Průvodce kavárenského povaleče I.

Švédsko se v žebříčku největších konzumentů kávy umístilo na třetím místě. Víc kafe denně vypijí jen Finové a Holanďané. Jen pro zajímavost Česká republika se umístila na pěkném osmém místě.

Nejedná se jen o nějakou statistiku. Švédi kávu milují. Jako je anglické odpoledne neodmyslitelné od šálku silného černého čaje s mlékem, je švédský den nemyslitelný bez několika šálků kávy. Silné a dobré kávy nejlépe s mlékem. Ve Švédsku se pije převážně káva překapávaná a převážně ve velkých hrníčcích s plnotučným mlékem. Samozřejmě co člověk, to chuť. Café latte, cappuccina, espressa, moccha, ve Švédsku najdete opravdu všechno, o čem milovník kávy sní. Silné kafe ve velkém hrníčku ze čtvrtiny naplněné mlékem je ale klasika, se kterou se setkáte na pracovišti, na semináři, v trafice, v obyčejné kavárně, restauraci nebo třeba na koncertě nebo festivalu. Jinými slovy, kafe vám nabídnou všude.

Ve většině švédských kaváren najdete samozřejmě kafe ekologické nebo si přinejmenším můžete vybrat mezi běžným a tím, které splňuje princip fair trade.

Kafe ale ve Švédsku není jen kafe. Ke kávě patří i něco malého a sladkého. Nejlépe skořicový šnek nebo třeba čokoládový dort. Zvyk dávat si kafe a sladkou drobnost je ve Švédsku tak samozřejmý, že má dokonce vlastní do jiných jazyků nepřeložitelný výraz fika (čti dlouze, tedy fíka, v opačném případě byste si objednali kapsu – ficka). A na takovou pravou stockholmskou fíku vás právě teď vezmu. Připravila jsem pro vás to nejlepší ze Stockholmu. Soukromé tipy na ty nejzajímavější kavárny ve Stockholmu a okolí.

Uvařte si kafe, posaďte se, začínáme!

Södermalmská fika

Jak jinak začít než pravou hipsterskou fíkou. A kde jinde než na Södermalmu. Správná hipsterská kavárna servíruje sladké dorty, nejlépe domácí výroby, dobré fair trade kafe, něco slaného na menší oběd a v některých případech dokonce i víno.

String

Dnes už legendární Södermalmská kavárna, která je zároveň i prodejnou nábytku. Jinými slovy vše na čem sedíte, si můžete i koupit. Proto si někteří kromě plného žaludku odnáší z kavárny třeba i křeslo.

String je typický svojí uvolněnou mladou atmosférou. V létě se okna kavárny otevřou a promění se ve výlohy, do kterých si můžete sednout, v zimě nebo za deště můžete zapadnout do hluboké pohovky a s hrnkem kávy pozorovat mokré södermalmské ulice.

DCIM101MEDIA

 

Kavárna pořádá i víkendový brunch. Za příjemných 80 korun si můžete nabrat talíř slaného i sladkého, kafe a čaj v ceně. Přijďte včas, víkendový brunch je velice oblíbený mezi obyvateli Södermalmu!

String pořádá dokonce i koncerty a stejně tak je možné si ho pronajmout na soukromou oslavu.

Adresa: Stanice metra Medborgarplatsen, Nytorgsgatan 38

Café Petrus

Dva kroky od stanice metra Mariatorget se nachází malá pekárna a kavárna jménem Petrus. Sem zajděte nejlépe v létě, protože prostory jsou malé a většinou není možné sedět uvnitř, nýbrž venku, rovnou na ulici.

pruvodce-kavarenskeho-povalece-stockholm-petrus-01

 

Petrus peče výborné koláčky a skořicové šneky a kafe je tu výborné, s nádechem čokolády. Za slunného dne doporučuju kafe s sebou a sednout si do nedalekého parku.

Adresa: Stanice metra Mariatorget, Swedenborgsgatan 4b

Muffinsfabriken

Tak tady si přijdou na své milovníci sladkého. Konkrétně milovníci muffinů. Teď ale nemám na mysli malých nudných muffinů, které se dělí na čokoládové a vanilkové, maximálně borůvkové. Ne. Mám na mysli muffiny, které jsou velké jako šest běžných muffinů. Jeden takový muffin vydržíte za určitých okolností jíst i několik dní.

Muffiny v Muffinsfabriken mají desítky příchutí. Jen tak namátkou vybrat si můžete mezi banánovo-čokoládovým, s pekanovými oříšky, kokosovým, kávovým nebo s mátou, a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.

pruvodce-kavarenskeho-povalece-stockholm-muffins-fabriken-01

 

Pán za pultem vám je dokonce ohřeje, pokud si budete přát, a pokud chcete i rozdělí na půl pro případ, že jdete do muffinárny v páru. Atmosféra kavárny je příjemná a klidná, nenechte se odradit poněkud hlučnějším okolím venku. A samozřejmě kafe. To vám připraví do french pressu, a proto doporučuju dát si ho opět napůl, je ho opravdu hodně.

Muffinsfabriken je příjemná fika, na kterou je lepší udělat si čas, protože i kafe i muffin je lepší si náležitě vychutnat.

Adresa: Stanice metra Skanstull, Götgatan 99

Kafe u Psíka

Pro kafe do téhle malinké kavárny se budete muset vyšplhat ze stanice metra Mariatorget, cesta vede do prudkého kopce, a po chvíli začnete uvažovat, jestli to opravdu stojí za to. Stojí. Kafé u Psíka (skutečný název je Kavárna Mariaberget) leží poblíž jednoho z nejkrásnějších výhledů na Stockholm. Pokud se rozhodnete vzít si kafe s sebou, zamiřte na Monteliussvägen, jen pár kroků od kavárny a vychutnejte si Stockholm z ptačí perspektivy.

pruvodce-kavarenskeho-povalece-stockholm-kafe-u-psika-02

 

Hlavní důvod, proč do kavárny U Psíka jít ale není kafe ani výhled, ale pejsek. Pejsek je totiž neodmyslitelnou součástí kavárny a nechá se moc rád pohladit, možná se k vám i posadí, zatímco si budete dávat lehký a čerstvý oběd nebo výborný jablečný koláč se šlehačkou. Kromě pejska stojí návštěva za to i kvůli té nejlepší horké čokoládě ve Stockholmu. Není ze sáčku a není ani z kakaa, je to pravá čokoláda ve velkém hrníčku, a pokud se chcete nechat rozmazlit i se štědrou porcí šlehačky.

Takže šup šup, horká čokoláda a pejsek čekají!

Adresa: Stanice metra Maritorget, Bastugatan 19

pruvodce-kavarenskeho-povalece-stockholm-kafe-u-psika-01

 

Foto Vicky, ochutnávala a užívala si také Vicky

instagram-pruvodce-stockholmem-stockholmbyvicky

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

1 komentář: „Průvodce kavárenského povaleče I.

  • Profilový obrázek
    2015-10-31 (16:18)
    Permalink

    petrus kafe je nejlepsi! jejich kardamomova bulla je neprekonatelna, poradne nahrubo posypane kardamomem:-)) na sodermalmu doporucuji jeste Louie Louie a cafe pom och flora

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *