Příroda ve staroseverské mytologii

Přes dílo J. R. R. Tolkiena jsem se dostala k severské mytologii, ve které mám dodnes velkou zálibu. Právě jsem si tu v knihovně (studuji na severu Švédska v Kalixu) půjčila a čtu knihu Djur och natur i fornnordisk mytologi, čili Zvířata a příroda ve staroseverské mytologii a tak mě to baví, že se musím o pár postřehů podělit a doufat, že další nadšence to zaujme úplně stejně.

Ilustrace John Charles -Dollman (1851-1934), zdroj Wikipedia
Ilustrace John Charles -Dollman (1851-1934), zdroj Wikipedia

 

Staroseverští pohané uctívali přírodu, která pro ně měla zásadní význam, což je ostatně vidět i v mýtu o zrození světa a dalších příbězích. Přírodní jevy si vysvětlovali v souladu s touto filozofií a svůj život podřizovali koloběhu přírody. A teď ty zajímavosti.

 • Kámen, dřevo a voda/led jsou posvátné. Z kamene totiž vznikli bohové, ze dřeva lidé a z ledu obři.
 • U zrození světa stáli svět ledu Niflheim a svět ohně Muspelheim. Kontrast ledu a ohně odpovídá přírodě na Islandu, kde možná prvotní mýtus vznikl.
 • Bohové všeobecně v přírodě zodpovídají za pravidelné jevy a koloběhy (den a noc, léto a zima), zatímco obři způsobují nepředvídatelné jevy (zemětřesení).
 • Za zemětřesením stojí konkrétně obr Loki, kterého ostatní bohové už měli po krk a svázali ho v jeskyni. Na hlavu mu kape jed hada, proto vedle něj sedí jeho žena a jed zachytává do misky. Když se však miska naplní a žena ji musí jít vylít ven, jed kape Lokimu na hlavu, on se otřásá bolestí a způsobuje tak zemětřesení.
 • Vítr byl pro seveřany jakožto námořníky naprosto zásadní. Někteří „kouzelníci“ si proto vydělávali tím, že námořníkům prodávali uzly, ve kterých byl začarovaný vítr – když námořník uzel rozvázal, měl začít vát příznivý vítr.
 • Měsíc a slunce (ve skutečnosti bohové Máni a Sól) rotují po nebi, protože každého z nich honí vlk. Až je vlci dohoní a sežerou, nastane ragnarök – soumrak bohů.
 • Bůh moře Ägir (moře) má se svou ženou Ran (loupež – moře krade lidi) devět dcer – mořských vln.
 • Mezi ceněné dovednosti pohanských čarodějů patřila i nekromancie (komunikace s mrtvými) a vidění do budoucnosti.
 • Záznamy o pohanských rituálech se dochovaly zejména z dobových zemských zákonů, které (již po přijetí křesťanství) vyjmenovávají, co všechno je zakázáno. Nejčastěji se zakazuje bohům obětovat na posvátných místech (háje či kopce).

lucie.podhornaLucka studuje v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Překládá, tlumočí, zkoumá světovou historii, chtěla by ochutnat spettekaka, napsat úspěšně diplomku a stát se odbornicí na Švédsko.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Příroda ve staroseverské mytologii

 • Profilový obrázek
  2019-08-05 (13:51)
  Permalink

  Ahoj, vedela by si poradit zaujímavé miesta vo Švédsku, ktoré sa odkazujú na legendy a mytológiu? Náhodne som našla tip na Trollhättanské vodopády, kde podľa legendy prebýval u prameňa Mími. Preto ma to zaujalo, ale nedohľadala som podobné miesta… čokolvek južnejšie od Stockholmu poteší 🙂 Dík za tipy
  L.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *