý příběh přesně tak, jak by jej ve skutečnosti policie vyšetřovala. Pěkně systematicky krok za krokem. Pojďme, ale k samotnému příběhu.

Hlavním hrdinou a ústřední postavou celého příběhu není nikdo jiný než vrchní komisař William Wisting. Komisař, který už toho má spoustu za sebou a ve sboru je uznávaným profesionálem. Všechno, ale dostane trhliny, když se ozve advokát vraha, kterého Wisting před sedmnácti lety poslal za mříže za vraždu a únos mladé dívky Cecilie Lindeové. Obvinil Wistinga, že před oněmi sedmnácti lety byl jeho klient poslat za mříže na základě podvrženého důkazu. Wisting se to dozvídá od své dcery Line, která pracuje jako novinářka v novinách Dagbladet a v nich má druhý den vyjít na titulní stránce článek právě o jejím otci, který tehdy celému vyšetřovacímu týmu velel. Line svému otci pochopitelně věří a tak se snaží přijít z něčím zajímavějším co by mohlo otcův příběh alespoň vytlačit z titulní strany. Jako na zavolanou se stala nedaleko vražda a Line se ujímá celého případu a snaží se ze všech sil vytvořit příběh, kterým by nahradila titulní stránku, která má druhý den s jejím otcem vyjít.

Povede se jí to? A jak spolu její a dávný otcův případ souvisejí? Byl skutečně odsouzen nevinný člověk nebo tomu bylo jinak? Na to už budete muset přijít sami. Já osobně jsem si audioknihu poslechl už dvakrát za poslední měsíc a stále mě baví. Je skvělé, když jsem stále napnutý, ale neztrácím se v ději a postavách.

A jen tak mezi námi. Hlas Zdeňka Kupky na příběh pasuje jako prd…l na nočník. Za mě skvělá volba!

Základní údaje

  • Název: Honicí psi
  • Délka: 12 hodin 12 minut
  • Autor: Jørn Lier Horst
  • Interpret: Zdeněk Kupka
  • Kategorie: Detektivky, thrillery
  • Vydavatel: AudiotékaBookmedia
  • Typ: Audiokniha kompletní

Knihu Honicí psi si můžete koupit jako audioknihu od audioteka.cz.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *