Přírodní rezervace Storforsen, Älvsbyn kommun, Norrbotten

Přírodní rezervace Storforsen jsou velké peřeje s vodopádem na řece Piteälven u vesnice Bredsel a komuně Älvsbyn. S průměrnou průtokem vody 250 m3/sec a převýšením 60 m, jsou jedny z největších peřejí v Evropě. Jedná se o největší neregulované peřeje, kde celková délka toku, od začátku až do konce, je 5 km s celkovým převýšením 82 m. Pod Storforsen se do řeky Piteälven vlévá řeka Varjisån.

Peřeje Storforsen na řece Piteälven v severním Švédsku. (foto Martin Říha)
Peřeje Storforsen na řece Piteälven v severním Švédsku. (foto Martin Říha)

 

Storforsen nikdy nezamrzá i přes zimní teploty dosahující -40 stupňů Celsia. Nejmenší naměřený průtok byl 24 m3/s. V období kolem slunovratu (midsommar) dosahuje výše hladiny řeky maxima a průtok bývá kolem 870 m3/s. V době extremních povodní v roce 1995 byl dokonce naměřen průtok 1.200 m3/s.

Peřeje Storforsen na řece Piteälven v severním Švédsku. (foto Martin Říha)
Peřeje Storforsen na řece Piteälven v severním Švédsku. (foto Martin Říha)

 

Protože peřeje jsou velmi oblíbným návštěvním místek, tak zde je vybudován hotel a kolem peřejí jsou různé rampy a můsty, na které mohou i vozíčkáři. Peřeje navštíví ročně kolem 180 tisíc lidí.

Flóra

Oblast kolem peřejí je také velmi bohatá na květenu různých druhů jako jsou orchideje Norna (latinsky Calypso bulbosa, český název neznám) a Guckusko (latinsky Cypripedium calceolus, česky Střevíčník pantoflíček), dále potom Linnea (latisnky Linnaea borealis, česky Zimozel severní), Nyponros (latinsky Rosa dumalis, český název neznám) a masožravé rostliny Tätört (latinsky Pinguicula vulgaris, český název neznám) a Sileshårssläktet (latinsky Drosera, česky Rosnatka).

Fauna

Nesmíme také zapomenout na zástupce fauny, takže můžeme zmínit Utter (latisnky Lutra lutra, česky Vydra říční) a Öring (latinsky Salmo trutta, česky pstruh potoční).

Další aktivity

V blízkosti jsou dvě muzea, a to muzeum splavování dřeva po řece a lesnické.

Fakta

  • Kommuna: Älvsbyn
  • Založeno: 1971
  • Velikost: 125 hektarů
  • Ochrana: Přírodní rezervace, Natura 2000
  • Ostatní: v rezervaci jsou dřevěné chodníčky, stezky, místa na piknik a odpadkové koše.

Odkazy

[wpgmza id=“39″]

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *