Průvodce kavárenského povaleče II.

Léto je skoro tady! Stockholm v létě je báječné místo. Nejen pro nesmírné množství možností, kde se koupat, ale taky kvůli kavárnám, kde se můžete jen tak povalovat. A protože je (skoro) léto, mám pro vás pár nápadů na Přírodní fiku aneb kam si zajít, až vás Stockholm unaví a vy zatoužíte po troše klidu a romantiky.

svedsko-sverige-pruvodce-stockholmem-kavarensky-povalec-hembygdsgard-02

Hembygdsgårds Café

Jeden z nejznámějších ostrovů Stockholmkého souostroví nese jméno Vaxholm. Příjemnou hodinu lodí nebo 45 minut autobusem z centra naleznete první známky divočiny. Ostrov nabízí četné možnosti koupání, kempingu, příjemných restaurací nebo hospod. Vaxholm je v létě skutečným turistickým rájem, proto počítejte s velkým množstvím lidí. A to i v kavárně Hembygdsgård, kam se vás chystám vzít.

Kavárna je otevřena jen během letních měsíců a proto počítejte s dlouhým čekáním a hledáním volného místa. I přesto, že je kavárna obrovská a obsahuje velké množství stolků s krásným výhledem na moře, je během léta téměř pořád plná.

svedsko-sverige-pruvodce-stockholmem-kavarensky-povalec-hembygdsgard-01

Kavárna má hezký příběh svého vzniku. Kdysi v ní přes léto pracovaly dvě kamarádky, které snily o tom založit si kavárnu vlastní. Neměly ale dost peněz a ještě studovaly. Snu se ale nevzdaly ani během mnoha let, kdy byly nuceny dělat jiné práce a vést jiné životy. Nakonec se jejich sen splnil. Staly se hrdými majitelkami Hembygdsgård a od té doby kavárnu vedou stále spolu a jde vidět, že jim to jde.

Důvod proč vystát tu dlouho frontu je prostý a lze ho vidět na přiložené fotografii. Pravděpodobně největší výběr dortů a jiných sladkostí v celém Švédsku. Všechny jsou připravovány přímo v kavárně, dokonce za rohem v menším domečku, kam můžete nahlédnout. Nabídka se během dne mění, protože hodně rychle mizí. Pro nerozhodné typy jako jsem já, může být tato kavárna hotovým utrpením. Připravte se na tiché hodinové korzování kolem stolu, strávené rozjímáním, kterou ze všech těch sladkostí si vybrat.

Vaxholm, autobusem 670 nebo lodí ze Strömkajen, Trädgårdsgatan 19

Sjöstugan

svedsko-sverige-pruvodce-stockholmem-kavarensky-povalec-sjostugan-01Někdy v téhle kavárně strávím celý den. Není to žádný problém. Dělají v ní ten nejlepší jablečný dort s tou nejlepší šlehačkou, která si nezadá ani s tou od mojí babičky. Skořicový šneci jsou tady taky nezapomenutelní. Vezmu si svůj oblíbený hrníček (je to ten s modrými puntíky) a sednu si na jednu s dřevěných laviček. Někdy na molo u jezera, někdy ke kavárně, to mám pak pěkný výhled. Někdy jen tak do stínu. A píšu. Nebo si čtu. Nebo pracuju. A taky jím.

Sjöstugan je moje malá oáza naprosté pohody a klidu. Kromě sladkého v ní taky připravují něco lehkého k jídlu. Všechno domácí, všechno z čerstvých surovin.

Když přijdete večer, můžete si poslechnout i živou hudbu. Když přijdete v létě, můžete si skočit do jezera na první jarní koupání.
Sjöstugan má všechno. I v zimě. Teplé kafe a zasněžené zmrzlé jezero pod okny.

PS: Protože je tak báječná, je taky docela šikovně schovaná. Hledejte mezi soukromými pozemky a zahrádkami. Jděte po čichu… anebo mi napište 😉

Stanice metra Bergshamra, Pipers väg 22

Lilla Bagis

svedsko-sverige-pruvodce-stockholmem-kavarensky-povalec-semla-lilla-bagisStockholm je plný malých i velkých kaváren a vašim úkolem jako pravého Stockholmana je prostý. Vybrat si tu svoji. Do té vaší kavárny se potom budete chtít vracet, ať už budete bydlet kdekoliv. Ta vaše kavárna si vás prostě přitáhne.

Stejně jako Lilla Bagis. I když cesta metrem z centra trvá zhruba půl hodiny, musím se do ní vracet několikrát do roka. A já se chci o tuhle kavárnu podělit s vámi. Pokud chcete poznat i trochu jiný Stockholm než ten co leží v centru.

V Lilla Bagis mají opravdu to nejlepší kafe ve Stockholmu. Pečou v něm ekologické pečivo a taky vlastní recept na druhý nejlepší čokoládový dort ve Švédsku. Dlouho jsem bojovala sama se sebou, zda prozradit nebo ne, ale nakonec zvítězila ta lepší část mě. Ta část, která se s vámi musí podělit o pravdu o Semli. Lilla Bagis totiž vyrábí tu nejlepší stockholmskou semlu. Ekologickou samozřejmě. Takže pokud budete ve Stockholmu nasedněte na metro a honem do Lilla Bagis.

svedsko-sverige-pruvodce-stockholmem-kavarensky-povalec-lilla-bagis

Do naší přírodní fiky spadá hlavně kvůli nedalekému jezeru. Koupání zaručeno. Procházka taky.

Stanice metra Bagarmossen, z metra zabočte doprava a rovnou za nosem.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *