Rady řidičům | Čerpací stanice

Čerpací stanice. Jaký v tom může být háček…? Pro někoho je a bude, bavíme se o Švédsku a jazyku, který většina z vás nezná když tady jede na dovolenou. Přijměte tedy pár informací a rad, chcete-li.

Pamatuji si úplně dokonale mé první mantýrium s tankováním paliva ve Švédsku a jak draho mě to vyšlo.

To si tak jedete autem poprvé v životě do Švédska. Neumíte švédsky ani slovo, anglicky jste na tom hůře než dítě na prvním stupni základní školy, ale naštěstí máte auto, které potřebuje natankovat jednou za tisíc kilometrů.

V roce 2010 v listopadu jsem vyjížděl z Prahy. Směřoval jsem do Gdaňska na trajekt, takže mi v pohodě stačilo natankovat ještě v Praze. Pro jistotu jsem doživil nádrž ještě před přístavem. Při vzdálenosti 450 kilometrů mezi Nynäshamnem (přístavní město kam plul trajekt) a Sundsvallem (kde žila moje tehdy budoucí žena Petra) to znamenalo, že opět budu tankovat až v Polsku při zpáteční cestě. Jenže realita byla jiná.

Po týdnu, kdy jsem měl ve Švédsku zůstat jsem se vydal na cestu. Pár dní předtím dorazila sněhová bouře do Švédska a ta jej zcela ochromila. Pokusil jsem se vyjet, ale po dvou hodinách jsem se vrátil, protože dálnice na Stockholm byla zcela uzavřena. Tento pokus jsem udělal ještě tři následující dny po sobě. Protože jsem pár hodin strávil v autě na místě, ale bez vypnutého motoru, páč bych umrzl, tak se zásoba nafty výrazně ztenčila. Hlavně jsem musel oželet trajekt, který jsem měl ještě před cestou zpět zakoupený a rozhodl jsem se pro cestu přes Malmö, Öresundský most, Dánsko a Německo. To tedy znamenalo: tankovat!

Rozhodl jsem se natankovat ještě v Sundsvallu, tak abych se vyhnul zbytečnému stresování. Platil jsem jenom kartou a byl jsem nervózní z jakéhokoliv dotazu obsluhujícího personálu. Vyrážím tedy na čerpací stanici ve městě. Tankuji, platím a odjíždím. Hrdý na sebe, že jsem to zvládl… hahaha. Po třista metrech přemýšlím, jakou to barvu pistole jsem do auta vrazil… No jasně, že špatnou. Pár let jsem jezdil na benzín a to se mi nějak moc vrylo do paměti. Ani pár měsíc z naftou nepomohlo. Prostě jsem byl tak nervózní, že jsem natankoval blbě. Znamenalo to, že jsem si prodloužil pobyt o další týden, než jsem dostal auto zpět ze servisu a to jen kvůli tomu, že jsem byl nervózní z tankování.

Musím nabrat benzín/naftu. Pro někoho docela traumatizující záležitost, když je v cizině. Ostatně, není se za co stydět. Vyvalená je poprvé většina z nás a co si budeme povídat, cizinci se u nás v Česku či na Slovensku určitě taky pěkně zapotí. Zkusím tedy napsat opravdu jen pár řádků, třeba to někomu pomůže.

Rady a poznatky

U švédských čerpacích stanic je pár maličkostí možná jinak než jste zvyklí.

 • U stojanů se stojí v obou směrech. Zvykněte si na to a neřešte to. Prostě kdo jak přijede, tak tankuje. Zprava, zleva, nehraje roli.
 • U většiny benzínek si můžete koupit občerstvení v podobě korvu (korv – párek, klobása). Mnoho benzínek má sice více pokladen, ale většinou obsluhuje jedna, takže řady nejsou nic neočekávaného. Ta samá obsluha ovšem také připravuje pro vás jídlo, když si objednáte něco do ruky. Buďte trpěliví a čekejte. Není kam zpěchat.
 • V letní sezóně koupě dřeva či briket na grilování je samozřejmostí. Také zde můžete koupit třeba žížaly pro vaše rybářské chvilky, či rybářské lístky (ne ovšem všude, většinou je na dveřích nálepka ryby, ale nic nedáte za zeptání, všude anglicky).

Pokud nechcete stát ve frontě a být konfrontován kvůli jazykové bariéře a navíc chcete ušetřit, kdo by nechtěl, tak čerpejte na samoobslužných čerpacích stanicích. Benzín/nafta/etanol je zde vždy levnější a navíc je otevřeno nonstop. Po vložení jiné než švédské platební karty jste většinou automaticky přesměrování do anglické verze nebo vám je nabídnut jiný jazyk.

Je dobré si prohlédnout, u kterého stojanu je možnost platit kartou venku (nápis konto), tedy přímo u stojanu a kde musíte platit u obsluhy (nápis kassa). Na stojanech je to opravdu vždy napsáno. Tak jako jinde ve Švédsku platí, plaťte kartou pokud máte. Hotovosti se tu moc nemusí.

 • kreditkort – platební karta
 • konto – účet
 • tag ut – odstranit, vyjmout
 • kontant – hotovost
 • kassa – pokladna

Čerpací stanice

Rozepisovat tady seznam čerpacích stanic ve Švédsku nemá cenu. Zkusím tedy uvést jen pár největších a nejrozšířenějších. Předpoklad, že narazíte na ně stoprocentně.

OKQ8

Jedna z nejrozšířenějších ve Švédsku. Klasický standard Skandinávie. www.okq8.se

Shell

Myslím, že zde není co představovat. www.shell.se

Cirkel K (dříve Statoil)

Znalci severu ví, že se jedná o norskou společnost. Pro mě osobně velmi příjemné prostředí. www.cirkelk.se

Preem

Menší, ale celkem rozšířená. www.preem.se

ingo

Dle mých zkušeností jedna z nejlevnějších. www.ingo.se

Součástí mnoha větších čerpacích stanic je nabídka zapůjčení vozidla či různých velikostí přívěsných vozíků. To sice asi drtivá většina z vás potřebovat nebude, ale jeden nikdy neví.

Nebojte se platit kartou. Nemusíte řešit hotovost, otevírací dobu a také ušetříte spoustu času. Pokud nejste navíc jazykově vybaveni, tak i trošku pošetříte nervičky…

Aktualizováno 2018-07-18

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

8 thoughts on “Rady řidičům | Čerpací stanice

 • Profilový obrázek
  2019-07-27 (9:17)
  Permalink

  Pokud si dobře pamatuji, ceny paliva se ve Švédsku nějak hýbají… Bohužel si nepamatuji které dny jsou pro tankování výhodnější a nějak nejsem schopna to dohledat…. Poradí někdo? Děkuji

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2019-07-20 (10:17)
  Permalink

  Zapomněl jsem ještě, jestli i přes most Velký Belt lze také platit v hotovosti nebo opět jen platební kartou?

  Díky Petr

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2019-07-20 (10:08)
  Permalink

  Ahoj,

  Díky za informace. Jak je to prosím s placením v přes most mezi Kodaní a Malmö? Lze tam platit v hotovosti švédskými či dánskými korunami nebo jen platební kartou? Díky Petr

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2019-07-07 (10:27)
  Permalink

  Dobrý den,
  díky za důležité informace 🙂 Jak je to na cestách s přístupem k wifi? Potřebovali bychom se dostat cestou na net kvůli ubytování .. Radek

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2019-07-11 (4:44)
   Permalink

   Ahoj, s WiFi by neměl být problém. V podstatě to funguje jako u nás. Většinou na benzínkách, rychlých občerstveních, obchodních centrem, informačních centrech. Většinou…

   Reagovat
 • Profilový obrázek
  2014-12-10 (13:32)
  Permalink

  Možná by chtělo zmínit, že při placení u samoobslužné pumpy se většinou tankuje max za 400 nebo 500sek. Víc z toho člověk nevymačkáme 😀

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2014-12-10 (13:42)
   Permalink

   No když platím švédskou kartou, tak mohu tankovat kolik chci. To bude spíše „ochrana“ zahraniční, tedy české či slovenské, platební karty, resp. banky…. Pamatuji si, že českou kartou to taky bylo max 400:- SEK, ale ne u všech benzinek 😉

   Reagovat
  • Sverige.cz
   2019-07-11 (4:43)
   Permalink

   To je omezení platebních karet asi z ČR z důvodu bezpečnosti. Jinak můžete tankovat samozřejmě kolik potřebujete.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *