Přírodní rezervace Hornborgasjön, Västra Götaland

Kdo se zajímá o fotografování divoké přírody nebo je nadšený birdwatcher, tak už určitě někdy slyšel o přírodní rezervaci Hornborgasjön ve Švédsku. Tuto přírodní rezervaci, řekl bych doslova ptačí rezervaci, můžete najít mezi městy Skara a Falköping nebo pokud to chcete stylověji, tak mezi jezery Vänern a Vättern v kraji Västra Götaland.

U jezera jsou vybudovány pozorovatelny a mnoho chodníčků a lávek pro snadnější přístup. (zdroj Länsstyrelsen i Västra Götalands län)
U jezera Hornborgasjön jsou vybudovány pozorovatelny a mnoho chodníčků a lávek pro snadnější přístup. (zdroj Länsstyrelsen i Västra Götalands län)

 

No a čím je vlastně tato přírodní rezervace známá a výjimečná? Pokud jste to ještě nevěděli, tak teď už vědět budete. Jezero Hornborgasjön a jeho okolí se stává největším útočištěm jeřába popelavého při jeho jarních a podzimních tazích do a ze Skandinávie.

Stále jste v přírodní rezervaci, ale díky stavbám, které zde jsou velmi citlivě zasazeny do přírody, máte stále možnost vše sledovat z bezprostředního dosahu. (zdroj Länsstyrelsen i Västra Götalands län)
Stále jste v přírodní rezervaci, ale díky stavbám, které jsou zde velmi citlivě zasazeny do přírody, máte stále možnost vše sledovat z bezprostředního dosahu. Přírodní rezervace Hornborgasjön. (zdroj Länsstyrelsen i Västra Götalands län)

 

Historie Hornborgasjön se začala psát zhruba před 10.000 lety, při tání ledovce. V místě byly také nalezeny asi 1.000 let staré pozůstatky osídlení.

Na počátku 19. století trápil Švédsko hladomor, a tak se místní rozhodli, že když by snížili vodní hladinu jezera, tak by mohli dostat více úrodné půdy. První snížení provedli v roce 1802. Následovaly ještě další čtyři snížení. Začalo se dvěma největšími v letech 1841 a 1872. Vodní plocha jezera se tím snížila z původních 28 km2 na 4 km2, ale místo orné půdy  jezero zarostlo rákosím a z oblasti se staly mokřady.

Jeřábí tanec je možno sledovat opravdu z bezprostřední blízkosti. (zdroj Länsstyrelsen i Västra Götalands län)
Jeřábí tanec je možno sledovat opravdu z bezprostřední blízkosti. Přírodní rezervace Hornborgasjön. (zdroj Länsstyrelsen i Västra Götalands län)

 

I přes snižování hladiny jezera bylo stále považováno za jedno z předních evropských ptačích jezer. V roce 1933 došlo k poslednímu snížení vodní hladiny a tím byly mokřady kompletně vysušeny.

Jeřábů se na území Hornborgasjön vyskytují tisíce. V roce 2012 bylo napočteno kolem 26 tisíc kusů.(zdroj Länsstyrelsen i Västra Götalands län)
Jeřábů se na území Hornborgasjön vyskytují tisíce. V roce 2012 bylo napočteno kolem 26 tisíc kusů. Přírodní rezervace Hornborgasjön. (zdroj Länsstyrelsen i Västra Götalands län)

 

Tato přírodní rezervace však není útočištěm jenom jeřábů, ale i mnoha dalších ptačích druhů. Mezi nejvýznamnější druhy určitě patří poláci (dykänder) a potápky (doppingar). Vyskytuje se zde všech pět druhů potápek, které můžete ve Švédsku potkat. Nejčastějším zástupcem je potápka roháč (skäggdopping), potápka rudokrká (gråhakedopping) a potápka černokrká (svarthalsad dopping).

Také tu najdete nespočet mořských ptáků či zástupců kachen. Chová se zde také přes 54 druhů mokřadních druhů. V okolním rákosí můžete také narazit na rákosníka velkého (trastsångare), bukače velkého (rördrom) či chřástala vodního (vattenrall).

Odkazy

Související články

Mapa s umístěním přírodní rezervace Hornborgasjön

[wpgmza id=“49″]

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Přírodní rezervace Hornborgasjön, Västra Götaland

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *