Přírodní rezervace Rotsidan, Västernorrland

Při jednom letním výletu jsme narazili ve středním Švédsku na krásnou přírodní rezervaci Rotsidan, která se rozprostírá na východním pobřeží a je dlouhá od severu k jihu asi 4 km. Tato přírodní rezervace je typická svým pobřežím, které je tvořeno obrovskými plochými kameny a skalisky. Opravdu nádherný pohled.

Jihovýchodní pobřeží přírodní rezervace Rotsidan. Ploché kamenné pobřeží zde sahá desítky metrů do vnitrozemí.

 

K přírodní rezervaci Rotsidan se dostanete při jízdě po silnici E4. Odbočka je asi 10 kilometrů severně od mostu Högakustenbro, tedy asi 20 km severně od města Härnösand. Potom následuje několik málo kilometrů klikatými cestičkami a tak bych doporučil určitě mapu nebo navigaci. Sice při troše dobré vůle či pozornosti (tím myslím sledovat ukazatele, které ovšem nejsou moc výrazné) by jste to mohli najít i tak. Parkovišť je zde více, ale já doporučuji to uprostřed rezervace. Pokud se budete chtít projít, tak to máte stejně daleko jak na severní, tak na jižní cíp. No a když se Vám nebude moct chtít, tak zlatým středem u pobřeží nic nezkazíte.

Celá přírodní rezervace jsou vlastně borovicové lesy, kde ze stromů visí tak typický dlouhý mech a potom celé východní pobřeží, které je tvořeno z již zmiňovaných placatých, místy až vyleštěných kamenů a skal. Tato kamenná pláž je vhodná jak ke slunění či koupání, tak i k tomu, aby jste mohli při horším počasí vidět sílu severních vod. V tomto případě Botnického zálivu. Díky drsnějšímu severskému počasí a silnému větru zde rostou převážně zakrslejší zástupci flory.

Budete-li míjet toto dřevěné sousoší, tak jedete dobře.

 

Mapa, kterou najdete u předcházející dřevěného sousoší. Rotsidan je úplně naspod.

 

Jedno z parkovišť, které je podle mě ideální. Prosím udržujte čistotu! Vše je zadarmo a nikdo nic nehlídá a tak se podle toho ke všemu chovejte. Děkuji!

 

Pár informací o vzdálenostech a pod stříškou k dispozici letáčky ve švédštině, angličtině a němčině, takže si určitě vyberete.

 

Do rezervace jsme přijeli pár minut po dešti, takže vše mělo krásnou sytou zelenou barvu. Porost je většinou borovicový, a to od velkých po malé stromečky kosodřevinového typu.

 

Úplně pohádková (aspoň pro mě) cesta nádherným, čerstvým, voňavým lesem. Tak jsem se kochal, že mi žena s dcerkou utekly za pár vteřin.

 

Rotsidan byla vyhlášena za přírodní rezervaci v roce 1974 a v současné době má rozlohu asi 116 ha. Na jihovýchodní části je ploché pobřeží asi nejatraktivnější. Díky velmi nízkému pobřeží a silným vlnách, které vstupuji hodně do hloubi vnitrozemí, zde v podstatě neroste žádná vegetace. Čím více od pobřeží, tím je porost a pestrost vegetace hustší.

Mezi zástupce zdejší flory můžeme zařadit:

  • Fjällnejlika – což by se dalo přeložit jako horský karafiát, který roste jenom ve Skandinávii
  • Strandtrav – překlad by mohl znít asi pobřežní ročenka. Tato květina se vyskytuje jenom ve Švédsku
  • Nattviol – vemeník dvoulistý (zástupce orchidejí)
  • Knärot – smrkovník plazivý (zástupce orchidejí)
  • Spindelblomster – bradáček srdčitý (zástupce orchidejí)

Jako zajímavost můžu uvést, že se kamenné pobřeží za posledních 100 let zvedlo o ca 85 centimetrů.

ČTĚTE PROSÍM POZORNĚ

Protože se pohybujete v přírodní rezervaci, tak samozřejmě musíte dodržovat určitá pravidla:

  • zákaz lámání větví, respektive veškerého porostu
  • vyhrabávat či vytrhávat rostliny nebo i kameny ze země je samozřejmě také zakázáno
  • jezdit nebo parkovat mimo vyhrazené plochy je snad samozřejmostí
  • v celé oblasti přírodní rezervace pochopitelně nesmíte kempovat a rozdělávat oheň, mimo tomu vyhrazená místa
První fotečky s nádherným pobřežím. Od parkoviště asi 10-15 minut chůze.

 

Opět chvilka zaváhání a dívčí osazenstvo je v dáli. Prostě moře milují a to v dešti či slunci.

 

Kameny jsou krásně vyhlazené s mnoha prasklinami. Čím dál od moře, tím více drobných zástupců flory se v nich zachytává.

 

Holky se mi rozprchly všemi směry a jen volaly, kde všude chtějí vyfotit.

 

Dostat nejmenší čtyřletou zástupkyni ženského pohlaví z vody byl opravdový oříšek a v průběžném vytahování z ledové vody jsme se museli střídat.

 

Moře dokáže ukázat svou sílu, o čemž svědčí opracované pobřeží.

 

Místní zástupci flory.

 

Zdejší krajinný ráz a kamenné pobřeží vybízí ke kreativní fotografii. Má, žena která je ode mě nucena stát před fotoaparátem, zde pózovala sama a s úsměvem na rtu.

 

Jeden z nejmenších zástupců zdejší flory je i v porovnání s mou dcerou opravdový trpaslíček.

 

Myslím, že na tvářích mých osudových žen je vidět jak moc byly s výletem na Rotsidan spokojeny. Určitě neváhejte a pokud pojedete po E4 na sever Švédska, tak určitě této lokalitě pár chvil věnujte. Stojí za to!

 

[wpgmza id=“17″]

Odkazy

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *