Přírodní rezervace a vodopád Hällingsåfallet

Ve většině tištěných průvodců Švédskem, ale i na českém či slovenském internetu je velmi opomíjená jedna nádherná přírodní rezervace a vodopád stejného jména, a to Hällingsåfallet. Tento magický vodopád je ukryt v nejdelším kaňonu severní Evropy.

Je to tak, není jednoduché na tento skvost narazit. Neleží totiž na těch nejznámějších místech a snad i právě proto je trošku zatajen turistům. Právě proto byste jej neměli vynechat vy při svých cestách na sever Evropy. Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1971.

A jak se tedy k tomuto nádhernému a magickému vodopádu dostanete? Začněme tím, že vodopád Hällingsåfallet se nachází na území obce Strömsund v severní části Jämtlandu. V Hällingsåfall je 5 kilometrů dlouhá turistická trasa, která začíná po proudu u parkoviště u Hällingsån a Hällarna. Asi po 2 kilometrech pěší túry narazíte na informační tabule a peřeje na tekoucí řece, která se začíná zúžovat. Po několika dalších kilometrech dorazíte přímo k vodopádu.

Vodopád Hällingsåfallet

Vodopád je vysoký 43 metrů. Schválně jsem vybral toto číslo, protože jsem našel výšku od 42 do 44 metrů, takže zlatý střed určitě nikoho neurazí. Vodopád padá do kaňonu dlouhého 800 metrů a je nejdelší v severní Evropě. Předpokládá se, že břidlicový kaňon vznikl silným proudem vody před 900 tisíci lety, když tály ledovce.

V kaňonu je skoro stále hustá vodní mlha a ve slunečných dnech je v kaňonu vidět duha.

Díky hlubokému kaňonu, kde jsou stěny vysoké 50 až 60 metrů a jsou v podstatě kolmé, najdeme mnoho zástupců flóry, která je závislá na vlhkém prostředí. Nepřeberné množství mechů a lišejníků, tak nemůže nikoho překvapit. Celé okolí kaňonu působí magicky a tak se není čemu divit, že okolním lesům se říká kouzelný les.

Voda se od vodopádu dere 800 metrů dlouhým kaňonem a poté se kaňon rozšiřuje a voda se dostává do klidnějšího koryta řeky, které po třech kilometrech vteče do jezera Hetögeln.

Může se hodit

Lokalita vodopádů a kaňonu nenabízí jenom turistiku, ale také další aktivity a na ně vás pozve stránka Vilseledaren.

Život, ale i aktivity spojené s lokalitou Stekenjokk, kde vodopád Hällingsåfallet nachází můžet sledovat na webové stránce Stekenjokk.se nebo také na facebookové stránce.

Poděkování

Za poskytnutí fotografií bych rád poděkoval provozovatelů facebookové stránky Stekenjokk.
Autor fotografií je Kristoffer Norrfjäll / Toffephotography.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *