Proč je příjemné řídit auto ve Švédsku

Ano, to je správná otázka. Proč je příjemné řídit auto ve Švédsku? Proč je mi na zvracení na českých cestách bohužel každý den? Je to jen můj pocit nebo jste na tom stejně?

Před pár lety jsem se tady rozepsal o řízení auta ve Švédsku. Dnes jsem se posunul o pár let dále a bohužel zpět do té džungle jménem české cesty. Denně ve mě vře krev. Pozitivní je, že stejný pohled má plno lidí kolem mě, ale kdo nebo spíše někdy „co“ potom řídí auta, která by na cestách neměla absolutně co dělat. A proč? No protože je řídí lidé, kteří snad ani neměli nikdy dostat řidičské oprávnění…

Nedávno jsem viděl ve zprávách reportáž o autoškolách, zastaralých testech a o tom jak většina lidí dostane řidičák v podstatě bez jakýchkoliv problémů. Jinde v moderním světě to je do docela problém a vím z vlastní zkušenosti, jak třeba Švédi kolem mě byli vystresování ze zkoušek a to nehledě na věku. Někteří dokonce dělali řidičák už po desáté a nic. A to cena za řidičák nebyla a není nijak malá…

Nevím jak to vidíte vy, ale můj pohled v několika bodech na způsob řízení v Česku a ve Švédsku:

Rychlost

Obávám se, že nějaké značky omezující rychlost vozidel nebo dokonce radary na sloupech upozorňující na zvýšenou rychlost, by se měly okamžitě odstranit. Nikdo je totiž nerespektuje a když už, tak se bojí aby na něj druzí netroubili. Ve Švédsku je to naštěstí obráceně. Kdo se řídí jako blázen, ten je tam za toho špatného.

O rychlostech aut na českých parkovištích nebo úzkých ulicích kolem domů ani nemluvě. Co kdyby tam bylo dítě?

Přednost v jízdě

Tohle je snad na celý článek. Někdy evidentně ani značka označující hlavní a vedlejší silnici nestačí. Potřeboval bych nohy ruce stonožky, abych na nich spočítal kolikrát mi nebyla dána přednost za poslední rok.

Připojovací pruh mi někdy připadá jako parkoviště. Je to již sice čtvrt století co jsem dělal řidičský průkaz, ale snad si ještě dobře pamatuji, že nám říkávali, abychom se v pruhu rozjeli a průběžně se zařadili. Někdo tu tedy lže. Jak je možné, že v klidu a pohodě jede jede iks aut v pravém pruhu za sebou, levý je naprosto volný a nikdo ten prostor autům z připojovacího pruhu nedá? Souběžná jízda v obci snad říká jasně, že je možno používat oba pruhy. Zajímavé, že když potom člověk jede mimo obec, tak si to v levém pruhu mašíruje většina aut.

ZIP

Nevím zda o tomto „tajemném“ pravidlu mám vůbec psát. To co je nejen ve Švédsku, ale v normálním civilizovaném světě normální je prostě Česku zapovězeno. Sice se to už zlepšuje, protože řidiči začínají chápat, že ZIP má pomoci dopravě a ne ji zhoršovat. Ovšem stále tragédie proti tomu co jsem zažíval jinde, a to jsem jsem projel Evropu opravdu křížem krážem. Tohle pravidlo fungovalo nejlépe ve Skandinávii.

Přemýšlím, čím to je, že na českých silnicích je to v porovnání s těmi švédskými takový děs?

České silnice jsem obsypány tak obrovským množstvím dopravních značek, že je asi nikdo nečte. Někdy nestíhám vůbec poprat jaké všechny možné příkazy dostávám. Jako by někdo dostával prémie za počet osázených značek. O billboardech ani nemluvě. Prostě katastrofa a hnus. Jen odporný business. Jak nádherně si člověk odpočine na cestách po Skandinávii. Ty výhledy, které neprasí odporné a mnohdy neudržované billboardy a miliardy dopravních značek.

Takže lidi, prosím…

Zbláznili jste se? Otevřete už oči a chovejte se jako živé bytosti za volantem. Je 21. století a ne pravěk…

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *