První 2 týdny ve Švédsku za mnou…

Přicházejí mi dotazy, jak si tady žijeme, jaké máme počasí a co děláme. Dovoluji si tedy přidat jeden osobnější blogový příspěvek o tom, jak třeba vypadal dnešní den v zemi červených domečků.

Jak bych to řekl, abych neprozradil zbytečně moc. Třeba to, že dneska jsme si všichni přispali a dokonce i děti se probudily až o půl osmé, což je takový malý zázrak. I já si tedy mohl trošku přispat.

Ranní procedůra

Žijeme ve Švédsku, takže pořádné ráno nemůže začít nijak jinak než pořádným a dobrým šálkem teplé kávy. Pravda, už to nepijeme jako staří Švédové, a to z talířků, ale pěkně z hrnečků IKEA. Takže nachystat kávovar, ohřát trošku mléka, samozřejmě 3 procentního, protože je tady fakt levné a už jenom nasávat vůni mleté kávy. Termoska s čerstvou kávou je připravena, dětem a sobě namazat chleby s marmeládou a s akátovým medem, který je nejlepší na světě a teď už stačí jenom vyrazit před domek na sluníčko, které po ránu už krásně hřeje.

Kafe, chlebíček s máslem a marmeládou či akátovým medem. Značka ideál.

Protože vím, že to tak dlouho trvat nebude, vyháním celou rodinku. V půl deváté se děti prohánějí na kole a koloběžkách a nasávají teplo do zásoby. Vůně kávy z ložnice přivedla před dům i mou ženu, takže už jsme venku komplet. Z obláčkové oblohy se pomalu, ale jistě stává nějaká tmavší hmota. Jde to rychle. Bydlíme v jednom z mnoha údolí, které sem k moři přinášejí větry a oblačnost z Norska. Tímto děkuji Radce (realcamplife.com), že nás takto hezky zásobuje…

Prostřední syn se právě řítil na kole za auty…

Malá prasečí farma Vänna Gårdskött

Již během týdne jsem věděl, že bych s dětmi vyrazil na malou prasečí farmu, která je jen pár minut od nás. Jmenuje se Vänna Gårdskött a byť je to taková malinká usedlost s asi čtyřmi hospodářskými usedlostmi, tak jsem na ni slyšel jen samou chválu. A udělal jsem dobře. Děti byly doslova nadšené z pozorování malých prasátek a nešlo je od nich vůbec odtrhnout. Následná fascinace zdejšími „chlupatými“ krávami ani nejde popsat. Vůbec jim nevadilo, že je odděluje plot s dráty pod napětím a od hlazení se nedaly ničím odradit.

Řekl bych, že děti viděly poprvé maso jinak než zalisované či na talíři.
Někteří čuníci byli dokonce aktivní…
…jiní kdyby se občas nehnuli, tak by jeden ani nepoznal, že jsou na živu.
Všimněte si té efektivity. Jedou pěkně na 2 patra.
Fakt se od nich nedalo odtrhnout.
Mačkanice u cecíků, mačkanice u oplocení. Na původu mláděte nezáleží.
Dcera si nemohla vybrat. Červený traktor nebo červená Škodovka.
Nádherné fešandy. Nejmladší je chtěl česat.
Jeden by ani neřekl, že se jedná vlastně o tele. Takový to byl macek.
A tahle kráska si nás přišla prohlédnout pěkně na ťukec.

Finále této krátké návštěvy jsme potom nemohli zakončit jinak, než zakoupením místních dobrot z mléčné a masové produkce. Ta úžasná česneková pomazánka z mléka místních krav se v puse jenom vine. O vůni čerstvě vyuzené slaniny a klobásek nebudu ani psát, protože to ani nejde.

Venku se daly zakoupit mléčné produkty a vevnitř potom masné. Vše je samozřejmě možné nejprve ochutnat.
Malá výstavka starého zemědělského náčiní.

Tak akorát jsme po necelé hodince nasedli do auta a vydali se zpět k našemu „pronajatému“ červenému domečku. Mimochodem, o typické švédské červené barvě faluröd si můžete přečíst v článku Švédská červená Faluröd. V vzápětí se spustila sněhovo-kroupová chumelenice.

To vše jen během pár hodin, ale to je pro Švédsko typické, tedy alespoň pro naši zeměpisnou výšku… Modré nebe, okamžitě zataženo, při plus 7 stupních sněhovo-kroupová bouře a následně opět vymetené nebe. Už si opět zvykám. Ale jak se tady s oblibou říká, není špatného počasí, ale jen špatného oblečení.

A aby nám to nebylo líto, tak po modrém nebi opět sněhovo-kroupová bouře…

A co mě čeká teď?

V pátek jsem si byl vyzvednout nové pracovní oblečení ve firmě, kde jsem před mým odjezdem zpět do Česka pracoval. Byli a jsou tak úžasní, že mě vezmou zpět, a to i v době krize, která pochopitelně částečně ochromila i Švédsko, které je přímo závislé na exportu.

Takže zase opět v pondělí hup do montérek. Díky moc za druhou šanci NHK Hall & Kapell AB!!!

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *