Přehlídka severských filmů NORDFEST 2015

V pražském kině Evald (Národní 28, Praha 1) se uskuteční od 5. do 11. listopadu filmová přehlídka severských filmů NORDFEST. NORDFEST konající se vždy dvakrát do roka (na podzim a v zimě) je pokračováním úspěšné přehlídky Týden severských filmů. Akce probíhá ve spolupráci se Skandinávským domem. Dvanácté vydání této akce prezentuje současnou skandinávskou kinematografii. Letos zde bude celkem uvedeno dvacet titulů ze severských zemí.

Neplač pro mě
Neplač pro mě

Na zahájení 5. listopadu v 19:00 v Evaldu promítáme drama Neplač pro mě (Švédsko 2013, režie Måns Mårlind, Björn Stein), které poběží v rámci divácky úspěšného cyklu Severské filmové čtvrtky.

Pål by se rád stal muzikantem. Ví to jak jeho přátelé z dětství, tak dědeček Rolle, který by ale byl radši, kdyby si Pål našel pořádnou práci. Jenomže Pålovi ve splnění snu brání jedna věc: jeho chorobná stydlivost, která ho neustále přivádí do problémů. Snímek inspirovaný životem Håkana Hellströma, jedné z největších současných švédských rockových hvězd, nás spolu s hlavním hrdinou provede cestou za poznáním a překonáním sebe sama.

„Hudební film Neplač pro mě je plný humoru, jako správný severský film se ale nevyhýbá ani vážnějším stránkám života,“ zve na promítání Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu. Snímek bude promítnut v originálním znění s českými titulky.

V programu jsou také dva nejúspěšnější tituly z cyklu Severské filmové čtvrtky. Faerská road movie Sbohem, modrý ptáčku (Dánsko, Faerské ostrovy 1999, režie Katrin Ottarsdóttir). Snímek mapující úchvatnou faerskou krajinu pojednává o svérázné provokaci dvou dívek a jejich střetu s minulostí. Dvě kamarádky Rannva a Barba se navrací ze zahraničí na Faerské ostrovy, aby odhalily staré rodinné tajemství. Další road movie je Spi, děťátko, spi (Dánsko, 2009, režie Hella Joof) vyprávějící o čtyřech dívkách, které se vydají napříč Dánskem, aby našly svou budoucnost. Čtyři dívky z pasťáku se náhle ocitají na cestě na západ v ukradeném Volvu a užívají si nově získanou svobodu. Za snímkem stojí populární herečka a režisérka dánsko-gambijského původu Hella Joof.

Diváky dále čeká o víkendu předpremiéra rodinného snímku Jo Nesbø: Doktor Proctor a prdící prášek (Norsko 2014, režie Arild Fröhlich). Dobrodružný příběh líčí osudy ztřeštěného vynálezce žijícího v Oslu a jeho netradičního týmu, dívky Lízy a kluka s ohnivými vlasy se jménem Bulík.

Slepá
Slepá

Dále na NORDFESTU uvedeme severské tituly, které se s úspěchem hrály v českých kinech, např. černou komedii Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (Švédsko 2013, režie Felix Herngren), rodinné drama Vyšší moc (Švédsko, Francie, Norsko 2014, režie Ruben Östlund), strhující drama ze života slepé ženy Slepá (Norsko, Nizozemsko 2014, režie Eskil Vogt).

Zabijáci
Zabijáci

V programu je rovněž zastoupena divácky oblíbená severská krimi vyšetřovatelů ze speciálního oddělení Q – Zabijáci (Dánsko 2014, režie Mikkel Nørgaard). Na přehlídce nechybí ani miniprofil dvou uznávaných severských tvůrců: dánského režiséra Thomase Vinterberga (Submarino, Hon, Daleko od hlučícího davu) a norského režiséra Benta Hamera (Domů na Vánoce, 1001 gramů).

Jednotlivé vstupné na filmové představení činí 110 Kč.

Diváci se můžou těšit na doprovodné akce: ochutnávku islandských produktů či přednášku o cestování po zemích Severu a jejich kultuře, na kterou opět je vstup zdarma. Tentokrát jsme pro fanoušky severské kultury připravili norskou lahůdku:

5. 11. 2014 17:30 kino Evald

Norská cesta – hory i města, přednášející Adéla Šímová ze Skandinávského domu

V této přednášce si přijdou na své jak městští turisté, tak i milovníci méně náročných horských výletů. Nejdřív diváky provedeme hlavním městem Norska Oslo: ukážeme skokanský můstek Holmenkollen, Nordmarku, kam chodí na běžky i členové královské rodiny, ale také moderní centrum města. Pak se vydáme přes náhorní plošinu Hardangervidda, kde se na své polární výpravy připravoval i Roald Amundsen, do Bergenu. Tam se seznámíme s malebnými zákoutími, muzei, galeriemi i několika ze sedmi vrcholků, pod nimiž se Bergen rozprostírá. Přednášku budou provázet fotografie.

Zdroj Skandinávský dům

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *