Přírodní rezervace Gudmundstjärn, Västernorrland

Gudmundstjärn je lesní statek u obce Indal, asi 35 kilometrů severozápadně od města Sundsvall. První objekty byly postaveny koncem 18. století. Od roku 1983 je tento statek prohlášen kulturní památkou a rovněž přírodní rezervací. Je totiž obklopen starou zemědělskou krajinou s loukami a pastvinami. Dosud se právě tyto pozemky obhospodařují, tak jako před mnoha léty a žádná moderní technika zde nikdy nebyla použita.

Přírodní rezervace a historické místo Gudmunstjärn jsou v létě úchvatné. Tady najdete to pravé švédské léto.
Přírodní rezervace a historické místo Gudmundstjärn jsou v létě úchvatné. Tady najdete to pravé švédské léto

 

Lesní usedlost se dnes skládá z 22 dochovaných staveb, které jsou státek chráněny. Původně objektů bylo kolem třiceti. Nejstarší stavby jsou z roku 1778, nejnovější potom byla postavena v roce 1910. Na statku žilo nepřetržitě pět generací až do roku  1943. Statek byl zcela soběstačný. Najdete zde obytné budovy, stáje, vodní mlýn, prádelnu, tesařství, sauna a od roku 1870 také pilu na vodní pohon. V objektu tesařství je původní stroj na výrobu šindelí. Dnes se na farmě chovají hlavně slepice, koně a krávy. Někdy ovšem narazíte i na další typickou chovnou zvěř jako jsou ovce či kozy.

Při příchodu z horního parkoviště narazíte na informační tabuli, kde je zakreslený celý statek Gudmunstjärn se všemi usedlostmi, tak jak je můžete dnes vidět.
Při příchodu z horního parkoviště narazíte na informační tabuli, kde je zakreslený celý statek Gudmundstjärn se všemi usedlostmi, tak jak je můžete dnes vidět.

 

Parkovat můžete buď pod statkem Gudmunstjärn nebo nad ním.
Parkovat můžete buď pod statkem Gudmundstjärn nebo nad ním.

 

Že jste na strávném místě poznáte podle krásného lesního jezera pod statkem.
Že jste na strávném místě poznáte podle krásného lesního jezera pod statkem.

 

Vše je jako kdysi, takže i veškeré ploty jsou buď oůvodní nebo dělané podle staré technologie.
Vše je jako kdysi, takže i veškeré ploty jsou buď oůvodní nebo dělané podle staré technologie.

 

Na objektech Gudmunstjärn je opravdu poznat jejich stáří.
Na objektech Gudmundstjärn je opravdu poznat jejich stáří.

 

Účelem této rezervace je obnovit a chránit toto kulturní dědictví a přírodní prostředí a udržovat Gudmundstjärn přístupný veřejnosti. Je to oblíbená místo, kde můžete vidět jak žilo několik generací, velké rodiny, po sobě naprosto soběstačně.

Přístřešky pro zvířata na lesních pastvinách Gudmunstjärn.
Přístřešky pro zvířata na lesních pastvinách Gudmundstjärn.

 

Pila na vodní pohon (foto Blajo, zdroj Wikipedie)
Pila na vodní pohon (foto Blajo, zdroj Wikipedie)

 

V areálu Gudmunstjärn se pořádají hlavně v letních měsísích různé oslavy. Toto je z oslavy Midsommaru, tedy příchodu léta.
V areálu Gudmundstjärn se pořádají hlavně v letních měsísích různé oslavy. Toto je z oslavy Midsommaru, tedy příchodu léta.

 

Příroda je opravdu úžasná a pokud budou vaše ženy milovat luční květy jako ty moje, tak se tomuto místu raději obloukem vyhněte...
Příroda je opravdu úžasná a pokud budou vaše ženy milovat luční květy jako ty moje, tak se tomuto místu raději obloukem vyhněte…

 

Gudmundstjärn spadá pod Sundsvall kommun a provozuje jej Gudmundstjärns sdružení.

 

Gudmundstjärn jsem byl obhlédnout i v zimě a takovéhle pohledy se mi naskytly.

Protože jsem se jel projet s dcerkou v pozdních odpoledních hodinách směr Gudmundsjärn, tak jsme měli možnost být obdarování takovýmhle pohledem na západ slunce.
Protože jsem se jel projet s dcerkou v pozdních odpoledních hodinách směr Gudmundstjärn, tak jsme měli možnost být obdarování takovýmhle pohledem na západ slunce.

 

Nejenom že se ukládal statek Gudmundsjärn k večernímu spánku, ale přes celou zimu spí jako medvěd, kterých tu ostatně v okolních lesích žije několik. Návštěvu toho místa si nechejte na léto, stojí to za to.
Nejenom že se ukládal statek Gudmundstjärn k večernímu spánku, ale přes celou zimu spí jako medvěd, kterých tu ostatně v okolních lesích žije několik. Návštěvu toho místa si nechejte na léto, stojí to za to.

 

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *