Proč to ve Švédsku jde…?

Nechci aby to vypadalo nějak nabubřele, ale setkávám se denně s věcmi či situacemi, u kterých si řeknu „…a proč to nejde v Česku?“ Co mám na mysli? Maličkosti, vesměs to jsou ovšem volně stojící věci i několik dní, týdnů, měsíců a let na svém místě, aniž by je někdo ukradl…

Pochopitelně bude spousta z vás, kteří žijete ve Švédsku, oponovat, že vám už ukradli co mohli, ale je to moje zkušenost z města a okolí kde žiji já. Město Sundsvall leží přesně v polovině Švédska, má kolem 80 tis. obyvatel a můj odhat, tak 10 procent obyvatel jsou různí emigranti a imigranti. Je mi jasné, že třeba města jako Stockholm, Malmö nebo Göteborg na tom budou o poznání hůře, hlavně díky několikanásobně většímu podílu emigrantů a tedy i bohužel větší kriminality. (pozn.: Jen pro upřesnění, nejsem žádný rasista a neřeším odkud člověk je, ale jak se chová…)

Zkusím na pár konkrétních věcech ukázat co mám na mysli.

Zázraky

Volně stojící zahradní nábytek okolo nemocnice

Posledních pár dní často kroužím s kočárkem kolem zdejší nemocnice. Nikdy jsem nad tím pořádně nepřemýšlel, byť zde bývám bohužel poměrně často, ale kolem nemocnice není žádný plot. Kolem nemocnice je u přízemních východů a terásek venku zahradní nábytek (z všech možných materiálů, tedy dřevo, plast, kov…), mnoho květináčů plných květin, a to i na místech schovaných za keřmi či místech, kde se ani normálně nechodí. Světe div se, ale nikdo to neukrade, nikdo to neponičí… Proč? Určitě i jeden z důvodů bude ten, že zde není výkup druhotných surovin a tedy to nikoho neláká krást i z důvodu finančního zisku. Bohužel má zkušenost z Česka je taková, že co není přivařené je k dispozici. O uřezaných kolejích, elektrických kabelech apod. snad ani nebudu psát… Pochopitelně je, ale to dáno hlavně výchovou a povahou Švédů.

Zázraky: Volně stojící zahradní nábytek aniž by jej někdo ukradl...
Zázraky: Volně stojící zahradní nábytek aniž by jej někdo ukradl…

 

Stavební stroje a nářadí

Před pár dny nám začali před domem stavět parkoviště. Přijel bagr a auto s několika drobnými stavebními stroji a nářadím. Dvakrát denně jsem žasl. Když odjeli na oběd a když ukončili šichtu a odjeli domů. Přes den na stavbě zůstalo úplně vše jak leželo (lopaty, hrábě, zvedací háky a řetězy), a to dokonce včetně otevřených dveří od bagru…!!! Na večer zavřeli dveře bagru a na malé auto naložili řetěz ke zvedání. Ostatní zůstalo jak bylo…ale hlavně to tam ve stejné poloze a počtu bylo druhý den 🙂

Zázraky: Stavební stroje a zařízení volně na stavbě (dveře do bagru otevřené, uprostřed ležící řetěz s háky na zvedání, vlevo dole odložené ruční nářadí...)
Zázraky: Stavební stroje a zařízení volně na stavbě (dveře do bagru otevřené, uprostřed ležící řetěz s háky na zvedání, vlevo dole odložené ruční nářadí…)

Chce to vždycky nějakou fotečku, tak budu článek asi průběžně doplňovat jak se mi bude dařit udělat fotky oněh „zázraků“… Pokud budete nějaké takové „nadpřirozené divy“ mít vyfocené vy, z vašeho města, tak mi to můžete poslat na pavel.stanco(a)gmail.com a já to i s popiskem přidám k článku.

Tak jak tak, budu rád, když mi napíšete vy, jak to je u vás, u vás co žijete ve Švédsku 😉

PS: Jen doufám, že tohle nebude „téma na zamyšlení“ pro nějaké pitomce, kteří by toho chtěli zneužít!

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

5 thoughts on “Proč to ve Švédsku jde…?

 • Profilový obrázek
  2014-09-09 (12:54)
  Permalink

  Já ale mám dobré zkušenosti právě z Čech. Teď teda bydlím na venkově, ale narodila jsem se v Hradci Králové. A mě se kolo nikdy neztratilo. Ani nic jiného. Naopak jsem občas zbrklá a zapomětlivá a dokonce mi nedávno cizí člověk přivezl peněženku autem domů. To je přeci skvělé! Auto často nezamykám, spíš ze zvyku a vše v pořádku. A tak dále. Taky jsem v mládí trampovala a kytara ležela všude možně… a vždycky na mě počkala 🙂 Vidím to pozitivně.

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2014-08-17 (17:37)
  Permalink

  Taky nejsem rasista, ale bohužel se to bude ve Švédsku čím dál horšit. Imigrantů stále přibývá a za chvíli to bude vypadat všude jako ve Stockholmu nebo Malmö. Švédsko se svou vstřícnou imigrační politikou jednou zlikviduje :/

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2014-08-17 (17:03)
  Permalink

  Já jen doufám, že to tam takhle vydrží i nadále a okolní země a noví obyvatelé z jiných koutů světa ten sever nezkazí. Naopak by mě těšilo, aby se takové chování šířilo dál, hned by bylo na světě o malý kousek líp. =)

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2014-08-17 (16:00)
  Permalink

  hej hej, mam par zkusenosti z kempovani po svedskych jezerech a z gotlandu, meli jsme neuvazana kola, detske veci venku a nezamcene auto, vse v poradku, funguje to:-) ale ten stockholm! behem jednoho tydne dve ukradena zamcena kola ze stojanu (asi nejaka letni akce)a jedno ukradene odrazedlo ze sklepa domu, to zamrzelo…me vzdycky prekvapi, vsechny ty kocarky zaparkovane venku pred domy, obchody, junibackenem:-) (zpravidla zamcene), to si v cechach moc predstavit nedokazu, tady by asi dlouho nevydrzely, i kdyz:-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *