Reakce Švédů na sociálních sítích na útok ve Stockholmu

V pátek 7. dubna 2017 před třetí hodinou odpoledne došlo ve Stockholmu k nanejvýš nešťastné události. Do davu lidí na ulici Drottninggatan v centru města vjelo vysokou rychlostí ukradené nákladní auto. Zastavila ho až výloha obchodního domu Åhléns City. Při útoku zemřeli čtyři lidé a jeden pes, patnáct osob utrpělo zranění. Zároveň mělo údajně dojít i ke střelbě na několika místech ve Stockholmu, policie však později tyto zprávy odmítla jako nepravdivé. Ještě téhož dne byl zadržen 39letý Uzbek jménem Rakhmat Akilov, který se v úterý 11. dubna k činu i přiznal. Policie vyšetřuje další Uzbeky, kteří mají být na Akilova a extremisty napojeni.

Rakhmat Akilov požádal ve Švédsku v roce 2014 o povolení k pobytu. Podle deníku Aftonbladet uprchl z Uzbekistánu proto, že ho uzbecké úřady údajně pronásledovaly kvůli podezření z terorismu. Údaje, které předal švédskému Migrationsverket, však nesouhlasily, proto byla jeho žádost zamítnuta a Akilov měl být vyhoštěn. Akilov se proti rozsudku odvolal a v září 2016 došlo k soudnímu přelíčení. Rozsudek byl totožný s rozhodnutím Migrationsverket, podle vyjádření soudu proto, že Akilova výpověď byla nesourodá a nedůvěryhodná. Po vyřčení rozsudku (v prosinci 2016) měl Akilov 4 týdny na to, aby Švédsko opustil, což však neudělal a ukrýval se před policií. Švédská tajná policie Säpo po útoku oznámila, že na Akilova dostala tip již loni, ale kvůli nedostatku důkazů neproběhlo žádné vyšetřování.

Bezprostředně po útoku nabízeli Švédi odvoz ze Stockholmu domů těm, kteří nemají, jak jinak by ze Stockholmu odjeli, a ubytování pro ty, kteří jsou nuceni ve Stockholmu přespat, ale nemají zařízené ubytování. Kromě obří nedělní „demonstrace lásky“ na místě útoku a vlny vděčnosti za vynikající práci složek záchranného systému vzbudil Akilovův útok také vzrušenou debatu o azylové a imigrační politice státu. Politici, policisté, spisovatelé, lékaři i veřejnost rozebírají, jak s problémy, na které útok už bolestněji upozornit nemohl, naložit. Jak být při potírání terorismu efektivnější? Jak se těmto útokům bránit? Jak jim předcházet? Jak zacházet se sympatizanty s ISIS, jak se zločinci, jak s lidmi, kterým byla zamítnuta žádost o azyl a vzpírají se deportaci? Švédské deníky a jejich sociální sítě se plní palčivými otázkami.

Z facebookových stránek čtyř největších švédských zpravodajských deníků, Expressen, Dagens Nyheter, SVT Nyheter a Aftonbladet, jsem vybrala příspěvky ze dne útoku s nejvyššími počty reakcí plus několik dalších příspěvků s velmi vysokým počtem reakcí. Reakce švédské veřejnosti na sociálních sítích jsou zajímavé, nabízejí nám vhled do jiné mentality a způsobu, jakým Švédi na tento útok reagují. Sami diskutující (a nejde o nijak „neoblíbené“ komentáře, počet lajků často přesahuje 1 000) nabádají k nešíření falešných poplašných zpráv, ke sjednocení proti teroru bez ohledu na pohlaví, rasu či náboženství, nabádají ke klidu a respektu k obětem útoku.

Příspěvky ze dne útoku s nejvyššími počty reakcí

Aftonbladet
Nadpis: Stockholmané reagují na útok láskou a pizzou
První komentář: Ještě nevíme, kdo za útokem stojí. Ale s těmi, co za něj jsou odpovědní, tak s nimi, jejich organizací a ideologií bychom měli bojovat. Tady ve Švédsku chce většina lidí žít v míru a demokracii. Jestli to někteří nechtějí, ať neničí takový život celé společnosti. Nechť všechny oběti odpočívají v pokoji, věříme v naši policii a obranu! #ŠvédskoJeSilnéAJednotné

Aftonbladet
Nadpis: Po útoku ve Stockholmu ho hledá policie
První komentář: Nemluvte o IS, dokud není všechno jasné. I když tomu mnoho věcí nasvědčuje, je důležité, abychom nešířili nepravdivé informace. Sjednoťme se namísto toho proti teroru bez ohledu na pohlaví, náboženství a původ. Nenávist a strach je přesně to, co teroristé chtějí. Nedovolme jim vyhrát.

Expressen
Nadpis: Útok ve Stockholmu: Lidé v panice prchají z centra Stockholmu
První komentář: Více rasismu a xenofobie je to poslední, co Švédsko teď potřebuje! Sjednoťme se, namísto toho, abychom se rozdělovali!

Dagens Nyheter
Nadpis: Nákladní automobil srazil chodce na Drottninggatan. Säpo potvrdila nejméně tři oběti. Premiér Stefan Löfvén označil událost za hrůzný teroristický čin.
První komentář: Dostáváme o události neustále nové informace. Žádáme vás o psaní slušných komentářů a respekt k jiným diskutujícím.

SVT Nyheter
Nadpis: Nákladní auto vjelo do davu lidí v centru Stockholmu: „Panuje ryzí chaos a hoří tu.“
První komentář: odkaz admina stránky na živé vysílání, skrytý, aby byl viditelný komentář s nejvyšším počtem lajků
Druhý komentář: Proboha, můžete přestat spekulovat o motivech a politických následcích 20 minut po útoku a namísto toho myslet na ty, kterých se útok dotkl? Odpočívejte v pokoji <3

Další související příspěvky s velmi vysokými počty reakcí

Aftonbladet
Nadpis: Hasse rozdával ovoce hladovým policistům
První komentář: Je úplně jedno, jestli se jmenuje Hans nebo Hassan nebo Hasse! Lidé jako on si zaslouží maximální úctu a respekt!

Expressen
Nadpis: Při teroristickém útoku zemřel pes – Markus, 37, mu vyrobil památník.
První komentář: Ale moji milí! Jasně, že na toho pejska nesmíme zapomínat. Je to také právoplatný člen rodiny. Vytvořil jsi mu krásný památník, všechna čest, Markusi.

Expressen
Nadpis: Leif GW Persson: „Dejte najevo trochu rozhodnosti.“
První komentář: Slova vyžadují činy. Politici mají velkou odpovědnost. LGWP je mistr závěrů. Politici jen mluví a mluví a běhají tam a zpátky s kytkami (se Säpo – tajnou policií – v patách). To lékaři, kteří běželi po Drottninggatan se záchranářskými brašnami a riskovali vlastní životy (viz foto) bez jakékoliv ochrany, to ti si zaslouží veškerou úctu a respekt. Tomuto teroristickému činu by se dalo zabránit, kdyby politici byli rozhodní už dávno.

Dagens Nyheter
Nadpis: Na náměstí Hötorget v centru Stockholmu vyjadřují Stockholmané a další policii svůj dík. Živé vysílání.
První komentář: Jak je to krásné, že se na policejní auta házejí květiny a ne kameny!
Druhý komentář: Děkujeme, že existujete – policisté, záchranáři a zdravotnický personál! To VY máte mít nejvyšší platy! Ne politici!!!
Třetí komentář: Vyšší plat policistům, kteří na každé směně nasazují vlastní život!
Čtvrtý komentář: Policisté, kteří za ubohé platy nasazují své životy a podstupují tak šílené věci, potřebují velkou podporu.
Pátý komentář: Islám nemá s isis nic společného! Jsou to teroristé, ne muslimové!
Šestý komentář: Je jedině spravedlivé, že se policii dostává takové pozornosti. Odvádějí vynikající práci, nejen v těchto dnech, nýbrž pořád.

SVT Nyheter
Nadpis: Ředitel policie po teroristickém útoku: „Odeberte povolení k pobytu těm, co podporují islamismus.“
První komentář: Samozřejmost, která měla být vyslovena jedno, dvě, tři desetiletí zpátky. Proč přijímat a živit lidi, kteří nás nemají rádi, a dokonce nám chtějí ublížit? Ti, co v posledních desetiletích bránili zavedení samozřejmých opatření imigrační politiky, nesou za vzniklou situaci velkou odpovědnost. Po desetiletí se např. akceptuje, že žadatelé o azyl zahazují své průkazy totožnosti.
Druhý komentář: Přesně tak! Pokud někdo oslavuje teroristy, neměl by v této zemi zůstat už ani hodinu!

SVT Nyheter
Nadpis: Policie o 39letém muži: „Bude sedět po zbytek svého života“
První komentář: „Trest smrti“? „Zastřelit ho“? Teď jsou všichni rasisti, xenofobové a nacisté na koni. Včetně teroristů. Nenávist plodí nenávist a nenávist je všechny sjednocuje.
Druhý komentář: Pošlete ho odsud pryč. Nikoho, kdo se takto chová, ve Švédsku nechceme. Může sedět ve své domovině. Přejel zcela nevinné lidi, a NEZAPOMÍNEJME NA PSA, který tam také zemřel.

Zdroj

Autor článku Lucie Podhorná

lucie.podhornaLucka vystudovala v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Živí se překladem, tlumočením a výukou švédštiny a angličtiny.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Reakce Švédů na sociálních sítích na útok ve Stockholmu

 • Profilový obrázek
  2017-04-29 (20:17)
  Permalink

  Tak s tímhle si dala autorka opravdu práci. A já ji za to moc děkuji! Jak je vidět, úroveň diskuse na švédských sociálních sítích je s tou naší jen těžko srovnatelná… Moc bych si přála, aby i mí spoluobčané dokázali psát slušné a korektní příspěvky…
  Já sledovala události ve Stockholmu včetně velké nedělní demonstrace na švédské televizi SVT (prostřednictvím internetu), i když, bohužel, neumím švédsky. Ale chtěla jsem být u toho. Doufám, že to byla poslední událost podobného typu a teď už budu zase sledovat jen oslavy narozenin, svatby a křtiny členů královské rodiny 😉

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *